Oświetlenie podszafkowe – jakie najlepiej wybrać?

 

Oświetlenie podszafkowe jest chętnie wybierane do kuchni. Wynika to z faktu, że górna część zabudowy meblowej ogranicza dostęp światła z oświetlenia górnego do blatów roboczych. Zamontowane podszafkowe oświetlenie led lub innego rodzaju znacząco zwiększa komfort pracy w kuchni.

Podszafkowe oświetlenie led do kuchni zamontowane w odpowiednim miejscu wpłynie również na bezpieczeństwo wykonywania poszczególnych prac w kuchni. Jakie oświetlenie do montowania pod szafkami warto wybrać? Czy podszafkowe oświetlenie led faktycznie jest najlepsze?

Oświetlenie podszafkowe kuchenne – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Wybierając podszafkowe oświetlenie kuchenne, przede wszystkim należy zainteresować się tym, jakie jest źródło światła. Do montowania pod szafkami warto wybierać takie rodzaje żarówek i świetlówek, które nie będą się nagrzewały. Jest to o tyle istotne, że z reguły spędzamy dość dużo czasu przy pracach kuchennych, a nagrzewające się oświetlenie mogłoby wpłynąć negatywnie na meble, pod którymi jest montowane. Nagrzewałoby się również samo miejsce pracy, co nie jest pożądane w pomieszczeniu, gdzie i tak panują dość wysokie temperatury. Poszukując odpowiedniego oświetlenia podszafkowego do kuchni, dobrze jest również zwrócić uwagę na to, aby było ono jak najbardziej energooszczędne, gdyż będzie używane przez długi czas w ciągu dnia.

Oświetlenie podszafkowe w kuchni powinno być rozmieszczone równomiernie, tak aby dobrze doświetlało cały obszar roboczy blatu. Dlatego warto zdecydować się na kilka punktów świetlnych montowanych pod szafką bądź na listwę lub taśmę, które fabrycznie mają odpowiednio rozmieszczone pojedyncze żarówki.

Ciekawą propozycją do kuchni jest również oświetlenie podszafkowe led z zamontowanym czujnikiem ruchu. Lampy włączają się, gdy zamontowany przy nich czujnik wyczuje ruch – czyli najczęściej wtedy, gdy ktoś wejdzie do kuchni lub podejdzie do wyspy czy blatu.

Oświetlenie podszafkowe w kuchni – jakie są rodzaje?

Podszafkowe oświetlenie w kuchni to coraz popularniejsze rozwiązanie, a na rynku pojawia się coraz więcej ciekawych propozycji. Obecnie wiele osób decyduje się na podszafkowe oświetlenie halogenowe lub ledowe. Do zalet oświetlenia halogenowego zalicza się przede wszystkim przyjemną dla oka barwę światła zbliżoną do naturalnej. Jednak obecnie dużo większą popularnością cieszą się źródła światła bazujące na technologii ledowej – wynika to głównie z faktu, że są one bardziej żywotne, choć jednocześnie droższe. Jak dokładnie wygląda kwestia kosztów? Żarówka halogenowa kosztuje ok. 3 zł, a jej żywotność określana jest na ok. 2 tysiące godzin. Natomiast żarówki ledowe kosztują ok. 12 zł, a ich żywotność wynosi ok. 20–50 tysięcy godzin. Trzeba jednak pamiętać, że cena i żywotność zależą od poszczególnych modeli źródeł światła.

Wiele osób decyduje się na oświetlenie meblowe podszafkowe led w formie taśmy, gdyż pozwala ona na równomierne oświetlenie całego blatu, co nie zawsze da się uzyskać przy zastosowaniu pojedynczych punktów świetlnych montowanych pod szafką.

Interesującą propozycją dla osób, które chcą zachować wysoką estetykę kuchni oraz uniknąć prowadzenia przewodów elektrycznych przy meblach czy inwazyjnego montażu w meblach, jest oświetlenie podszafkowe na baterie. Jest to też dobre rozwiązanie do miejsc, w których dostęp do gniazdka 230V jest utrudniony. Decydując się na taki rodzaj oświetlenia, trzeba pamiętać o tym, aby wybrać model z łatwym dostępem do akumulatorów – usprawni to wymianę zużytych baterii na nowe bez konieczności demontażu listwy oświetleniowej przy każdej wymianie. Zaletą takiego oświetlenia jest fakt, że jest ono instalowane na specjalnej taśmie montażowej, która nie pozostawia śladów. Jeżeli zajdzie konieczność zmiany pierwotnego miejsca montażu na inne, bez problemu można przenieść takie oświetlenie w inne miejsce.

Łatwe w montażu są również listwy led, które instaluje się na taśmach montażowych. Są one lekkie i nie wymagają wiercenia otworów w meblach. Ich popularność wynika między innymi z tego, że oprócz doświetlania obszaru roboczego w kuchni mogą stanowić część dekoracji tego pomieszczenia. Efekt dekoracyjny uzyskuje się dzięki możliwości regulowania intensywności, a także barwy światła (nie tylko chłodnej i ciepłej, ale także zmiany kolorów, np. pasujących do kolorów mebli kuchennych czy ścian).

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu