Ocieplenie poddasza

Wyceń usługę u 1728 firm budowlanych

Sortuj po:

 • Pro Building Trader Wiktor Suski

  Wolica

  Firma budowlana - Pro Building Trader Wiktor Suski
  lub , aby zapisać firmę
 • Roman Cuch Usługi Remontowo-Budowlane

  Warszawa

  Firma budowlana - Roman Cuch Usługi Remontowo-Budowlane
  popular
  Popularny
  lub , aby zapisać firmę
 • Zakład Ogólnobudowlany Jakub Szymkowiak

  Aleksandrowo

  Firma budowlana - Zakład Ogólnobudowlany Jakub Szymkowiak
  lub , aby zapisać firmę
 • ANA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

  Poznań

  Firma budowlana - ANA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ
  lub , aby zapisać firmę
 • Inwestycje Planowane Kamil Fudala

  Radom

  Firma budowlana - Inwestycje Planowane Kamil Fudala
  lub , aby zapisać firmę
 • Margobud

  Zielona Góra

  Firma budowlana - Margobud
  lub , aby zapisać firmę
 • Radosław Politowski

  Łochocin

  Firma budowlana - Radosław Politowski
  lub , aby zapisać firmę
 • PHU ECO BUD Cezary Sadowski

  Częstochowa

  Firma budowlana - PHU ECO BUD Cezary Sadowski
  lub , aby zapisać firmę
 • WOLTEX DEVELOPMENT SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

  Łysek

  Firma budowlana - WOLTEX DEVELOPMENT SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ
  lub , aby zapisać firmę
 • OLEH SHARKO

  Wrocław

  Firma budowlana - OLEH SHARKO
  lub , aby zapisać firmę

Ocieplanie poddasza

Ocieplenie poddasza poprawia komfort cieplny w domu i zmniejsza straty nagrzanego powietrza (przez dach bez izolacji termicznej ucieka nawet 30% ciepła). Dzięki warstwie termoizolacji zimą w domu jest cieplej, a latem przyjemnie chłodnie. Ocieplenie umożliwia też adaptację pokoi pod dachem na pomieszczenia mieszkalne, garderoby lub schowki. Zapobiega gromadzeniu się wilgoci i rozwojowi szkodliwych dla zdrowia grzybów i mikroorganizmów.

Kiedy najlepiej ocieplić poddasze?

W nowych budynkach prace nad ociepleniem poddasza najlepiej rozpocząć wtedy, gdy dom ma już wykonaną konstrukcję dachu, ułożone pokrycie i zamontowaną wiatroizolację. W przypadku starych domów, przed zamocowaniem ocieplenia, trzeba sprawdzić, w jakim stanie jest więźba dachowa i czy pokrycie (np. blacha, dachówka lub gont) są szczelne i nie wymagają wymiany. Ich stan ma wpływ na trwałość i skuteczność termoizolacji. Dzięki temu, że prace przy mocowaniu materiału izolacyjnego są realizowane wewnątrz budynku, można wykonywać je o każdej porze roku.

Z jakich materiałów wykonać ocieplanie poddasza?

Na rynku dostępne są różne metody i materiały do ocieplenia poddaszy. Inwestorzy najczęściej decydują się na wykorzystanie wełny mineralnej ze względu na jej cenę, dostępność i skuteczność. Sprężystość waty ułatwia prace montażowe i pozwala dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc, jak kąty, skosy i szczeliny. Inne rozwiązania to np. pianka PUR i styropian. Pianka poliuretanowa jest lekka, szybka w montażu i dobrze przylega do różnych powierzchni, ale jej użycie jest droższe w porównaniu z wełną. Styropian mimo dobrej izolacyjności cieplnej, słabo tłumi dźwięki i hałasy z zewnątrz. Bez względu na to, z jakiego materiału będzie wykonana termoizolacja, ważne, aby miał on jak najniższy współczynnik przenikania ciepła. Jest to czynnik, który wpływa na zmniejszenie strat ciepłego powietrza w domu. Zgodnie z normami budowlanymi, od 2021 roku wskaźnik ten nie może być wyższy niż 0,15 W/(m²K). Wybierając materiał na ocieplenie dachu, należy też wziąć pod uwagę kwestie ognioodporności. Będzie to dodatkowa ochrona drewnianych elementów domu w przypadku pożaru.

Ocieplanie poddasza – praktyczne wskazówki

Na efektywność i solidność warstwy izolacji cieplnej pod dachem, wpływa technika montażu. Każdy etap wymaga precyzji i dokładności, ponieważ wszelkie szpary przyczynią się do powstawania mostków termicznych i ucieczki nagrzanego powietrza. Technika pracy zależy od tego, jakich użyto materiałów. Do wstępnego krycia można wykorzystać np. folię wysokoparoprzepuszczalną (tzw. membranę) lub papę. Pierwsza powłoka będzie odprowadzać wilgoć z pomieszczenia i uniemożliwi jej przenikanie z zewnątrz do środka budynku. Nie ma więc konieczności pozostawiania dylatacji, a poszczególne elementy wełny mineralnej można układać na styk z folią. Warto jednak nie robić tego zbyt ciasno. Jeżeli na dachu została ułożona papa bądź folia o niskim współczynniku paroprzepuszczalności, pozostawienie szczelin dylatacyjnych jest obowiązkowe. Taka szpara powinna mieć średnio 3–4 cm i może znajdować się między wełną i folią. Pominięcie tego kroku przyczyni się m.in. do skraplania się pary wodnej na ścianach. Ocieplając poddasze wełną szklaną, zaleca się wykonanie dwóch warstw izolacji – pierwszą w przerwach pomiędzy krokwiami, a drugą pod krokwiami.

Koszt ocieplenia poddasza zależy od użytych materiałów, ich grubości i współczynnika przenikania ciepła. Na ostateczny rachunek wpływa też powierzchnia dachu oraz wynagrodzenie dla wykonawców (stawki będą różnić się zależnie od miejsca realizacji).