Wilgoć na oknach – jakie są jej przyczyny i jak zapobiegać skraplaniu się wody na oknach?

Powstawanie wilgoci na oknach od wewnątrz nie musi być skutkiem wadliwej lub nieprawidłowo zainstalowanej stolarki okiennej. Najczęściej jest to wynik naturalnego zjawiska fizycznego, jakim jest kondensacja pary wodnej. Problem wody na oknach może być jednak uporczywy i mało estetyczny, warto więc wiedzieć, jak mu przeciwdziałać.

Kiedy w naszym domu pojawia się para na oknach, warto sprawdzić poziom wilgotności powietrza i działanie wentylacji. W przypadku niesprawnej wentylacji problemem są nie tylko zaparowane okna, ale również ryzyko rozwoju pleśni i grzybów oraz problemów zdrowotnych domowników.

Jak powstaje woda na oknach?

Kondensacja pary wodnej na zimnej powierzchni to zjawisko fizyczne, którego rezultatem jest skraplanie się wody. Dochodzi do niej przy określonych parametrach wilgotności względnej powietrza i temperatury powierzchni, czyli punktu rosy. Zjawisko to można zaobserwować na szkłach okularów, na lustrze w łazience i na wewnętrznych szybach okiennych. W tym ostatnim przypadku do skraplania wody dochodzi najczęściej w okresie jesienno-zimowym, kiedy wilgotność względna w pomieszczeniu jest wyższa niż 60%, a różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz wynosi co najmniej 20℃. W wyniku zetknięcia się zimnego i ciepłego powietrza z szybą okienną o niższej temperaturze powietrze ochładza się i oddaje wilgoć w postaci pary lub kropli wody na oknach.

Dlaczego skrapla się woda na oknach?

Powodem występowania wilgoci na oknach zwykle nie jest wada lub nieprawidłowy montaż okien. Często jest to dowód wysokiej szczelności przeszkleń. Najczęstszą przyczyną skraplania wody na oknach wewnątrz są bardzo dokładnie zaizolowane okna i nadmiar wilgoci w powietrzu wewnątrz pomieszczeń. Pozbawiona ujścia para wodna powstająca w domu w wyniku gotowania, kąpieli, prania czy prasowania osiada na powierzchniach, które są najzimniejsze, czyli najczęściej na oknach. Warto wiedzieć, że wilgotność powietrza w pomieszczeniach powinna być utrzymywana na poziomie 40–50%, a ta przekraczająca 60% może mieć wpływ na różnice temperatur wewnątrz i na zewnątrz oraz na powstawanie wilgoci na zimnych oknach.

Kolejną przyczyną powstawania pary na oknach może być wadliwie działająca wentylacja pomieszczeń mieszkalnych. Niewystarczająca wymiana powietrza sprawia, że intensywność zaparowania okien jest duża i powstaje nawet przy niewielkim spadku temperatur na zewnątrz. To z kolei prowadzi nie tylko do pojawienia się wody na oknach, ale również wzrostu poziomu wilgotności powietrza wewnątrz. Jeśli w domu zastosowano wentylację grawitacyjną, należy sprawdzić jej działanie. Jeśli tego rodzaju wentylacja okazuje się niewystarczająca, warto zastanowić się nad zastosowaniem wersji mechanicznej.

Jeśli zauważymy parę wodną na zewnętrznej stronie szyby okiennej, prawdopodobną przyczyną tej sytuacji może być okno o niskim współczynniku przenikania ciepła. Jest to częsty, choć niegroźny problem nowoczesnych okien. Wysoka izolacyjność szyby powoduje, że na zewnątrz pomieszczenia przedostaje się zaledwie niewielka ilość ciepłego powietrza. Zewnętrzna szyba pozostaje więc nadal zimna i to na niej skrapla się wilgoć w postaci pary wodnej. Wilgoć na szybach od zewnętrznej strony może być również skutkiem lokalizacji budynku na terenie o dużej wilgotności powietrza, np. w pobliżu jeziora lub stawu.

Większy problem jest wtedy, kiedy wilgoć pojawia się wewnątrz okna szyb zespolonych. Wtedy najprawdopodobniej mamy do czynienia z rozszczelnieniem pakietu szybowego, którego rozwiązaniem jest wymiana okna.

Jak zapobiegać skraplaniu się wody na oknach?

Zmagając się z problemem skraplającej się wody na oknach, warto na początek sprawdzić poziom wilgotności powietrza we wnętrzach. Nie powinien on przekraczać 50%, a nadmiar wilgoci powstały np. podczas gotowania lub kąpieli powinien być usuwany na zewnątrz. Zaleca się zapewnienie dopływu świeżego powietrza do pomieszczenia poprzez jego regularne wietrzenie, nawet zimą gdy niskie temperatury na zewnątrz do tego nie zachęcają. Jeśli jednak wilgotność powietrza we wnętrzu jest bardzo duża, a wietrzenie nie zdaje egzaminu, warto wypróbować osuszacz powietrza. Tego rodzaju urządzenie jest bardzo wydajne w przywracaniu właściwego poziomu wilgotności powietrza nawet w pomieszczeniach bardzo zawilgoconych.

Jeśli pojawiająca się wilgoć na oknach jest wynikiem nieprawidłowo działającej wentylacji lub jej braku, warto to sprawdzić, w razie potrzeby naprawić lub stworzyć nowy ciąg wentylacyjny. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie wentylacji mechanicznej, która jest znacznie bardziej skuteczna niż grawitacyjna.

Stały dopływ świeżego powietrza zapewnią również okna z mikrowentylacją, która zmniejsza docisk skrzydła do ramy okiennej. Mikrowentylacją można w prosty sposób manipulować poprzez odpowiednie ustawienie klamki okiennej. Równie skuteczne są nawiewniki montowane w oknach lub ścianach, które doprowadzają świeże powietrze do wnętrza nawet przy szczelnie zamkniętych oknach.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

  • firmy budowlane Olsztyn

  • firmy budowlane Poznań

  • firmy budowlane Radom

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu