Sortuj po:
Sortuj po:
Ogrzewanie domu gazem to rozwiązanie bezpieczniejsze i znacznie bardziej komfortowe od tradycyjnego kotła CO na paliwa stałe. Przede wszystkim jest to ogrzewanie bezobsługowe, poziom dostarczanego ciepła jest całkowicie programowalny.
W domach jednorodzinnych gaz jest wygodnym i stosunkowo tanim paliwem, jeśli weźmiemy pod uwagę wygodę użytkowania. Nie ma potrzeby gromadzenia i magazynowania opału na zimę. W gruncie rzeczy ogrzewanie gazowe nie wymaga wydzielania dużej przestrzeni na kotłownię. Kotły są małe i w przeciwieństwie do tradycyjnego pieca ich otoczenie jest czyste.
Instalację gazową można wykorzystać do zasilania ogrzewania, kuchni gazowych, podgrzewaczy ciepłej wody i kominka gazowego.
Instalacja ogrzewania gazowego w domu jednorodzinnym wymaga uzyskania pozwolenia i przygotowania projektu. Najczęściej nie ma potrzeby poszukiwania projektanta – firmy zajmujące się montażem instalacji gazowych świadczą kompleksową usługę i zatrudniają pracowników uprawnionych do wykonania projektu.
Tak wyglądają formalności dla osób, które ogrzewanie gazowe planują na etapie budowy domu. W budynkach już zamieszkałych konieczne jest przeprowadzenie inspekcji kominiarskiej – instalacja będzie możliwa po wydaniu pozytywnej przez Zakład Kominiarski.
Instalacje grzewcze mogą wykorzystywać dwa rodzaje paliwa:
Do budowy instalacji gazowej w domu konieczne są następujące elementy:
Każdy rodzaj ogrzewania powinien spełniać określone normy, które zapewniają bezpieczeństwo użytkowania instalacji. Bezpieczna instalacja gazowa wykorzystuje przewody starannie zabezpieczone przed korozją. Należy zwrócić szczególną uwagę na jakość połączeń pomiędzy rurami gazowymi – to miejsca newralgiczne – nie wolno zaniedbać ich szczelności. Budynek, w którym korzysta się z instalacji gazowej, musi mieć bardzo wydajną wentylację. Warto zdecydować się na zintegrowanie instalacji gazowej z czujkami gazu, które powiadomią mieszkańców o nieszczelności instalacji i spowodują jego odcięcie.