Firmy budowlane

Wyceń usługę u 646 firm budowlanych

Sortuj po:

Brukarstwo

Brukarstwo to jedna z dziedzin robót budowlanych obejmujących układanie kostki brukowej, a także wszystkie towarzyszące temu zadaniu prace. Prace tego typu wykonywane są zarówno na posesjach prywatnych jak i na potrzeby inwestycji publicznych oraz na terenach należących do firm.

Co wchodzi w skład usług brukarskich?

Usługi brukarskie koncentrują się przede wszystkim na ułożeniu kostki na przeznaczonej do tego powierzchni, natomiast oprócz tego podstawowego zadania prace brukarskie obejmują:

  • roboty ziemne,
  • roboty kanalizacyjne,
  • wykonanie podbudowy z kruszyw
  • wykonanie podbudowy betonowej,
  • niwelację terenu,
  • projektowanie aranżacji nawierzchni z kostki brukowej.

Tego typu prace wykonywane mogą być przy bardzo różnych inwestycjach. Kostkę brukową wykłada się zarówno na placach, drogach i parkingach przy posesjach firmowych, jak i tych należących do instytucji publicznych. Z usług brukarzy korzystają również osoby prywatne, którym zależy na profesjonalnej i trwałej aranżacji nawierzchni wokół budynków mieszkalnych i gospodarczych.

Czym zajmuje się brukarz?

Brukarz to pracownik, który zajmuje się przede wszystkim układaniem kostki brukowej. Zanim jednak będzie mógł to zrobić, musi usunąć starą powierzchnię, a następnie przygotować podłoże tak, aby możliwe było ułożenie na niej kostki. Możliwe, że zamiast niej na podłożu ułożona zostanie cegła, płyta kamienna lub płyta betonowa. Zdarza się bowiem, że stosuje się tego typu zamienniki dla kostki brukowej. Ich ułożeniem także zajmują się brukarze. W zakres obowiązków brukarza wchodzi także konserwacja wcześniej przygotowanej nawierzchni. Praca ta jest bardzo wymagająca i pracochłonna. Brukarze najczęściej pracują w małych brygadach, a pracą takiego zespołu kieruje brygadzista. Brukarz powinien posiadać co najmniej podstawową wiedzę z zakresu budownictwa. Wybierając firmę do realizacji zlecenia z zakresu prac brukarskich, warto więc upewnić się, że dysponuje ona pracownikami odpowiednio przygotowanymi do wykonywania tego zawodu.

Kostka brukowa – jak się prezentuje?

Brukarz, w zależności od planowanego do zagospodarowania terenu, jest ci w stanie doradzić, z jakiego materiału warto w danym przypadku skorzystać. Ważne, aby zdecydować się na produkt dobrej jakości. Także pod tym względem warto sprawdzić ofertę firmy, z którą rozważa się nawiązanie współpracy. Warto zdawać sobie sprawę, że kostka brukowa dostępna jest w wielu kolorach, wzorach i kształtach, dlatego doświadczona firma może ci zaproponować naprawdę różnorodne i niekiedy fantazyjne rozwiązania. Koniecznie trzeba także wziąć pod uwagę, że kostka musi być dobrana do rodzaju realizacji – budowy chodnika, podjazdu do garażu. Poszukując konkretnej firmy, warto zwracać uwagę nie tylko na cennik usług, lecz także na dotychczasowe realizacje, referencje, doświadczenie i czas obecności na rynku. Warto także sprawdzić opinie w sieci, przyjrzeć się ocenie terminowości i jakości wykonania konkretnych realizacji.