Hydrofor jest urządzeniem, które wykorzystuje się w domach jednorodzinnych. Stosowany jest w sytuacji, gdy nie ma możliwości podłączenia budynku do sieci wodociągowej, a wodę pobiera się ze zbiorników bezciśnieniowych (np. z przydomowej studni). Dzięki jego wykorzystaniu w domu można uzyskać odpowiednie ciśnienie wody, które pozwala na codzienne komfortowe korzystanie z instalacji wodnej.

Dobrym rozwiązaniem jest wybór gotowego zestawu, w którym znajduje się zbiornik hydroforowy, pompa hydroforowa oraz przekaźnik ciśnieniowy. Dzięki takiemu połączeniu można uzyskać stabilne ciśnienie wody w domu.

Hydrofory - co to takiego?

Hydrofory to zbiorniki wodno-powietrzne, w których gromadzona jest woda ze studni. Nazwa tego urządzenia pochodzi z języka greckiego od słów hydrophoros, co można przetłumaczyć jako ‘niosący wodę’.

Woda przekazywana jest ze zbiornika do instalacji wodnej w domu w momencie, gdy jest takie zapotrzebowanie, czyli gdy użytkownik odkręci kurek znajdujący się przy kranie. Hydrofory wyposażone są w wyłącznik ciśnieniowy. Dzięki takiemu rozwiązaniu pompy hydroforowe odpowiedzialne za stabilizację ciśnienia włączają się w sytuacji, gdy jest to faktycznie konieczne (gdy ciśnienie jest za niskie).

Jak działa hydrofor?

Przy domu montuje się zestaw hydroforowy. W zbiorniku wchodzącym w skład tego zestawu znajduje się woda, a nad nią sprężone powietrze (poduszka powietrzna). Kiedy użytkownik odkręca wodę w kranie, zostaje ona wypchnięta do instalacji poprzez powietrze. W momencie, gdy ciśnienie wody spadnie do określonego poziomu, włącza się pompa hydroforowa, która uzupełnia poziom wody. Gdy osiągnie ona właściwy poziom pozwalający na utrzymanie ciśnienia niezbędnego do wypchnięcia wody do instalacji, pompa wyłącza się. Parametry odpowiadające za uruchamianie i wyłączanie pompy są ustalone odgórnie przez producenta urządzenia.

Jaki hydrofor wybrać?

Zestawy hydroforowe można podzielić na trzy rodzaje:

  • Tradycyjne – są dostępne w wersji ocynkowanej lub emaliowanej. Dzięki temu, że są produkowane w wersji stojącej poziomej lub pionowej, można wybrać model, który będzie najlepiej odpowiadał warunkom pomieszczenia, w którym ma być ustawiony. Hydrofory tradycyjne zazwyczaj mają kształt walca. Taki zbiornik hydroforowy ma pojemność 100 l lub więcej. Najczęściej wykorzystywane są te o pojemności od 1000 do 1500 l. Do zalet hydroforów tradycyjnych zalicza się przede wszystkim dużą rozpiętość w pojemnościach zbiorników, a także ich dużą wytrzymałość. Dzięki powłoce odpornej na warunki atmosferyczne zbiorniki ocynkowane mogą być montowane również na zewnątrz. Wadą hydroforów tradycyjnych jest konieczność częstej kontroli stanu ciśnienia powietrza znajdującego się w zbiorniku. Z uwagi na to, że powietrze nie jest tutaj niczym oddzielone od wody, należy regularnie uzupełniać jego poziom.
  • Membranowe – zbiornik do hydroforu w tym przypadku podzielony jest na dwie części poprzez zamontowaną w nim membranę (przeponę). W przeponie znajduje się woda, a przestrzeń pomiędzy jej powierzchnią a ściankami zbiornika wypełniona jest powietrzem, które wtłacza się pod ciśnieniem. Dzięki temu, że woda nie styka się bezpośrednio ze ściankami zbiornika od środka, zmniejsza się znacznie ryzyko wystąpienia korozji. Hydrofory tego typu są mniejsze od tradycyjnych – mają pojemność 100 l i mniejszą. W odróżnieniu od tradycyjnych instalacji hydroforowych nie trzeba tutaj tak często uzupełniać powietrza. Trzeba jednak pamiętać o kontroli stanu membrany i jej wymianie w razie konieczności.
  • O stałym ciśnieniu – taki zestaw składa się z dwóch zbiorników: jednego na wodę i drugiego na powietrze. Do jego prawidłowego działania konieczna jest jednoczesna współpraca sprężarki oraz pompy wody. Hydrofory tego typu umożliwiają uzyskanie stałego ciśnienia wody przy mniejszym zużyciu energii.

Hydrofor – cena urządzenia

Tradycyjny hydrofor do wody, którego pojemność wynosi 300 l, to koszt około 850 zł. Za hydrofor przeponowy, którego pojemność wynosi 100 l, trzeba zapłacić od 300 zł wzwyż. Cena zależy od sposobu wykończenia i montażu zbiornika. Jeżeli chcemy kupić od razu gotowy zestaw hydroforowy, musimy liczyć się z kosztami od ok. 350 zł (przy niewielkich zbiornikach membranowych) do 1500 zł, w zależności od rodzaju mechanizmu oraz materiałów, z jakich są wykonane poszczególne elementy zestawu. Na koszt związany z zakupem hydroforu wpływa także moc i wydajność silnika.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach: