Kompresor – czym jest i do czego się go wykorzystuje? Jak wybrać najlepszy?

Kompresor jest urządzeniem służącym do wytwarzania sprężonego powietrza. Najczęściej wykorzystuje się go do pompowania kół samochodowych, ale to nie jedyne zastosowanie. Niektóre typy urządzeń nadają się tylko do użytku domowego. Inne, bardziej profesjonalne, są przeznaczone do pracy w zakładach.

Kompresory sprawdzają się w zakładach wykorzystujących specjalne narzędzia pneumatyczne, a w domowych warunkach nadają się do pompowania kół rowerowych, materaców i basenów. Zastosowanie kompresora jest uzależnione od jego rodzaju.

Jakie są różnice między kompresorem a sprężarką?

Szukając informacji na temat kompresorów, można natknąć się na opisy zastosowań i funkcji sprężarek. Wiele osób używa tych określeń zamiennie. Należy podkreślić, że nie każda sprężarka jest kompresorem, natomiast sam kompresor jest jednym z rodzajów sprężarki. Cechą wspólną obu urządzeń jest to, że podnoszą ciśnienie powietrza. Jakie są między nimi różnice? Poza tym, że funkcjonują jako niezależne maszyny, często stanowią również element innego urządzenia, m.in. lodówek, chłodziarek czy turbin gazowych. Sprężarki wykorzystuje się w różnych gałęziach przemysłu. Znajdują zastosowanie w hutnictwie, górnictwie i gazownictwie.

Kompresory z kolei najczęściej są używane w przemyśle motoryzacyjnym. Doskonale sprawdzają się nie tylko przy wspomnianym już pompowaniu kół, ale również lakierowaniu karoserii czy innych pracach związanych z pielęgnacją. Wprawiają też w ruch narzędzia pneumatyczne.

Rodzaje i zastosowanie kompresora elektrycznego

Zastosowanie kompresora jest uzależnione od jego rodzaju. Mimo że na rynku można znaleźć rozmaite urządzenia tego typu, według podstawowego podziału wymienia się tylko dwa rodzaje:

  • kompresor olejowy – jak sama nazwa wskazuje, tłok tego urządzenia smarowany jest olejem. Dzięki temu redukuje się tarcie. Przekłada się to na jego większą żywotność i wytrzymałość. Podczas pracy kompresora nieznaczna część oleju może przenikać do sprężonego powietrza. Z tego powodu kompresor olejowy ma mniejsze zastosowanie niż jego bezolejowy odpowiednik. Ten typ urządzeń doskonale sprawdza się jednak w warsztatach samochodowych i wulkanizacyjnych. Kompresory olejowe są zazwyczaj duże, ale dzięki temu mają pojemne zbiorniki i cechują się znaczną wydajnością;
  • kompresor bezolejowy – w tego typu kompresorach znajdują się tłoki o stosunkowo niskim współczynniku tarcia. Mimo to uchodzą one za mniej wytrzymałe. Kompresory bezolejowe znajdują zastosowanie w przemyśle dentystycznym czy farmaceutycznym, gdzie kluczową kwestią jest zachowanie sterylnych warunków. Nadają się również do użytku domowego. Jeśli ktoś szuka małego kompresora, który będzie wykorzystywany do prostych czynności typu pompowanie kół czy malowanie ścian, powinien zdecydować się właśnie na urządzenie bezolejowe. Większość z nich jest mała, a w sklepach można znaleźć ponadto kompresory bezolejowe w wersji mini.

Na co zwracać uwagę przy zakupie kompresora?

Mimo że na rynku jest wiele modeli kompresorów, sam zakup nie powinien stanowić poważnego problemu. Kluczowe jest określenie, do czego i jak często urządzenie będzie wykorzystywane oraz jaki chce się przeznaczyć na to budżet. Szczególną uwagę przy wyborze należy zwrócić na takie kwestie, jak:

  • pojemność butli – istotne zagadnienie związane z komfortem pracy. Zbyt mała pojemność butli będzie bowiem wiązała się z koniecznością jej częstego napełniania. Do standardowych domowych potrzeb wystarczy kompresor o pojemności 10 l. Do prac związanych z malowaniem należy kupić urządzenie z większą pojemnością – kompresor 25 l lub 50 l;
  • maksymalne ciśnienie robocze – zależy od tego, do czego będzie wykorzystywany sprzęt. Zazwyczaj wynosi ono 6–10 barów i wystarcza na domowe potrzeby;
  • wydajność urządzenia – w przypadku bardzo małych kompresorów może wynosić tylko 35 l/min, ale wydajność dużych może być znacznie większa – ok. 1000 l/min;
  • poziom hałasu – większość kompresorów bardzo hałasuje, ale można znaleźć urządzenia, które nie przeszkadzają tak bardzo, ponieważ generują hałas na poziomie 50–60 decybeli;
  • rodzaj zasilania – możliwości są dwie: kompresor tłokowy i membranowy. Ten pierwszy ma słabsze opinie, ponieważ szybko się nagrzewa i długo chłodzi. Urządzenie membranowe pozwala na dłuższą pracę bez przerwy.

Niekiedy producenci podają również informacje na temat czasu nabijania butli. Im jest krótszy, tym szybciej urządzenie będzie gotowe do pracy.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu