Altana ogrodowa – jakie są rodzaje? Jak zbudować altanę ogrodową?

Altana ogrodowa nowoczesna to prosta, stylowo wykończona konstrukcja, dzięki której w praktyczny sposób urządza się otoczenie domu. Budowa altany ogrodowej w prostej formie (słupki plus daszek) nie jest trudna, można wybrać też gotowe modele. Osoby, które lubią spędzać czas na świeżym powietrzu cenią altany za niezwykły klimat.

Altana ogrodowa – zalety

Altana ogrodowa jako niewielka zabudowa z różnych materiałów świetnie spełnia swoją rolę. Może być dekoracją ogrodu, zazwyczaj jest też miejscem do spędzania czasu dla dorosłych i dzieci. Zadaszone altany ogrodowe drewniane chronią domowników przed nadmiarem słońca a meble przed przebarwieniami wynikającymi z promieniowania UV. Można umieścić w niej stół z krzesłami i używać jako dodatkowej jadalni w porze letniej. Altana ogrodowa nowoczesna ma obowiązkowo grill, by móc przyrządzać posiłki w gronie rodziny i znajomych, korzystając z ciepłej aury. Udekorowana kwiatami (mogą nawet odstraszać owady np. komary) będzie romantyczną scenerią do codziennego relaksu i spędzania czasu z najbliższymi.

Budowa altany ogrodowej różni się w zależności od użytych materiałów. Kształtów i wykończeni jest mnóstwo (niektóre przypominają mini domki), więc z łatwością dopasujemy ich wygląd do całej stylizacji domu i ogrodu. Jeśli altana jest zadaszona i ma ściany, poza sezonem może spełniać rolę pomieszczenia gospodarczego na narzędzia ogrodowe czy inne akcesoria.

Altana w ogrodzie – rodzaje

Altana w ogrodzie jest wykonywana na różne sposoby – może być prosta i otwarta lub bardziej zabudowana, czyli zamknięta. Najczęściej wybieramy konstrukcje z drewna. Jest to materiał łatwo dostępny, prosty w obróbce i montażu. Najbardziej efektowne są altany ogrodowe z bali, które sprawiają, że całość ma nieco góralski charakter, a sama budowla jest niezwykle solidna. W roli zadaszonego miejsca do wypoczynku dobrze sprawdzają się też altany ogrodowe metalowe. Z tego materiału konstrukcje albo mogą być proste i uzupełnione materiałem na daszku i w formie baldachimu albo mieć bardziej dekoracyjny charakter z finezyjnie giętą linią metalu. Niekiedy altana swoim wyglądem przypomina pergolę, będąc tłem dla ozdobnie pnących się roślin.

Konstrukcja altany ogrodowej tak naprawdę zależy od naszej wyobraźni. W większości są one miejscem na meble wypoczynkowe – narożniki, fotele, krzesła, huśtawki czy leżaki. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by połączyć ją z innymi sprzętami, których używamy na zewnątrz. Przykładem takiego projektu jest altana ogrodowa z grillem – zwykle pod zadaszeniem ma specjalnie wydzieloną przestrzeń na murowane palenisko. Nowoczesne altany ogrodowe drewniane mogą być nawet połączone z kuchnią polową, choć wymaga to nie tylko większego wkładu pieniężnego, ale też odpowiedniej ilości terenu. Gdy altana ma formę zamkniętą, może pełnić funkcję całorocznego schowka, a gdy w ścianach są zamontowane okna i jest odpowiednio urządzona będzie spełniać rolę domku letniskowego.

Jak zbudować altanę ogrodową?

Jeśli chodzi o to, jak zbudować altanę ogrodową, wszystko zależy od naszych własnych upodobań. Można zdecydować się na zakup gotowych elementów, które samodzielnie składamy na miejscu w całość. Innym rozwiązaniem jest budowa na podstawie przygotowanego wcześniej projektu (wymagać tego może np. altana ogrodowa z bali). Wedle przepisów, obecnie nie trzeba starać się o pozwolenie na budowę altany o powierzchni maksymalnie 35 m², wystarczy taki zamiar zgłosić do odpowiedniego urzędu.

Drewniana altana ogrodowa będzie nieco łatwiejsza w montażu i demontażu. Do jej zbudowania niezbędne jest podłoże najlepiej z betonu (w przypadku ciężkich konstrukcji) lub drewnianego podestu. Szkielet tworzą słupy drewniane osadzone na kotwach. Następnie mocuje się ścianki i umacnia budowlę stosując murłaty i zastrzały. Zadaszenie altany ogrodowej może mieć bardziej płaską formę lub postać dwuspadową do montażu której niezbędny jest szkielet z krokwi. Drewniana altana musi być systematycznie impregnowana.

Altany ogrodowe murowane są nieco bardziej kosztowne od drewnianych i po ich wybudowaniu nie ma możliwości zmiany miejsca. Wykonuje się je z cegieł, pustaków, bloczków lub naturalnego kamienia. Muszą posiadać fundament, a każdy element łączony jest za pomocą zaprawy murarskiej, która w sposób naturalny tworzy fugi. Taka konstrukcja jest trwała i nie wymaga impregnacji.

Gotowe altany ogrodowe są prostszym i szybkim rozwiązaniem. W zależności od materiału, wielkości i kształtu ich ceny bardzo się różnią. Najtańsze są modele metalowe (najprostsze można kupić do 1 tysiąca zł), nieco droższe, bo za około 1-4 tysiące zł drewniane, a koszt bardziej skomplikowanych konstrukcji lub budowli wykonanych z bali może wynosić nawet 5-20 tysięcy złotych.

Czytaj dalej:

Co to jest humus i jak można go wykorzystać?

Humus tworzą szczątki roślinne, poddane procesom rozkładu. To właśnie z tej warstwy rośliny i plony pobierają substancje mineralne z gleby, które są niezbędne do ich prawidłowego wzrostu. Humus jako ziemia jest stosowana do nawożenia słabej, mało urodzajnej gleby.

Jakie kwiaty wybrać na balkon? Aranżacje balkonu z kwiatami

Kwiaty na balkon są ulubioną dekoracją miłośników natury. Uwielbiamy je podwieszać do zadaszenia, umieszczać przy poręczach czy stawiać w dużych, efektownych donicach. Kwiaty balkonowe wyglądają najlepiej, gdy mają kolorowe płatki oraz wspaniale rozwijają swe pnącze, otulając cały balkon.

Co to jest weranda? Jak zbudować werandę?

Weranda jako dodatkowa, zadaszona przestrzeń przydomowa spełnia wiele funkcji. Może mieć formę oszklonego pomieszczenia lub być bardziej otwarta jak taras. Weranda niekiedy jest traktowana jako ganek – miejsce, które łączy wnętrze domu z ogrodem lub dodatkowe pomieszczenie wypoczynkowe w porze wiosenno-letniej.

Jak wybrać ogrodzenie? Rodzaje ogrodzeń i montaż

Stosując ogrodzenia, odgradzamy swoją działkę, zabezpieczamy ją i efektownie wykańczamy teren wokół domu. Jednak każdy rodzaj materiału na ogrodzenie ma swoje wady i zalety, które warto poznać, zanim zdecydujemy się na określony rodzaj.

Rodzaje kwiatów doniczkowych – jak je pielęgnować?

Kwiaty doniczkowe zapraszają naturę do naszego domu. Zieleń roślin doniczkowych stanowi doskonałą dekorację dla każdego wnętrza. Kwiaty doniczkowe kwitnące są często proste w pielęgnacji, dlatego są odpowiednie również dla osób, które zapominają o częstym podlewaniu.

Siatka ogrodzeniowa - rodzaje i sposoby montowania

Siatka ogrodzeniowa, ze względu na atrakcyjną, cenę i łatwy sposób montażu jest popularnym sposobem na oddzielenie swojej posesji. Co więcej, tym momencie nie trzeba mieć żadnego pozwolenia na jej budowę. W sklepach można jednak natknąć się na siatkę ogrodzeniową ocynkowaną i powlekaną, zgrzewaną i plecioną. Którą z nich wybrać i jak ją zamontować?

Ogrodzenia z betonu: rodzaje i montaż

Ogrodzenia betonowe cieszą się dużą popularnością – są bardzo praktyczne i jednocześnie atrakcyjne cenowo. Dzięki temu, że są wyjątkowo wytrzymałe, mogą stanowić skuteczną barierę przed intruzami. Przypominają często wyglądem ogrodzenia kamienne, a cena tych jest dużo wyższa. Jakie można wyróżnić rodzaje ogrodzeń remontowych oraz jak przeprowadzić ich montaż?

Rodzaje zadaszenia tarasu Zadaszenie tarasu krok po kroku.jpg

Rodzaje zadaszenia tarasu. Zadaszenie tarasu krok po kroku

Zadaszenie tarasu w zależności od zastosowanej konstrukcji i materiału skutecznie chroni przed nadmiarem słońca, wiatru i innych niekorzystnych czynników atmosferycznych. Zadaszenia tarasów dobrze współgrają zarówno z nowoczesną architekturą jak i klasycznym budownictwem.