Piasek kwarcowy – zastosowanie, rodzaje, właściwości

 

Piasek to jeden z najcenniejszych surowców naturalnych stosowanych w budownictwie. Poszczególne typy piasków różnią się między sobą składem mineralnym. Jednym z najbardziej popularnych jest piasek kwarcowy. Surowiec jest ceniony w budownictwie głównie ze względu na to, że kwarc jest wytrzymały i stosunkowo odporny na czynniki mechaniczne i chemiczne.

Piasek kwarcowy – rodzaje

Piasek kwarcowy to jedno z najpopularniejszych podłoży stosowanych zarówno w budownictwie, jak i ogrodnictwie. Na rynku dostępny jest piasek kwarcowy biały, zarówno suchy, jak i mokry. Nie wymaga płukania i jest neutralny dla środowiska. Piaski suche charakteryzuje wysoka temperatura spiekania, wytrzymałość i twardość, przez co są tak cenione na rynku. Piasek kwarcowy barwiony, np. na czarno, idealnie sprawdza się do budowy zbiorników wodnych, zwłaszcza tych, w których ryby najlepiej wybarwiają się na czarnym podłożu. Kolor piasku został uzyskany za pomocą naturalnej żywicy, a po utwardzeniu, podobnie jak piasek kwarcowy biały, jest całkowicie neutralny dla środowiska.

Piasek kwarcowy – właściwości

Piasek kwarcowy, w porównaniu z piaskiem węglanowym czy wulkanicznym, jest odporniejszy na działanie czynników chemicznych i różnego rodzaju czynniki mechaniczne. Jest on jednym z rodzajów piasków formierskich, które charakteryzują się wysoką temperaturą spiekania (1200-1400 stopni Celsjusza). Piasek kwarcowy może służyć do wyrobu rdzeni odlewniczych i form.

Piasek kwarcowy – zastosowanie w budownictwie

Mokre separowane piaski kwarcowe służą głównie do wykończeniowych prac budowlanych, np.: jako dodatek do betonu (zwiększając tym samym ciekłość betonu), tynków zewnętrznych i wewnętrznych (piasek kwarcowy do tynków), zapraw ściennych. Produkt wykorzystuje się również do produkcji kostki brukowej (wszystkich rodzajów).

Suchy separowany piasek kwarcowy jest najczęściej dodatkiem do produkcji klejów budowlanych i farb ściennych, bruku i zapraw epoksydowych – jest także stosowany jako wypełniacz do mas fugowych, do wykonywania piaskowania, zarówno powierzchni metalowych, jak i niemetalowych, do tworzenia posadzek antykorozyjnych i żywicznych czy jako wkład do fluidalnych kotłów.

Piasek kwarcowy stosuje się również w specjalistycznych robotach inżynierskich, a także do zasypywania różnego rodzaju przewodów, np.: elektrycznych, wodnych, gazowych, telefonicznych.

Piasek kwarcowy do basenu

Tego naturalnego surowca używa się również do filtrowania wody w domowym basenie. Piasek kwarcowy skutecznie oczyszcza wodę basenową z różnego rodzaju zanieczyszczeń, a dodatkowo zabezpiecza przed jej mętnieniem. Produkt jest całkowicie bezpieczny i dla środowiska, i dla człowieka, ponieważ w czasie jego użytkowania nie uwalniają się szkodliwe dla zdrowia substancje.

Piasek kwarcowy a szkło

Piasek kwarcowy topnieje po ogrzaniu, a jego drobne ziarenka łączą się w płynną całość różnego rodzaju, tworząc gładkie i przejrzyste powierzchnie – szkło. Po ostygnięciu piasku otrzymuje się twardą formę, odporną zarówno na wysokie, jak i niskie temperatury, a jej najbardziej charakterystyczną cechą jest przejrzystość. Piasek kwarcowy po ogrzaniu i ostygnięciu wykorzystywany jest nie tylko do produkcji szkła, ale również przedmiotów używanych codziennie w domu, np.: naczyń, a także przyrządów optycznych, biżuterii, dekoracji domowych.

Piasek kwarcowy – zastosowanie w ogrodnictwie

Piasek kwarcowy w ogrodnictwie stosowany jest jako dodatek do ziemi w celu zatrzymywania wody bądź napowietrzania korzeni. Surowca (spreparowanego i mokrego) używa się również do odnawiania terenów trawiastych, wyrównywania gruntu czy ochrony młodej trawy w fazie intensywnego wzrostu.

Piasek kwarcowy do piaskowania

Piaskowanie to proces oczyszczania lub kształtowania określonej powierzchni poprzez napylanie jej drobinkami kruszywa pod bardzo wysokim ciśnieniem. Piasek kwarcowy idealnie sprawdza się do piaskowania karoserii i felg samochodowych, betonu, cegieł, renowacji starych obiektów czy czyszczenia stali. Parametry piasku dobiera się specjalne z myślą o czyszczeniu powierzchni metodą strumieniowo-ścierną, dlatego jego wilgotność wynosi poniżej 0,2%, a frakcja 0,1-0,5 mm.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

  • firmy budowlane Poznań

  • firmy budowlane Radom

  • firmy budowlane Rybnik

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu