Budowa domu z wykończeniem (budowa pod klucz)

Wyceń usługę u 1640 firm budowlanych

Sortuj po:

 • ZRB Wojciech Mamajek

  Kalisz

  Firma budowlana - ZRB Wojciech Mamajek
  lub , aby zapisać firmę
 • Wołczyńska Emilia P.H.U. "EMILKA"

  Kampinos

  Firma budowlana - Wołczyńska Emilia P.H.U. "EMILKA"
  lub , aby zapisać firmę
 • PFB ALFA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

  Gdańsk

  Firma budowlana - PFB ALFA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ
  lub , aby zapisać firmę
 • DJ-BUD DANIEL JUCHNO

  Trzebielino

  Firma budowlana - DJ-BUD DANIEL JUCHNO
  lub , aby zapisać firmę
 • MIR-BAU NADZORY BUDOWLANE MIROSŁAW KULA

  Grodzisk Mazowiecki

  Firma budowlana - MIR-BAU NADZORY BUDOWLANE MIROSŁAW KULA
  lub , aby zapisać firmę
 • "POL-BUD" USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE PAWEŁ LISIECKI

  Zgierz

  Firma budowlana - "POL-BUD" USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE PAWEŁ LISIECKI
  lub , aby zapisać firmę
 • CASI SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

  Gdańsk

  Firma budowlana - CASI SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ
  lub , aby zapisać firmę
 • OPTIMMA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

  Bydlino

  Firma budowlana - OPTIMMA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ
  lub , aby zapisać firmę
 • Swet Home Karol Grądzki

  Mrocza

  Firma budowlana - Swet Home Karol Grądzki
  lub , aby zapisać firmę
 • FAIR PLAY USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE I DEKORACYJNE WYKOŃCZENIE WNĘTRZ Zdzisław Nowak

  Sztum

  Firma budowlana - FAIR PLAY USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE I DEKORACYJNE WYKOŃCZENIE WNĘTRZ Zdzisław Nowak
  lub , aby zapisać firmę

Budowa domów

Budowa domów jednorodzinnych prężnie się rozwija w naszym kraju. Coraz więcej osób decyduje się na mieszkanie na przedmieściach lub w niewielkiej odległości od dużych miast. Jak się okazuje, duże zainteresowanie budzą również budynki, w których wykorzystuje się nowoczesne technologie pozwalające na poczynienie sporych oszczędności związanych z utrzymaniem domu. Jaki więc rodzaj domu wybrać? Co trzeba załatwić, zanim się rozpocznie budowę? I o czym pamiętać przy wyborze ekipy budowlanej?

Co trzeba zrobić przed rozpoczęciem budowy domu, czyli wybór projektu i formalności

Zanim rozpocznie się budowa domu jednorodzinnego, należy wybrać jak najlepszy projekt. Co trzeba wziąć pod uwagę? Przede wszystkim liczbę osób, które zamieszkają w danym domu oraz ich indywidualne potrzeby. Nie bez znaczenia jest wielkość działki oraz ukształtowanie terenu. Projekt może być gotowy lub przygotowany całkowicie od podstaw, z uwzględnieniem wszelkich oczekiwań klienta. Pamiętaj też, że nawet projekt gotowy wolno modyfikować, jeśli jego autor wyrazi na to zgodę.

Wybór projektu domu zawsze warto skonsultować z architektem. W przypadku gotowego projektu podpowie, czy i w jakim zakresie będzie można go zmienić. Pomoże też zaplanować odpowiedni rozkład pomieszczeń i dobrać materiały, które będą wykorzystywane do budowy domu. Jeżeli będziesz chciał zmienić materiał, jaki ma być wykorzystany do budowy domu, powinieneś skonsultować to z wykonawcą i architektem, gdyż może się okazać konieczne wprowadzenie zmian w projekcie. Tak jest np. w przypadku zmiany pokrycia dachowego, gdy jego ciężar jest większy, niż pierwotnie zakładano.

Przed rozpoczęciem budowy domu musisz też załatwić szereg formalności urzędowych. Jedną z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Ważne są także pozwolenia na wykonanie przyłączeń.

Jaki rodzaj domu wybrać?

Do wyboru masz wiele opcji. Wciąż wiele osób decyduje się na domy budowane w tradycyjnych technologiach, jednocześnie jednak coraz większe zainteresowanie wśród inwestorów budzą domy pasywne i energooszczędne, ponieważ pozwalają na optymalizację późniejszych wydatków związanych z eksploatacją budynku. Na polskim rynku pojawia się też wiele firm oferujących budowę domów modułowych. Można spotkać się także z ofertami, których przedmiotem jest budowa domów drewnianych. Na takie rozwiązanie chętnie decydują się osoby planujące domku letniskowego.

Jakie są koszty budowy domu?

Koszty budowy domu, podobnie jak innych usług, zależeć będą od wielu czynników. Na cenę wpływ mają takie kwestie jak: wielkość domu, stopień skomplikowania bryły i dachu, konieczność przygotowania terenu pod budowę, rodzaj użytych materiałów oraz technologia, w jakiej zostanie on wykonany. Dużą część kosztów stanowi również wykończenie domu pod klucz, czyli budowa zakończona w taki sposób, że inwestor może od razu zamieszkać w budynku. Firma, która będzie wykonywać usługi budowlane, zawsze powinna przygotować wstępny kosztorys budowy domu. To pozwoli oszacować wstępne wydatki, na jakie musi przygotować się inwestor. Pamiętaj jednak, że wstępny kosztorys może się nieco różnić od końcowego, np. z uwagi na zmianę użytych materiałów.

Przykładowo, szacuje się, że koszt budowy domu o prostej bryle i dachu w technologii murowanej w stanie surowym zamkniętym mieści się w granicach 1500–2000 zł za ㎡. Kiedy jednak dach jest bardziej skomplikowany, koszty wzrastają automatycznie do nawet 3000 zł za ㎡. Warto zwrócić uwagę, że duże różnice występują także między ofertami poszczególnych firm. Różnica może wynosić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych za kompleksowe wykonanie określonej czynności w ramach umowy na budowę domu, co również często rzutuje na ostateczny koszt wybudowania domu.

Wybór ekipy budowlanej: podstawowe kwestie

Jeżeli interesuje cię kompleksowa budowa domu, wybierz firmę, która zatrudnia specjalistów zajmujących się wszelkimi pracami związanymi ze stawianiem domu, jego wykańczaniem, a także układaniem instalacji i wykonywaniem przyłączy. Powinna też dysponować odpowiednim sprzętem do prac ciężkich i lżejszych. Jeżeli chcesz część prac wykonywać samodzielnie, zatrudnij fachowców specjalizujących się jedynie w określonym rodzaju robót budowlanych. Jeśli decydujesz się na konkretne technologie budowy domu, sprawdź, czy wybrana firma się w nich specjalizuje – potwierdzić mogą to między innymi odpowiednie certyfikaty, a także referencje od innych klientów. To bardzo ważne dla prawidłowego wzniesienia budynku oraz późniejszego bezpieczeństwa i komfortu jego użytkowania.

Jeśli istnieje taka opcja, poproś o możliwość zobaczenia poprzednich realizacji danej firmy. Znacznie ułatwi to podjęcie decyzji. Dodatkowo możesz porównać koszty usług kilku firm oraz sprawdzić, co dokładnie wchodzi w ich zakres. Dowiedz się także, czy firma doradza w czasie budowy np. dobór lepszych materiałów lub rozwiązań budowlanych.