Kiedy wybieramy drzwi zewnętrzne do domu lub mieszkania, zwracamy uwagę przede wszystkim na ich estetykę oraz na to, jakie dodatkowe funkcje spełniają. Często wybieramy modele o dobrej izolacji cieplnej i akustycznej, a także takie, które mają zabezpieczenia przeciwpożarowe czy antywłamaniowe. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że warunkiem spełniania tych ważnych cech jest prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych.

Przy zakupie drzwi możemy zdecydować się na opcję „drzwi zewnętrzne z montażem”, co oznacza, że usługa montażu wykonywana jest przez pracowników producenta lub sprzedawcy drzwi. Równie dobrze możemy jednak zająć się montowaniem drzwi zewnętrznych samodzielnie. Czy jest to trudne? Jak wygląda montaż drzwi zewnętrznych drewnianych, a jak montaż drzwi zewnętrznych metalowych?

Drzwi zewnętrzne - jak wygląda montaż?

Jedną z pierwszych kwestii, z jaką przyjdzie się zmierzyć nam w czasie montażu drzwi zewnętrznych, jest głębokość ich osadzenia. Zależy ona od tego, w jakiej ścianie będą umiejscowione. Przyjmuje się, że:

  • w ścianie jednowarstwowej drzwi montuje się w połowie grubości ściany,
  • w ścianie dwuwarstwowej drzwi montuje się na zewnętrznej krawędzi ściany nośnej,
  • w ścianie trójwarstwowej w warstwie izolacji termicznej.

Takie umiejscowienie drzwi pozwoli uniknąć utworzenia się obwodowego mostka termicznego. Kiedy już mamy dokładnie sprecyzowane miejsce, w którym będą osadzone drzwi, możemy przystępować do prac montażowych. Do muru będzie mocowana ościeżnica - w tym celu można wykorzystać między innymi specjalne kotwy do montażu drzwi zewnętrznych. Są one na stałe połączone z ościeżnicą i zamurowywane w czasie stawiania ścian. Ta metoda mocowania jest najczęściej wykorzystywana podczas budowy domów jednorodzinnych.

Innym sposobem na osadzenie ościeżnicy w ścianie jest wykorzystanie kołków rozporowych. Taki sposób montażu stosuje się w gotowych otworach drzwiowych, co znacznie zwiększa zakres jego zastosowania. W tym przypadku istotne jest to, aby kołki dobrać odpowiednio do rodzaju ściany, na jakiej będą montowane drzwi.

Drzwi zewnętrzne można zamontować również na ościeżnicy, która już znajduje się w ścianie. W tym przypadku warto mieć na uwadze to, że jeżeli stara ościeżnica będzie źle zamontowana, to nowe drzwi nie będą prawidłowo spełniać swoich funkcji - mogą pojawić się mostki termiczne, drzwi będą ciężko się zamykać i nie będą prawidłowo chronić przed włamaniem. Dodatkowo może pojawić się ryzyko tego, że przy intensywnym użytkowaniu konstrukcja ściany może zostać naruszona.

Jak prawidłowo wykonać montaż drzwi zewnętrznych?

Jeżeli drzwi montujemy na nowej ościeżnicy, to skręcamy jej elementy ze sobą i umieszczamy we wcześniej przygotowanym otworze drzwiowym. W celu unieruchomienia jej w wybranym miejscu używa się klinów wykonanych z drewna lub tworzywa sztucznego. Przed stałym zamontowaniem ościeżnicy przy pomocy wkrętów trzeba przy pomocy poziomicy sprawdzić, czy jest ona dobrze ustawiona zarówno w pionie, jak i poziomie. Następnie nawierca się otwory w ścianie, w których umieszcza się kołki i śruby. Zaleca się, żeby w elementach pionowych umieszczać po trzy śruby, natomiast w nadprożu przynajmniej jedną śrubę. Jeżeli konstrukcja tego wymaga, przestrzeń między murem i ościeżnicą wypełnia się przy pomocy pianki montażowej. Pozwoli ona na wypełnienie szczelin, a to z kolei minimalizuje ryzyko powstania mostków termicznych i wzmacnia osadzenie ościeżnicy w ścianie. Po związaniu pianki można przystąpić do dalszych prac montażowych - nałożenia zawiasów, montażu drobnych elementów na drzwiach (np. klamki, szyldu z numerem domu itp.), a w końcu do założenia skrzydła drzwiowego na zawiasach.

Jak wykonać montaż progu drzwi zewnętrznych?

Jeżeli zależy nam na właściwej izolacji wejścia do domu, musimy zadbać o prawidłowo wykonany montaż progu do drzwi zewnętrznych. W jaki sposób montuje się próg aluminiowy? Powinien on być zamontowany w specjalnym kanale, który został odpowiednio docieplony - pozwoli to zmniejszyć ryzyko powstania mostka termicznego. W celu docieplenia można użyć progu ze specjalnego kształtownika wielokomorowego, który wypełnia się termizolacją.

Progi zewnętrzne mocuje się do podłoża przy pomocy odpowiedniej liczby kołków. Przestrzenie między progiem a podłogą wypełnia się pianką, która dociera do wszystkich szczelin, co pozwala na zwiększenie izolacji termicznej. W zależności od typu wybranych drzwi istnieje również możliwość montażu progu stalowego lub drewnianego.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach: