Sortuj po:
Sortuj po:
Remonty w domu lub mieszkaniu to często wyzwanie dla inwestorów. Trudności podczas prac modernizacyjnych mogą być związane z niewystarczającym budżetem, zatrudnieniem pseudo fachowców oraz nieprzewidzianymi usterkami i awariami. Problemem może być także dokładne zaplanowanie wyglądu aranżacji i wykończenia pomieszczeń, który ma wpływ na końcowy efekt remontu.
Rozwiązania, które ułatwiają i usprawniają przebieg prac remontowych to przede wszystkim dokładne zaplanowanie wszystkich prac. Taki harmonogram najlepiej stworzyć we współpracy z kierownikiem ekipy remontowej lub architektem. Ich doświadczenie i wiedza, będą pomocne przy omawianiu zlecenia. Dobry fachowiec doradzi, jakie rozwiązania warto zastosować, aby wnętrza były bardziej funkcjonalne i posłuży radą w przypadku ewentualnych trudności w przebiegu prac modernizacyjnych. Plan remontu będzie też pomocny przy gromadzeniu materiałów budowlanych oraz kontroli budżetu i terminowości prac.
Remont należy rozpocząć od prac mokrych. Są to np.: naprawa tynków i sufitów, wykucie otworów na rury lub drzwi, zburzenie niepotrzebnych ścian działowych. Potem przychodzi czas na gruntowanie i malowanie. Jeżeli zakres remontu obejmuje też wymianę okładzin podłogowych, warto zająć się tym już po pomalowaniu ścian i sufitów, dzięki czemu zmniejszy się ryzyko zabrudzenia nowych nawierzchni. Po zakończeniu mokrych prac można zacząć montaż parapetów, mebli, drzwi, grzejników i osprzętu elektrycznego. Ostatnim etapem są dekoracje i tekstylia – firany, zasłony, obrazy, dywany i meble tapicerowane. Taka kolejność pozwala sprawnie przejść przez kolejne realizacje i zabezpieczyć nowe elementy przed zniszczeniem.
Sukces prac remontowych jest związany z zatrudnieniem fachowców. Szukając ekipy, najlepiej zwracać uwagę na to, czy firma jest sprawdzona i godna zaufania. Dobrym potwierdzeniem są opinie poprzednich klientów i zdjęcia z dotychczas zrealizowanych projektów. Wykonawcy powinni dysponować szeroko rozumianą wiedzą techniczną i mieć własne sprzęty. Warto też wybierać specjalistów, którzy mają kontakty u dystrybutorów, producentów i w sklepach budowlanych. Jest to czynnik, który pozwala na wynegocjowanie bardziej konkurencyjnych cen niż te ogólnodostępne i szybszą realizację zamówienia.
Na wysokość finalnego rachunku remontu wpływają przede wszystkim koszty zakupu materiałów budowlanych i wykończeniowych oraz wynagrodzenia dla fachowców. Wybór materiałów zależy od preferencji inwestora. W sprzedaży można znaleźć materiały z wyższej i niższej półki cenowej. Szukając oszczędności, lepiej kupić tańsze materiały wykończeniowe niż budowlane i instalacyjne. Rury, przewody, kolanka, płyty i inne elementy, które są zabudowywane w ścianie lub podłodze, powinny być jak najlepszej jakości i mieć wieloletnią gwarancję. Jest to sposób na zminimalizowanie ryzyka awarii, np. zalania domu, i towarzyszących mu przykrych konsekwencji, czyli kucia ścian bądź zrywania podłogi w poszukiwaniu usterki. Koszty związane z usługami fachowców najczęściej są przeliczane na rodzaj prac i metry powierzchni remontowanego pomieszczenia. Ustalając warunki współpracy, warto szczegółowo omówić zakres prac, jaki obejmuje proponowana stawka. Zdarzają się bowiem sytuacje, w których wykonawca oferuje konkurencyjną cenę swoich usług (znacznie niższą niż średnia cena rynkowa), potem jednak okazuje się, że wynagrodzenie to nie obejmuje np. sprzątania, wyrównywania powierzchni przed malowaniem lub instalacji osprzętu.