Firmy budowlane

Wyceń usługę u 511 firm budowlanych

Sortuj po:

Instalacja wodna

Instalacja wodna jest jednym z ważniejszych elementów składowych domu, istotnie wpływającym na komfortowe funkcjonowanie. Dzięki dostępowi do bieżącej zimnej i ciepłej wody domownicy mogą bez problemu wykonywać podstawowe czynności higieniczne, a także zadbać o czystość domu. Instalacja wodna powinna obejmować kilka podstawowych elementów, które muszą być przygotowane przez fachowców. Z jakich materiałów najczęściej jest wykonywana tego typu instalacja i co warto wiedzieć na ten temat?

Z jakich materiałów warto wykonać instalację wodną?

Tego typu instalacje mogą być wykonywane z różnych materiałów. Na rynku dostępne są rury do instalacji wodnej z tworzyw sztucznych i metali. Które z nich są optymalnym rozwiązaniem? Rury zrobione z tworzyw sztucznych, takich jak PVC, PE czy PE-X, są lekkie i stosunkowo łatwe w montażu. Jedną z ich zalet stanowi przystępna cena. Trzeba jednak zawsze dokładnie sprawdzać, jaką wytrzymałość na wysokie temperatury ma dany materiał. Instalacja wodna wykonana z miedzi będzie odporniejsza na działanie wysokich temperatur oraz – co jest szczególnie istotne – na osadzanie się kamienia. Jeżeli nie jest odpowiednio zabezpieczona, mogą w niej zachodzić różnego rodzaju reakcje powodujące wytrącanie się rdzy. Nie powinno się jej stosować, jeśli woda, jaka ma tam przepływać, będzie bardzo miękka. Warto zaznaczyć, że w przypadku miedzianych instalacji wodnych istnieje mniejsze ryzyko rozwoju patogennych mikroorganizmów. Trzeba się jednak liczyć z tym, że będą droższe od tych wykonanych z tworzywa sztucznego. W doborze materiału, z jakiego ma być zrobiona konkretna instalacja, powinien pomóc architekt i wykonawca projektu.

Jakie formalności trzeba załatwić, aby móc wykonać przyłącze wodociągowe?

Jeżeli instalacja wodna w domu jednorodzinnym ma zostać dopiero stworzona, musisz pamiętać o spełnieniu wszelkich formalności związanych z przyłączeniem do sieci wodociągowych. Najpierw trzeba zwrócić się do zakładu wodociągowego o warunki techniczne przyłączenia. Następnie musi zostać wykonany i zatwierdzony projekt. Pamiętaj, że poszczególne elementy instalacji wodnej powinny być rozmieszczone po jak najkrótszej linii, bez zbędnych załamań. Mogłoby to bowiem niekorzystnie wpływać na ciśnienie wody podczas użytkowania. Zwróć uwagę również na to, że w instalacji powinien być zapewniony swobodny dostęp do urządzeń odczytowych.

Jaki jest koszt wykonania instalacji wodnej?

Koszt wykonania poszczególnych prac instalacyjnych będzie zależał od ich zakresu, a także użytych materiałów. Przygotowując instalację od podstaw, trzeba się liczyć między innymi z następującymi kosztami: przyłączenie do sieci wodociągowej to ok. 2500 zł, podłączenie instalacji do punktu poboru wody ok. 100 zł za punkt, odpowietrzanie instalacji kanalizacyjnej wynosi od 100 zł w górę, a wykonanie pionów kanalizacyjnych ok. 400 zł sztuka.

Warto wspomnieć, że zakres prac związanych z instalacją wodną może być o wiele szerszy i obejmować np. wykonanie ogrzewania podłogowego, oczyszczalni ścieków lub szamba.

Wybór ekipy do wykonania instalacji wodnej: najważniejsze informacje

Przed wyborem firmy, która wykona dla ciebie instalację wodną, zastanów się, jakie dokładnie prace chcesz wykonać. Część z usług hydraulicznych oprócz podstawowej wiedzy wymaga bowiem doświadczenia w pracy z konkretnym materiałem lub technologią. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, czy pracownicy firmy faktycznie mają odpowiednie uprawnienia oraz jakie są opinie na ich temat. Warto zapoznać się z referencjami od innych klientów oraz – jeśli to możliwe – z wcześniejszymi realizacjami. Ważne jest też to, aby firma dysponowała sprzętem potrzebnym do wykonywania deklarowanych przez siebie prac – dzięki temu zlecenie dla ciebie powinno zostać sprawnie wykonane.