Olejowanie drewna ‒ jakie przynosi korzyści?

 

Wśród wielu metod konserwacji drewna jedną z najbardziej popularnych jest olejowanie. Producenci oferują coraz więcej rodzajów olejów do drewnianych podłóg, blatów, mebli, a także drewna dębowego, parkietu sosnowego itp.

Olejowanie drewna jest sprawdzoną metodą konserwacji powierzchni drewnianych, takich jak blaty, deski, tarasy, schody, a także drzwi czy ramy okienne. Korzyścią płynącą z olejowania drewna jest przepuszczalność powietrza przez drewno oraz tworzenie powłoki ochronnej przed niszczącymi działaniami atmosferycznymi i biologicznymi.

Zalety olejowania drewna

Jedną z wielu zalet olejowania jest zabezpieczanie drewna przed działaniem szkodliwych warunków atmosferycznych (śniegu, mrozu, deszczu, promieni słonecznych), przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także pojawieniem się i rozwojem grzybów, pleśni oraz mikroorganizmów. Można w ten sposób konserwować powierzchnie drewniane nie tylko w domu, ale także na zewnątrz ‒ np. meble ogrodowe, płoty i inne konstrukcje zewnętrzne. Warto dodać, iż oleje do olejowania drewna są najczęściej bezwonne i ekologiczne, a więc nie zagrażają środowisku. Materiał użyty do olejowania drewna wnika w jego strukturę, nie blokując przepuszczalności powietrza.

Jaki olej wybrać do olejowania drewna?

Oleje do drewna można podzielić na bezbarwne i koloryzujące. Oleje bezbarwne delikatnie pogłębiają odcień naturalnego koloru drewna, zaś oleje barwiące zmieniają odcień i fakturę powierzchni, a także przyczyniają się do widocznego wyeksponowania słojów drewna.

Oleje do drewna mogą być twardniejące lub nietwardniejące:

  • Oleje twardniejące mają w składzie elementy wzbogacone naturalnymi lub sztucznymi żywicami. Zastosowanie tych składników sprawia, że olej ten należy zmieszać z rozpuszczalnikiem, aby stał się gotowy do użycia. Powoduje to zwiększenie jego lepkości, co ma pozytywny wpływ na czas schnięcia oleju. Im więcej rozpuszczalnika, tym szybszy jest czas schnięcia oleju (dzieje się tak za sprawą szybkiego parowania rozpuszczalnika).
  • W skład olejów nietwardniejących wchodzi np. olej lniany, tungowy lub słonecznikowy, a także składniki barwiące i sole mineralne, które przyspieszają schnięcie. W odróżnieniu od olejów twardniejących nie dodaje się do nich rozpuszczalników. Warto dodać, iż oleje nietwardniejące zabezpieczają drewno tylko w pewnym stopniu, zaleca się zatem dodatkowe woskowanie olejowanych powierzchni produktem twardniejącym.

Olejowanie drewna na biało

Barwienie drewna na biało dotyczy głównie podłóg oraz niektórych mebli, na przykład łóżek czy szafek nocnych. Olejowanie podłogi na biało ma na celu odświeżenie i rozjaśnienie wnętrza, a wstawienie do pomieszczenia białych mebli wizualnie dodaje wnętrzu przestrzeni. Już samo użycie specjalnego oleju w wybranym kolorze zmieni barwę materiału i jednocześnie zaimpregnuje go. Do olejowania drewna sosnowego zaleca się użycie impregnatu do drewna zawierającego naturalne składniki pielęgnujące i chroniące powierzchnię. Koloryzujące impregnaty do olejowania dodatkowo podkreślają wielkość słojów.

Olejowanie drewna krok po kroku

Pierwszym krokiem, który należy wykonać przy olejowaniu powierzchni drewnianych, jest ich dokładne oczyszczenie i wysuszenie. Następnie należy usunąć stare powłoki malarskie oraz lakiernicze, po czym można przejść do gruntowania. Następnie na suchą powierzchnię przy użyciu pędzla nanosi się olej. Zaleca się, aby po 20–25 minutach usunąć resztki oleju bawełnianą szmatką, a następnie, po upływie określonego przez producenta czasu i po oszlifowaniu powierzchni, można powtórzyć olejowanie. Ostatnią czynnością jest polerowanie.

Liczba warstw olejowania

Z pewnością olejowanie wymaga poświęcenia czasu i dokładności. Olej można nakładać do momentu całkowitego wchłonięcia go przez drewno. W przypadku, gdy chcemy sprawdzić, czy podłoga jest gotowa do przyjęcia kolejnej warstwy oleju, należy nalać trochę wody na drewno i sprawdzić, czy woda pozostanie na powierzchni ‒ jeśli tak, to oznacza, że warstwa oleju jest wystarczająca. Jeżeli jednak woda zostanie wchłonięta przez drewno, zaleca się położenie kolejnej warstwy oleju.

Olejowanie tarasu

Drewniane tarasy stanowią piękne uzupełnienie domu czy ogrodu, dlatego warto o nie odpowiednio zadbać. Oprócz zamiatania czy odśnieżania warto poddawać taras systematycznej konserwacji olejami do drewna. Przyczyni się to do powstrzymania szkodliwego oddziaływania wilgoci oraz promieni UV.

Jaki olej wybrać do olejowania tarasu? Najlepiej używać olejów rozpuszczalnikowych, które wnikają głęboko w strukturę powierzchni, tworząc trwałą ochronę drewna tarasowego, narażonego na działanie zmiennych czynników atmosferycznych. Specyficzny zapach olejów rozpuszczalnikowych powoduje, że przeznaczone są one właśnie do stosowania na zewnątrz. Ich użycie we wnętrzu pomieszczeń jest wyczuwalne przez kolejne 3‒4 dni.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu