Jakie wady i zalety ma strop teriva

Strop teriva jest jednym z rodzajów stropów, które są dostępne na rynku.

Teriva jest stropem typu żelbetowego, belkowo-pustakowego. Jego stosowanie jest rekomendowane w przypadku budownictwa o dużych obciążeniach. 

Co to jest strop

W uproszczeniu można wskazać, że strop jest poziomą przegrodą w budynku, która dzieli go na poszczególne kondygnacje, składa się z konstrukcji nośnej, podłogi i sufitu. Strop ma za zadanie przenieść obciążenia własne, wyposażenia i osób, które przebywają w pomieszczeniu. Najważniejszymi cechami stropu są:

  1. Wytrzymałość - im sztywniejszy strop, tym mniejsze ugięcie, które nie skutkuje pękaniem ścian i sufitów na dolnych kondygnacjach. Przyjęto, że człowiek i wyposażenie użytkowe powodują obciążenie na poziomie 150 kg na metr kwadratowy powierzchni.
  2. Tłumienie dźwięków - jest ważne ze względu na komfort mieszkania. Dobrze zaizolowany strop doskonale tłumi takie dźwięki, jak ludzkie odgłosy czy muzyka. Najbardziej skuteczne są stropy ciężkie, wykonane z płyt kanałowych, lub żelbetowe.
  3. Termoizolacyjność - sprawia, że strop, który znajduje się zazwyczaj wewnątrz budynku, nie jest podatny na różnice temperatury. Wyjątkiem są konstrukcje znajdujące się na poddaszach nieużytkowych lub stropodachy, które są ostatnią warstwą budynku.

Strop teriva - co go wyróżnia

Istnieją różne rodzaje stropów. Ze względu na konstrukcję wyróżnia się: strop płytowy - zbrojony jednokierunkowo lub wielokierunkowo, płytowo-żebrowy, belkowy i strop gęstożebrowy. Teriva jest jednym z rodzajów stropu gęstożebrowego, typu żelbetowego, belkowo-pustakowego. Warto przyjrzeć się bliżej wymiarom i przeznaczeniu stropu teriva. Wymiary pustaka stropowego to 22x24 cm. Strop teriva jest często używany w budownictwie przemysłowym, szpitalach, przy dużych obciążeniach użytkowych. 

Strop Teriva - wady i zalety

Belki żelbetowe i pustaki składają się na strop teriva. Przekrój stropu może być różny, stosowane są bowiem różne jego grubości – od 24 do 34 cm. Pustak stropowy teriva nie posiada wysokiej izolacji akustycznej ze względu na pustki powietrza w komorach i związana z tym niską masą. Mimo tego istnieją także inne stropy tego typu, które mają zwiększone parametry dźwiękochłonności.

W obecnym budownictwie coraz rzadziej wykorzystuje się strop teriva. Wady stosowania takiego stropu to utrata dużej ilości czasu na jego poprawne ułożenie. Układanie stropu teriva musi odbywać się w ściśle ustalonym porządku, co sprawia, że jest to zadanie niełatwe i wymagające precyzji. Inne wady to koszt stropu teriva i jego podatność na klawiszowanie. Inwestorzy zastanawiają się, ile kosztuje strop teriva. Belki stropowe teriva różnią się ceną w zależności od ich grubości. Natomiast rozpiętość stropu teriva wynosi od 2,1 do nawet 7,8 metra. Najkrótsza belka kosztuje blisko 40 zł, a najdłuższa ponad 220 zł. 

Wracając do wad, belki stropowe teriva narażone są na klawiszowanie. To bardzo niekorzystne zjawisko przy stropach gęstożebrowych. Polega na uginaniu się pojedynczych belek pod wpływem znacznego obciążenia. Z takim zjawiskiem mamy do czynienia wtedy, kiedy zbrojenie stropu nie jest rozdzielone żebrami, dodatkowo układanymi prostopadle do belek stropowych. Skutkiem klawiszowania stropu jest pęknięcie widoczne na suficie kondygnacji położonej poniżej. 

Zaletą stropu teriva jest brak wymogu deskowania, co jest zastąpione przez stosowanie podpór montażowych. Plusem takiego rozwiązania jest również uniwersalność. Belki mogą być przycinane do potrzebnej długości. Montaż jest możliwy w pomieszczeniach o nieregularnych kształtach.

Montaż stropu teriva - jak go przeprowadzić

Montaż stropu teriva jest stosunkowo łatwy do zrealizowania, jednak należy pamiętać o odpowiednim podparciu go w fazie montażu. Warto też wcześniej ustalić, ile betonu na strop teriva należy przygotować? Zużycie betonu w przeliczeniu na 100 metrów kwadratowych stropu wynosi około 8 metrów sześciennych. Ilość potrzebnej mieszanki zależy od grubości nadbetonu ujetej w projekcie. Przyjmuje się, że jego minimalna warstwa powinna wynosić 3 cm.

Warto wiedzieć, jak zamontować strop teriva. Opis montażu znajduje się poniżej. Najpierw powinno nastąpić wciągnięcie belek, które są rozstawiane wraz z wkładaniem pustaków na ich końcach. Później następuje stemplowanie stropu - podpory powinny znajdować się w odległości 2 metrów od siebie. Kolejną czynnością jest układanie pustaków. Pustaki stropowe teriva przed procesem betonowania należy zalać dużą ilością wody. Na samym końcu następuje zalewanie stropu w ilości 9/100 metra sześciennego na metr kwadratowy stropu.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu