Dachówka betonowa ‒ charakterystyka i zalety

 

Budując dom jednorodzinny, inwestorzy często zadają sobie pytanie, co będzie trwałym i bezpiecznym materiałem na wykończenie dachu. Jakość wykonania dachu wpływa na termikę oraz szczelność budynku. Jednym z lepszych wyborów materiału na pokrycie dachu będzie dachówka betonowa.

Dachówka betonowa wygląda bardzo solidnie i szlachetnie. Jej długa żywotność powoduje, że cieszy się coraz większą popularnością wśród wykonawców domów jednorodzinnych. Dzięki swoim właściwościom jest odporna na pękanie i mróz, a ze względu na proces produkcji jej cena jest niższa w porównaniu z dachówką ceramiczną.

Czym charakteryzuje się dachówka betonowa?

Dachówka betonowa znana jest również jako cementowa. Jak sama nazwa wskazuje, wykonana jest z mieszaniny cementu, piasku kwarcowego, wody oraz pigmentów ‒ czyli z naturalnych i powszechnie dostępnych materiałów. Gotową masę wkłada się do specjalnych form i suszy w temperaturze około 60℃. Odpowiednio dobrana proporcja wymienionych składników i zagęszczenie masy sprawia, że dachówka betonowa charakteryzuje się niską nasiąkliwością i wysoką mrozoodpornością. Siła łamiąca dachówki betonowej wynosi nawet 400 kg (norma wymaga 200 kg), co świadczy o dużej wytrzymałości tego produktu.

Dachówka betonowa różni się nieco wielkością od dachówki ceramicznej. Jest to najczęściej 42 cm × 33 cm (do pokrycia 1 m² dachu potrzeba zatem około 10 sztuk). Dachówkę betonową często wykorzystuje się na dachach o prostym kształcie i z niskim nachyleniem.

Dachówka podczas procesu produkcji barwiona jest w masie, a w końcowym etapie pokrywana powłoką ochronną, która również zawiera barwnik. Jest więc malowana dwukrotnie: przed suszeniem i po nim. Najczęściej można spotkać dachówki pokryte powłoką z farb akrylowych, które są odporne na promieniowanie UV. Obecnie producenci oferują również nowszą powłokę polimerowo-akrylową, która jest bardziej błyszcząca i hydrofobowa.

Dachówki betonowe ‒ zalety

Zaletą dachówki betonowej jest jej duża trwałość, którą określa się na około 70 lat. Biorąc pod uwagę fakt, że producenci oferują coraz lepsze powłoki chroniące produkt, to żywotność tego typu produktów zapewne będzie się wydłużać.

O dobrej jakości tego dachówki betonowej świadczy mała porowatość i gładkość powłoki. Dzięki takiej powierzchni jest ona mrozoodporna, a dodatkowa powłoka zabezpieczająca chroni ją również przed innymi czynnikami atmosferycznymi.

Beton używany do produkcji dachówki jest zagęszczany, a tym samym pozbawiony pęcherzyków powietrza, formowany i następnie przechowywany w specjalnych suszarniach. Taki proces produkcji jest o wiele mniej energochłonny w porównaniu z wypalaniem dachówki ceramicznej, co przyczynia się do zmniejszenia kosztów produkcji. W efekcie za dachówkę betonową zapłacimy nawet do 30% mniej niż za ceramiczną. Dodatkowo tego typu pokrycie podlega kompletnemu recyklingowi, co czyni ją bardzo ekologiczną.

Jak układa się dachówkę betonową?

Częścią dachówki betonowej są zakładkowe boczne zamki, które pozwalają na rozsunięcie lub zsunięcie dachówek podczas ich montażu nawet o kilka centymetrów w poziomie. Taki system pozwala na zminimalizowanie odpadów podczas montażu, ponieważ docina się dzięki temu mniejszą liczbę elementów. Rozwiązanie to pozwala także na zmniejszenie ryzyka przecieku oraz na układanie dachówek na dachach o małym kącie nachylenia. Sposób montażu pokrycia ceramicznego i cementowego jest taki sam. Dachówki układa się na ruszcie z łat przybitych prostopadle do krokwi i równoległych do nich kontrłat.

Dachówka ceramiczna czy betonowa ‒ którą wybrać?

Dachówka ceramiczna różni się od tej wykonanej z betonu składem i przebiegiem procesu produkcji. Wykonana jest ona z gliny wydobywczej i wypalana w wysokiej temperaturze, co wpływa na końcową cenę produktu. Producenci zwykle udzielają gwarancji na 20‒50 lat, natomiast dachówka betonowa ma zazwyczaj 30-letnią gwarancję.

Dachówkę ceramiczną należy kłaść na dachu o minimalnym kącie 10° (oprócz karpiówki i dachówek płaskich), o czym warto pamiętać przy wyborze tego typu produktu. Minimalny spadek dachu dla dachówek betonowych wynosi 22°.

Dachówka ceramiczna ma zamki na swoim całym obwodzie, co pozwala na ich swobodne rozsuwanie i zsuwanie zarówno w kierunku poziomym, jak i pionowym. To zasadnicza różnica pomiędzy tymi materiałami.

Porównując wagę produktu, dach wykonany z dachówki betonowej jest znacznie lżejszy od dachu z ceramiki, który wymaga solidnej konstrukcji nośnej. Co prawda sama dachówka betonowa jest cięższa, jednak kładzie się jej mniej na metrze kwadratowym. Dachówka betonowa jest również znacznie tańsza od ceramicznej.

Obecnie dzięki nowoczesnym sposobom produkcji dachówki betonowe są produkowane z większą dokładnością i charakteryzują się bardzo gładką powierzchnią. Natomiast podczas wypalania dachówki ceramicznej mogą powstać odchylenia wymiarowe oraz odkształcenia, co jest cechą wszystkich produktów wykonanych z gliny.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

  • firmy budowlane Białystok

  • firmy budowlane Bydgoszcz

  • firmy budowlane Częstochowa

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu