Papa czy membrana - jaki podkład na dach wybrać?

Papa czy membrana? Które rozwiązanie podkładu wybrać do pokrycia dachowego? Zobacz wskaźniki konkretnych rozwiązań.

Papa czy membrana - jaki podkład na dach wybrać?

Konstrukcja dachu rozciągającego się nad poddaszem użytkowym wymaga stosowania odpowiedniej warstwy uszczelniającej, której zadaniem jest dodatkowa izolacja domu przed wilgocią. Chcąc je wykonać, najczęściej stajemy przed wyborem między papą a paroprzepuszczalną membraną techniczną.

Papa czy memberana? Który materiał będzie lepszym wyborem?

Gdzie zakłada się dodatkowe uszczelnienie oraz jaką pełni ono rolę?

Warstwę wstępnego krycia, czyli poszycie uszczelniające, montuje się na krokwiach dachowych, chociaż dokładny sposób jego wykonania zależy od wybranego przez nas rodzaju materiału. Zadaniem takiej warstwy jest dodatkowe zabezpieczenie dachu przed wilgocią oraz silnymi podmuchami wiatru, a także zagwarantowanie odpowiedniej wentylacji. Jest to niezwykle ważne, ponieważ wbrew pozorom nawet najlepiej wykonane pokrycie dachu nigdy nie będzie całkowicie szczelne.

Czym grozi niewykonanie warstwy wstępnego krycia?

Przede wszystkim zawilgoceniem izolacji dachowej. Poddasza polskich domów bardzo często ocieplane są przy pomocy wełny mineralnej, która ze względu na swoje doskonałe właściwości termiczne i stosunkowo niską cenę jest niezwykle popularnym materiałem izolacyjnym. Niestety, wełna jest bardzo wrażliwa na wilgoć, a po nasiąknięciu wodą traci swoje parametry techniczne i praktycznie nie nadaje się do dalszego użytkowania.

Z czego wykonać warstwę wstępnego krycia? Papa czy membrana?

Zdecydowanie najpopularniejsze materiały to wełna mineralna oraz papa. Oba rozwiązania mają swoje mocne i słabe strony, dlatego też zdecydowaliśmy się bezpośrednio porównać je ze sobą.

Membrany dachowe o wysokiej paroprzepuszczalności coraz częściej stosowane są na polskich dachach. Ich montaż jest dużo prostszy, ponieważ zakłada się je bezpośrednio na krokwie dachowe. Wystarczy tylko równomiernie rozłożyć folię na całej długości dachu, a następnie przybić ją przy pomocy zszywacza. Na tak wykonaną warstwę zakłada się kontrłaty.

Membrany dachowe nie wymagają pełnego deskowania, jak ma to miejsce w przypadku papy. Folia paroprzepuszczalna jest całkowicie wodoodporna, a jednocześnie nie stanowi bariery dla uciekającej przez dach pary wodnej. Może również bezpośrednio dolegać do izolacji, nie stwarzając ryzyka zawilgocenia. Oprócz tego bardzo dobrze chroni też przed wiatrem. 

Korzystając z membran dachowych, łatwo jest również wykonać szczeliny wentylacyjne, co znacząco zmniejsza nakłady pracy, a co za tym idzie, koszt całej inwestycji. Należy jednak pamiętać, że membrana paroprzepuszczalna jest niezwykle wrażliwa na promieniowanie UV, co wymusza konieczność niemal natychmiastowego przykrycia jej kolejnymi warstwami pokrycia dachu.

Z drugiej strony mamy klasyczne rozwiązanie w postaci papy dachowej, które montuje się bezpośrednio na deskowaniu dachu. Niestety, wymaga to wykonania dodatkowej konstrukcji, a to zwiększa koszty. Trzeba się również liczyć z większym obciążeniem całego dachu, co musi zostać ujęte w planie budynku.

Główną zaletą papy jest jej wysoka odporność mechaniczna oraz całkowita niewrażliwość na promieniowanie UV. Dzięki temu możliwe jest stopniowe nakrywanie dachu, pozwalając nam na rozkładanie inwestycji w czasie.

W skrócie: membrana jest łatwiejszym materiałem, ale jest wrażliwsza na promieniowanie UV. Należy ją szybko pokryć kolejnymi warstwami, z kolei papa pozwala na rozłożenie prac w czasie, jednak wymaga dodatkowej konstrukcji, co zwiększa koszty.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu