Który typ pianek montażowych jest lepszy?

Pianki montażowe występują w kilku rodzajach, które różnią się od siebie właściwościami.  Nadają się do stosowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Chociaż najpowszechniejsze jest wykorzystanie takiej pianki do montażu okien i drzwi.

Obecnie oferowane na rynku pianki montażowe są łatwe w aplikacji i szybko schną. Oferta tych pianek cały czas ulega rozszerzeniu - powszechne są np. specjalne pianki montażowe do stosowania w zimie. 

Co to jest pianka montażowa?

Pianka montażowa to jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów pomocniczych na każdym placu budowy. Pianki służą przede wszystkim do wypełnienia pustych przestrzeni, ale ich praktyczne zastosowanie jest dużo szersze. Przydają się także w pracach wykończeniowych w czasie remontu i budowy.

Pianka poliuretanowa, bo taka jest jej nazwa, powstaje na skutek  reakcji gazu, poliolu, a także alkoholu wielowodorotlenowego. W wyniku reakcji z wodą, która znajduje się w powietrzu, powstaje materiał, który charakteryzuje się wysoką wewnętrzną spójnością. 

Jakie występują rodzaje pianek montażowych?

W ofercie rynkowej dostępne są różne rodzaje pianek montażowych. Różnią się one od siebie sposobem nałożenia, temperaturą, a także ilością składników. Istnieją pianki jednoskładnikowe oraz dwuskładnikowe, które są używane do bardziej zaawansowanych prac.

Z uwagi na zastosowanie w sprzedaży dostępne są: pianka montażowa do okien, pianka montażowa niskoprężna oraz pianka montażowa wysokoprężna, a także pianka montażowa zimowa.

Szczególnym rodzajem pianek są te niskoprężne i wysokoprężne. Pianki niskoprężne to typ produktu, gdzie przyrost warkocza jest znikomy i dużo łatwiej jest go kontrolować niż w piankach klasycznych. Co więcej są to produkty jednoskładnikowe i podlegają utwardzeniu w momencie kontaktu z wilgocią. Dlatego w tym przypadku proces ten odbywa się już poza pojemnikiem. Pianki niskoprężne cechuje wodoodporność i większa wytrzymałość na uszkodzenia I odkształcenia. Warto również podkreślić, że nie niszczą się w przypadku kontaktu z grzybami czy pleśniami. 

Drugim typem pianek są pianki wysokoprężne. Utwardzenie tego typu produktu następuje w wyniku wystąpienia reakcji chemicznej, która zachodzi pomiędzy dwoma składnikami, które stanowią skład pianek wysokoprężnych. Reakcja ta zachodzi wewnątrz pojemnika. Bez udziału wilgoci. Jest to całkowita odmienność w porównaniu do pianki niskoprężnej. 

Jakie ma pianka montażowa zastosowanie?

Pianka montażowa może mieć zastosowanie zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Wewnątrz pomieszczeń pianki montażowej używa się do wypełnienia wszystkich szczelin, które tego wymagają. Najbardziej popularna jest pianka montażowa do drzwi, a także pianka montażowa do okien.  Używa się jej, aby zamontować ościeżnice okienne. Pianką montażową można także uszczelnić okna oraz połączyć je ze sobą. Niektóre pianki wykorzystywane są do wypełnienia prześwitów pomiędzy rurami i przewodami instalacyjnymi, a także wygłuszania powierzchni czy wykonania izolacji dachu. Poliuretan jest bardzo dobrze przyczepny, w związku z czym może być stosowany na prawie każdej powłoce. Powierzchnia, która nie jest przystosowana do stosowania poliuretanu, to teflon i silikon. Po prostu pianka na nich się nie utrzyma. Przy stosowaniu pianki należy uwzględnić zapotrzebowanie ilościowe oraz pamiętać, że po nałożeniu zwiększa ona swoją objętość nawet o połowę, dlatego nie ma potrzeby, aby nakładać jej więcej. Nadmiar piany po wyschnięciu można łatwo usunąć ostrym nożykiem.

Piankę poliuretanową można także stosować na zewnątrz pomieszczeń.  Należy zwrócić uwagę na panującą na zewnątrz temperaturę oraz właściwości danej pianki, mianowicie w jakiej temperaturze schnie oraz w jakiej twardnieje. W ofercie dostępne są pianki do używania latem i zimą. Dobór zależy od pory roku, w której przeprowadzane są prace budowlane. Na zewnątrz pianka montażowa może być wykorzystana do wypełnienia szczelin kominowych oraz okien dachowych, a także między płytami przy ociepleniu zewnętrznym. Za pomocą tego materiału można także osadzić progi, parapety oraz inne elementy wyposażenia domu, które wymagają szybkiego klejenia.

Czy pianka montażowa przepuszcza wodę i jest ogniodoporna?

Pianka poliuretanowa jest w zasadzie odporna na wilgoć, a także nie przepuszcza wody, chociaż jej długotrwałe działanie może uszkodzić warstwę wierzchnią, ale raczej dotyczy to tylko wody pod wysokim ciśnieniem. Woda, która się skrapla, nie daje negatywnych skutków.

Należy także wiedzieć, że wiele pianek montażowych po wyschnięciu i stwardnieniu jest bardzo łatwopalnych. Powodem są związki organiczne, które są zamknięte w piance, oraz powietrze, które może podsycać ogień. Jednak na rynku dostępna jest pianka montażowa niepalna, która jest odporna na działanie ognia. Jest ona droższa od swoich odpowiedników, ale jest wykorzystywana na szerszą skalę.

Ile schnie pianka montażowa?

Pianka montażowa niskoprężna jest stabilna, a także posiada wysoką wydajność. Jej zaletą jest krótki czas utwardzania. Dalsza obróbka może rozpoczynać się już po około godzinie. Taka pianka ma doskonałą przyczepność do drewna, aluminium, PCV, a także innych metali oraz muru z cegły i powierzchni szklanych. Z kolei pianka montażowa wysokoprężna dość długo utwardza się, należy czekać dwie, a nawet więcej godzin, aby można było wykonać kolejne prace remontowe lub budowlane. To niewątpliwie jej wada.  

Jak więc widać, pianka montażowa ma obecnie wiele budowlanych zastosowań. Z zasady służy do wypełniania pustych szczelin, ułatwia montaż okien, drzwi czy innych elementów wykończeniowych. Obecnie wybór tej postaci pianek na polskim rynku jest bardzo szeroki.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

  • firmy budowlane Olsztyn

  • firmy budowlane Poznań

  • firmy budowlane Radom

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu