Drewno to materiał często stosowany w budownictwie, meblarstwie i wykończeniu wnętrz. Jego zaletą jest plastyczność i możliwość uzyskania ciekawych efektów wizualnych. Aby długo cieszyć się przedmiotami wykonanymi z drewna, należy regularnie stosować impregnat do drewna, który zabezpieczy je przed niekorzystnymi warunkami.

Preparat zabezpieczający musi być odpowiednio dobrany, aby w pełni spełniał swoje zadanie. Inny będzie impregnat do drewna konstrukcyjnego, inny do drewna znajdującego się na zewnątrz domu, jeszcze inny do wnętrz. Wynika to z faktu, że w zależności od tego, do czego i gdzie drewno jest wykorzystywane, narażone jest na różnego rodzaju czynniki, np. niekorzystne warunki pogodowe, zagrożenie rozwojem pleśni lub żerowaniem szkodników itp.

Dlaczego drewno trzeba impregnować?

Drewno jest materiałem naturalnym, który może ulegać stopniowemu niszczeniu pod wpływem warunków, na jakie jest narażone. Uszkodzeniu może również ulec jego struktura, co jest szczególnie niebezpieczne w przypadku drewna konstrukcyjnego (uszkodzenie belek konstrukcyjnych może z czasem doprowadzić do katastrofy budowlanej). Negatywny wpływ na stan drewna mogą mieć takie czynniki jak warunki atmosferyczne, wilgoć, grzyby, a także różnego rodzaju szkodniki. O drewno należy szczególnie dbać w miejscach o podwyższonej wilgotności, a także tam, gdzie panują wysokie wahania temperatur.

Impregnat do drewna wnika w jego strukturę i chroni je przed negatywnym skutkiem określonych czynników. Przykładowo impregnaty do drewna znajdującego się na zewnątrz (np. elewacja budynku, meble ogrodowe) powinny zabezpieczać przede wszystkim przed promieniowaniem UV oraz niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Dzięki takiej ochronie drewno nie będzie pękać czy odbarwiać się pod wpływem zmiany temperatur i promieni słonecznych. Zawsze warto też pamiętać o zabezpieczeniu drewna przed szkodnikami oraz rozwojem na ich powierzchni mikroorganizmów. Kiedy drewno nie zostanie odpowiednio zabezpieczone przed tymi czynnikami, z czasem jego struktura ulegnie degradacji, a wykonane z niego przedmioty zniszczą się. Dlatego też przed podjęciem decyzji, jaki impregnat wybrać, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie i w jaki sposób będzie użytkowane drewno oraz jaki jest jego gatunek.

Jakie są rodzaje impregnatów do drewna?

Jak już wspomniano, producenci oferują różne rodzaje impregnatów. Warto zaznaczyć, że deski konstrukcyjne często są już impregnowane. Można to poznać po tym, że mają inny kolor niż naturalne drewno. Zazwyczaj barwi się deski do konstrukcji więźb dachowych. Impregnat z barwnikiem ułatwia równomierne pokrycie drewna. Warto pamiętać o tym, że preparaty wodorozcieńczalne są zalecane do stosowania we wnętrzach, natomiast te na bazie rozpuszczalników zaleca się stosować na zewnątrz. Zwykle jednak impregnat do drewna w wersji podstawowej jest bezbarwny. Wśród preparatów takich wyróżnia się:

  • impregnat solny do drewna – preparaty tego typu składają się z mieszaniny soli o właściwościach owado- i grzybobójczych. Dodatkowo wskazuje się, że jest to impregnat ognioochronny do drewna – zwiększa jego wytrzymałość na działanie wysokiej temperatury. Trzeba jednak pamiętać, że nie uodporni on drewna całkowicie na działanie ognia. Impregnat solny może mieć postać proszku lub koncentratu do rozcieńczania wodą. Dostępne są też produkty od razu gotowe do zastosowania. Zazwyczaj tego rodzaju impregnaty nie zawierają lotnych związków węglowodorowych, przez co są mniej toksyczne i nie mają tak nieprzyjemnego zapachu. Preparatów na bazie soli nie wolno stosować do zabezpieczenia deskowaniu dachu, który będzie pokryty blachą;
  • impregnat do drewna rozpuszczalnikowy – jest to preparat, który wnika głęboko w drewno, jednak z uwagi na zawarte w nim związki lotne jest toksyczny. Środki tego typu często produkowane są na bazie benzyny lakowej. Z tego powodu nie są odporne na działanie ognia, dlatego raczej nie stosuje się ich do drewna konstrukcyjnego. Tego rodzaju preparaty można stosować np. do impregnacji płotów drewnianych czy niewielkiej architektury ogrodowej. Z uwagi na drażniący zapach i zawartość związków lotnych nie powinno się ich stosować we wnętrzach;
  • impregnat olejowy do drewna – taki preparat stosuje się głównie w miejscach, gdzie drewno narażone jest na działanie wody i wilgoci, gdyż znacząco zmniejsza nasiąkliwość drewna i ma właściwości hydrofobowe. Impregnaty tego typu mogą również zawierać środki chroniące drewno przed pleśnią czy owadami. Na rynku dostępne są również impregnaty olejowe barwiące. Z uwagi na to, że część preparatów olejowych może zawierać związki lotne, zaleca się ich stosowanie na zewnątrz;
  • impregnat żywiczny – podobnie jak impregnat olejowy chroni drewno przed wilgocią. W tej grupie produktów również występują impregnaty wodorozcieńczalne i rozpuszczalnikowe, co pozwala na dobranie preparatu zarówno do wnętrza domu, jak i do zabezpieczenia elementów znajdujących się na zewnątrz. Takie preparaty zazwyczaj nadają drewnu dekoracyjne wykończenie, gdyż zawierają barwnik zmieniający kolor malowanego przedmiotu.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach: