Klimatyzator przenośny – jak działa i czym się charakteryzuje?

 

Klimatyzatory to urządzenia, których zadaniem jest zmniejszanie temperatury w przestrzeniach zamkniętych. Jednym z ich popularnych rodzajów są klimatyzatory przenośne. Są to stosunkowo niewielkie urządzenia, których nie trzeba montować na stałe, a ich przenoszenie jest bardzo łatwe.

Klimatyzatory przenośne zawdzięczają swoją dużą popularność temu, że są łatwe w obsłudze i mają niewielkie rozmiary, co pozwala na ich bezproblemowe przenoszenie. Gdyby nie ograniczenie, jakim jest wydajność urządzenia (najlepiej sprawdza się w małych pomieszczeniach), zapewne korzystałoby z nich jeszcze więcej osób.

Klimatyzator przenośny – kiedy warto rozważyć jego zakup?

Przenośny klimatyzator można uznać za alternatywę dla klasycznych instalacji klimatyzacji stałych w niewielkich pomieszczeniach i mieszkaniach. Oba rozwiązania znacząco się od siebie różnią. Wynika to z faktu samego zastosowania – stałe klimatyzacje są najlepszymi rozwiązaniami do chłodzenia dużych powierzchni, często z wieloma pomieszczeniami oraz w pomieszczeniach narażonych na silne nagrzewanie (np. na użytkowym poddaszu). Z kolei klimatyzatory przenośne doskonale sprawdzają się do pracy w nasłonecznionych pokojach, w których upał jest krótkotrwałą niedogodnością lub małych mieszkaniach.

Standardowe klimatyzatory są złożonymi instalacjami, które wymagają montażu przez wykwalifikowane osoby. Tego typu urządzenia – w dużym uproszczeniu – składają się z trzech elementów: jednostki wewnętrznej, jednostki zewnętrznej oraz przewodów chłodniczych łączących oba te elementy. Jeśli chodzi o najpopularniejsze klimatyzatory przenośne, to mają one jedną główną jednostkę oraz rurę do odprowadzania powietrza, która powinna być wyprowadzona na zewnątrz (np. przez okno). Niestety uchylone okno zmniejsza efektywność chłodzenia, ponieważ wpuszcza do pomieszczenia gorące powietrze z zewnątrz.

Warto wiedzieć, że w sklepach można znaleźć urządzenia przenośne do chłodzenia bez rur. Nie jest to jednak klimatyzator przenośny bez rury (choć taka jest jego potoczna nazwa), ale tzw. klimator. Takie urządzenie działa na zupełnie innej zasadzie niż urządzenia klimatyzacyjne, ponieważ chłodzi pomieszczenie dzięki umieszczonej w nim wodzie, kostkom lodu lub zamrażanym wkładom. W porównaniu do klimatyzatorów takie urządzenia są mniej efektywne, ale niekiedy wybierają je osoby, które niechętnie myślą o montowaniu rury do klimatyzatora przenośnego w domu czy biurze.

Montaż klimatyzatora przenośnego – podstawowe informacje

Wiele osób chcących kupić klimatyzator do mieszkania pyta o to, jak zamontować klimatyzator przenośny w bloku i czy należy to gdzieś zgłaszać. Instalacje standardowych klimatyzatorów wymagają ingerencji w bryłę budynku i zwykle elewacji (jednostki zewnętrzne często mocuje się do ściany zewnętrznej lub stawia na balkonie, zapewniając odprowadzenie skroplin), a to wymaga zgody właściciela lub zarządcy. Klimatyzator domowy przenośny znajduje się wewnątrz pomieszczeń (podobnie jak np. pralka czy lodówka), w związku z czym do jego instalacji nie jest wymagana niczyja zgoda.

Jeśli chodzi o sam montaż klimatyzatora przenośnego, to jest on bardzo prosty i powinny poradzić sobie z nim nawet osoby, które nie mają wiele wspólnego z majsterkowaniem. Tego rodzaju urządzenia są praktycznie od razu gotowe do pracy, a jedyną czynnością, jaką należy wykonać przed uruchomieniem sprzętu, jest instalacja rurki harmonijkowej. Najprostszym i najlepszym rozwiązaniem jest zakup specjalnej uszczelki okiennej (kołnierza okiennego) z otworem na rurę. Po jej nałożeniu na uchylone okno należy rurę odprowadzającą od klimatyzacji włożyć w przystosowany do tego otwór. Pozwoli to na uniknięcie spadku ciśnienia w pomieszczeniu i zasysania ciepła z zewnątrz, co miałoby miejsce w przypadku wystawienia rury za okno bez uszczelki.

Dobry klimatyzator przenośny – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Zakup klimatyzatora przenośnego powinny rozważyć osoby poszukujące urządzeń chłodzących do mieszkań i biur o małych powierzchniach, szczególnie jeśli zależy im na sprzęcie, który można łatwo przenosić. Szukając odpowiedniego rozwiązania, zawsze należy zwracać uwagę na zalecaną maksymalną wielkość pomieszczenia. Niektóre klimatyzatory są przeznaczone do pracy w jednym małym pomieszczeniu, inne z kolei z powodzeniem sprawdzają się w kilku. Aby wybrać odpowiedni klimatyzator przenośny do mieszkania lub biura, należy zwrócić uwagę na takie kwestie, jak:

  • moc chłodnicza / cieplna – w tym przypadku dobrze jest określić kubaturę pomieszczenia, liczbę przebywających w nim osób i liczbę urządzeń emitujących ciepło (lodówka, telewizor itp.);
  • poziom hałasu – cichy klimatyzator przenośny to taki, który emituje podczas pracy ok. 30 dB;
  • klasa energetyczna – najlepiej wybierać urządzenia energooszczędne. Na klimatyzatorach można znaleźć specjalne oznaczenia EEF/COP określające zużycie energii – powinny one być porównane do znanych klas energetycznych A–G. Najlepsze pod względem energooszczędności są klasy A, B i C (im dalsza litera alfabetu, tym większe zużycie energii i rachunki za prąd);
  • gabaryty urządzenia – w niewielkich pomieszczeniach pożądany jest mały klimatyzator przenośny. Poza tym, że pozwala na łatwe przenoszenie, można go ustawić w miejscach, w których będzie praktycznie niewidoczny.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu