Firmy budowlane

Wyceń usługę u 468 firm budowlanych

Sortuj po:

Przyłącza gazowe, elektryczne, wodociągowe i inne

Podczas wykonywania niektórych prac budowlanych, np. wznoszenia budynków lub budowy dróg, konieczne okazuje się wykonanie odpowiednich przyłączy. Pozwalają one na dostarczanie odpowiednich mediów. Jakie przyłącza są wykonywane w czasie budowy? Jaki jest koszt takiej usługi i kto może ją wykonać?

Jakie przyłącza są wykonywane w czasie budowy?

To, jakie przyłącza będą wykonywane w czasie budowy, zależy od jej charakteru i potrzeb inwestora. W przypadku domów mieszkalnych zazwyczaj wykonywane jest przyłącze kanalizacyjne, energetyczne oraz gazowe. Niektóre przyłącza, na przykład energetyczne ziemne, wykonywane są także w czasie budowy dróg lub parkingów – pozwalają one między innymi wykonać oświetlenie dla danego terenu.

Decydując się na przyłącza wodociągowe, energetyczne czy gazowe, należy pamiętać o tym, aby nie tylko wybrać odpowiednią ekipę, która je wykona. Istotne jest także spełnienie wszelkich formalności związanych z wymogami stawianymi przez przedsiębiorstwa dostarczające określone media.

Jaki jest koszt wykonania przyłączy?

Koszt przyłącza gazowego lub energetycznego będzie zależny między innymi od tego, w jakiej odległości od punktu przyłączenia do sieci znajduje się działka (koszt materiałów potrzebnych do przyłączenia oraz robocizna). Wpływ na ostateczną cenę usługi mogą mieć także trudności w przeprowadzeniu podłączenia (nietypowy teren). Koszt przyłącza różni się też w zależności od regionu. Średnio za przyłącze wodne trzeba zapłacić od 1000 do 2000 zł za projekty przyłączy oraz od 200 do 400 zł za metr przyłącza. Średni koszt przyłącza gazowego to ok. 1500–2500 zł za projekt plus ok. 500 zł za montaż szafek gazowych. Podłączenie prądu to również koszty związane z projektami oraz poprowadzeniem przyłączenia do sieci. Zazwyczaj zamykają się one w kwocie ok. 3000 zł. Trzeba jednak pamiętać, że należy tu też doliczyć ceny projektów geodezyjnych, jeśli takie są konieczne, oraz odbiorów wykonywanych przez uprawnione osoby.

Same przyłącza, niezależnie od tego, czy chodzi o przyłącze gazowe, elektryczne, czy wodociągowe, też powinny być wykonywane przez osoby, które mają odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia. To bardzo ważne, gdyż w przyszłości może rzutować na bezpieczeństwo korzystania z poszczególnych instalacji w twoim domu.