Wywóz gruzu budowlanego – koszt, prawo i praktyka

Ogromne ilości gruzu to stały element każdej rozbiórki, budowy domu oraz remontu mieszkania. Gruz należy jednak do odpadów ciężkich i wielkogabarytowych, dlatego też trudno jest się go pozbyć, a utylizacja sama musi przebiegać zgodnie z prawem. 

Najwygodniejszym sposobem na usunięcie takich resztek budowlanych jest wywóz gruzu w specjalnym kontenerze. Można go wynająć od profesjonalnej firmy lub wypożyczyć od lokalnego wysypiska śmieci

Spis treści:

  1. Wywóz gruzu – koszt, prawo i praktyka
  2. Czym jest gruz budowlany?
  3. Wywóz odpadów budowlanych – jak wygląda w praktyce?
  4. Wywóz gruzu – cennik zależy przede wszystkim od ilości odpadów
  5. Wynajem kontenerów – cennik na podstawie obowiązujących cen rynkowych

Czym jest gruz budowlany? 

Wszelkie pozostałości po materiałach budowlanych, takie jak między innymi potłuczone pustaki i cegły, dachówki, skute płytki, zeszlifowany tynk oraz resztki betonu to właśnie gruz. Wywóz takich odpadów ze względu na ich ilość odbywa się zazwyczaj poprzez wynajęcie specjalnego metalowego kontenera, który dostarczany jest bezpośrednio na teren realizowanej inwestycji.

W przypadku mieszkań w bloku pojemnik zostanie przywieziony w miejsce wyznaczone przez spółdzielnię.

Wywóz gruzu dodatkowo dzieli się na trzy grupy:

  • W pierwszej znajdują się fragmenty betonu oraz materiałów takich jak pustaki czy cegły.
  • Do drugiego podzbioru zalicza się natomiast odpady z grupy pierwszej zmieszane z foliami, opakowaniami plastikowymi, butelkami PET, drewnem, złomem, a także szkłem.
  • Z kolei grupa trzecia dotyczy wszystkich wymienionych wyżej odpadów, w których mogą znaleźć się także worki, wiadra po malowaniu, styropian, toksyczne tworzywa sztuczne oraz inne odpady poremontowe

Śmieci pobudowlane nie zaliczają jednak do odpadów komunalnych, dlatego też nie można ich wyrzucać do kontenerów na śmieci lub worków wystawianych do obioru przez służby komunalne przed posesję. Dlatego też wywóz gruzu skazuje inwestora na przeprowadzenie utylizacji zgodnie z normami prawnymi, co niesie ze sobą dodatkowe obowiązki i koszty.

Wywóz odpadów budowlanych – jak wygląda w praktyce? 

Jeśli remontujesz lub budujesz, masz obowiązek prawidłowego składowania odpadów na placu budowy. Musisz też zadbać o zgodny z prawem wywóz gruzu powstałego w wyniku realizowanej inwestycji. Niezastosowanie się do przepisów prawnych grozi dotkliwymi sankcjami karnymi.

Dostępne jest wiele sposobów na legalny wywóz śmieci budowlanych. W przypadku przeprowadzania samodzielnego remontu na małą skalę jedną z najpopularniejszych metod jest samodzielny wywóz gruzu do specjalnych punktów odbioru odpadów, które są wyznaczane przez każdą gminę.

Wywóz gruzu można także zlecić firmom, które zawodowo utylizują takie odpady. W takim przypadku najczęstszą metodą jest wynajem kontenera. Cena takiej usługi zawiera w sobie dostarczenie pojemnika oraz późniejszy wywóz i utylizację odpadów przez najęte przedsiębiorstwo. Dzięki temu możesz mieć pewność, że procedura odbyła się zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. 

Kontenery do wywozu gruzu można wynająć na jeden lub więcej dni, a sam pojemnik dostarczany jest przy pomocy ciężarówki ze specjalnym ramieniem umożliwiającym bezpieczny wyładunek i późniejszy załadunek kontenera.

 

Wywóz gruzu – cennik zależy przede wszystkim od ilości odpadów

To, ile kosztuje wywóz gruzu, uzależnione jest głównie od wielkości i pojemności wynajętego kontenera. Na rynku dostępne są pojemniki o wielkości od 1,7 do nawet 42 m3, co umożliwia dopasowanie ich do swoich potrzeb.

Dobrze jest od razu dokładnie oszacować, ile odpadów powstanie podczas realizacji danej inwestycji – cena za kontener o mniejszych rozmiarach, który może dostarczyć mała ciężarówka, jest znacznie niższa, niż za pojemnik, do którego transportu niezbędne jest użycie tak zwanego hakowca.

Wynajem kontenerów – cennik na podstawie obowiązujących cen rynkowych

Stawka za wywóz gruzu najczęściej ustalana jest indywidualnie, ale ze względu na relatywnie duże nasycenie rynku przygotowaliśmy dla Ciebie podręczną ściągawkę.

Cena za kontener została podana w oparciu o oferty firm z sektora utylizacji odpadów obowiązujących w październiku 2021 roku:

  • pojemnik na gruz o wielkości 2m3 – od 350 do 450 zł;
  • pojemnik na gruz o wielkości 4m3 – od 610 do 780 zł;
  • pojemnik na gruz o wielkości 5m3 – od 970 do 1200 zł;
  • pojemnik na gruz o wielkości 6m3 – od 1150 do 1450 zł;

Podana stawka, to cena za kontener brutto.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

  • firmy budowlane Białystok

  • firmy budowlane Bydgoszcz

  • firmy budowlane Częstochowa

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu