Rury do wody – jakie wybrać? Jak się je łączy?

 

W sklepach można dostać różnorodne rury przeznaczone do tworzenia instalacji wodnych. Rury do wody wykorzystywane w domu czy mieszkaniu muszą spełniać określone kryteria. Jest to szczególnie ważne, jeżeli mają one doprowadzać wodę pitną.

Które z dostępnych rur będą najlepsze? Kiedy warto wybrać rury plastikowe do wody, a kiedy lepiej zastosować rury miedziane? Warto pamiętać o tym, że ważnym czynnikiem wpływającym na jakość wykonania instalacji wodnej w budynku jest także sposób łączenia rur. Co warto wiedzieć na ten temat?

Jakie rury do wody wybrać?

W specjalistycznych sklepach można dostać różnego rodzaju rury, które mogą być stosowane do tworzenia instalacji wodnych. Warto zwrócić uwagę na to, że każdy z materiałów ma swoje wady i zalety, o których można przeczytać poniżej.

Do najczęściej stosowanych rodzajów rur zalicza się:

  • rury stalowe do wody – cechują się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne oraz zmiany temperatury. Może nimi płynąć zarówno ciepła (a nawet gorąca), jak i zimna woda. Główną wadą tego rozwiązania jest fakt, że rury ze stali nie są odporne na korozję, a na ich powierzchni często dochodzi do rozwoju mikroorganizmów. Co więcej, łatwo osadza się na nich kamień. Rury tego rodzaju nie mają dobrych właściwości izolacyjnych, co oznacza, że szybko tracą ciepło. Jeśli zatem od urządzenia grzewczego do kranu jest znaczna odległość, może okazać się, że woda dopływająca do kranu nie ma wymaganej przez użytkownika temperatury. Do wody użytkowej zalecane są rury stalowe ocynkowane, gdyż są one odporniejsze na rozwój korozji czy mikroorganizmów. Z drugiej jednak strony nie można ich stosować do wody, której temperatura będzie przekraczać 60℃;
  • rury miedziane do wody – stosuje je się często do wody pitnej, gdyż są bakteriostatyczne, co oznacza, że nie rozwijają się na ich powierzchni bakterie i inne mikroorganizmy. Są to odpowiednie rury do wody pitnej, ponieważ nie wpływają na smak wody. Co więcej, można je stosować do wody ciepłej i zimnej, co również wpływa na jakość wody – wyższe temperatury pozwalają na dezynfekcję termiczną ich wnętrza. Na ich powierzchni nie osadza się kamień. W porównaniu do rur stalowych te wykonane z miedzi mogą mieć mniejszą średnicę przy takiej samej przepustowości, co powoduje, że instalacja zabiera mniej miejsca. Rury miedziane są droższe od stalowych, ale jednocześnie wykonana z nich instalacja jest trwalsza. Wadą rur miedzianych jest to, że mogą korodować;
  • rury PVC do wody – warto przy okazji wspomnieć, że często można spotkać się z określeniem „rury PCV do wody”, jednak prawidłowy skrót to PVC lub PCW (od nazwy polichlorek winylu). Są to rury zalecane do instalacji z zimną wodą, gdyż są odporne na temperatury do 50℃. Trzeba pamiętać, że takich rur nie powinno się stosować na zewnątrz, gdyż przy bardzo niskich temperaturach mogą stawać się kruche i niszczeć;
  • rury PE do wody – są to rury polietylenowe. Wyróżnia się typ miękki stosowany w instalacjach niskociśnieniowych i twardy wykorzystywany do instalacji wysokociśnieniowych. Zaletą tych rur jest mały ciężar właściwy. Mają one gładkie ściany, co zmniejsza ryzyko rozwoju mikroorganizmów. Ich stosowanie zaleca się wyłącznie do instalacji z zimną wodą (znoszą dobrze temperatury wody do 20℃). Jednak w odróżnieniu od rur PVC można je stosować do instalacji zewnętrznych, gdyż wytrzymują temperatury do –25℃. Są to rury elastyczne, co ułatwia ich wykorzystanie przy skomplikowanej konstrukcji instalacji. Ciekawą propozycją są rury wykonane z polietylenu sieciowanego oznaczone PE-X. Są one specjalnie wzmacniane, co pozwala na ich wykorzystanie do instalacji z ciepłą wodą. Wzmocnione PE wytrzymuje temperatury nawet do 95℃;
  • rury PP do wody – są to rury polipropylenowe. Mają bardzo wysoki zakres temperatur. Mogą być stosowane do instalacji wewnętrznych i zewnętrznych. Wytrzymują temperatury od –40 do +95℃. Przy ich zastosowaniu na zewnątrz należy pamiętać o tym, aby je zabudować, gdyż nie są odporne na działanie promieniowania UV.

Jak łączyć rury w instalacji wodnej?

Metoda łączenia rur zależy od tego, z jakiego materiału są one wykonane. Rury stalowe ocynkowane łączy się poprzez gwintowanie. Przy użyciu specjalnej maszyny wykonuje się gwinty, co pozwala na skręcenie ze sobą wybranych elementów za pomocą odpowiednio dobranej śruby łączącej. Przed wykonaniem nacięć na elementy przygotowane do gwintowania nakłada się specjalny olej ułatwiający wykonanie nacięć.

W przypadku rur miedzianych do łączenia elementów wykorzystuje się lutowanie miękkie (w temperaturze ok. 450℃) lub lutowanie twarde (w temperaturze od 590℃).

W przypadku tworzyw sztucznych stosuje się różne metody łączenia rur. Rury z plastiku mogą być skręcane lub zaciskane. Czasami stosuje się też klejenie lub zgrzewanie ze sobą poszczególnych elementów.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu