Czy można pozbyć się kurzu? Pomimo tego, iż jego obecność przeważnie nie jest odczuwalna (z wyjątkiem osób z alergią na kurz), to jego skład i ilość w pomieszczeniach naszych domów może przyprawić o ciarki na plecach. Mimo częstych porządków i odkurzania kurz w mieszkaniu ciągle powraca.

Czym właściwie jest kurz? Naukowcy potwierdzili, że skład kurzu jest inny w każdym mieszkaniu, które zbadali. Kurz jest między innymi wszystkim tym, co przedostanie się do domu zza okna, przez szczeliny drzwi i co domownicy wniosą do domu na butach. Poza tym kurz jest połączeniem różnych osadów, włókien, sierści zwierząt, włosów, naskórka itp.

Kurz – jak się go pozbyć?

Niestety kurzu nie da się pozbyć w stu procentach. Niemniej jednak istnieją sposoby, które pomogą ograniczyć jego ilość w domu. Skoro kurz dostaje się do środka przez szczeliny okien i drzwi, to pierwszym krokiem powinno być ich dokładne uszczelnienie. Niestety podczas wietrzenia pomieszczeń kurz znów będzie miał łatwy dostęp do naszego domu. Sposobem na zatrzymanie części kurzu dostającego się z zewnątrz są firanki i zasłony, należy jednak pamiętać o ich częstym praniu – w przeciwnym razie będziemy mieć siedlisko kurzu przy każdym oknie.

Osłonięcie okien nie rozwiąże problemu kurzu w domu. Dobrym rozwiązaniem jest zainwestowanie w nawilżacz powietrza wyposażony w filtr, który oczyści powietrze nawet z 75% zanieczyszczeń. Co więcej, nawilżacz powietrza zapewni idealną wilgotność w mieszkaniu (powinna ona wynosić 30–50%), co również wpływa na wolniejsze zbieranie się kurzu. Jeszcze większą skuteczność w walce z kurzem wykazuje wentylacja mechaniczna, jednak koszt jej zamontowania jest o wiele większy niż zakupu nawilżacza.

Jeżeli chodzi o usuwanie kurzu z podłogi, najlepszym sposobem jest jej częste odkurzanie i zmywanie. Gdy nie ma nas często w domu lub zwyczajnie nie mamy na to czasu, może pomóc samojezdny, zdalnie sterowany odkurzacz. Wystarczy uruchomić odkurzacz przez aplikację w naszym telefonie, niezależnie od tego, gdzie się aktualnie znajdujemy. Urządzenie wyposażone jest w specjalne filtry oraz dodatkowo w opcję zmywania podłogi.

Odkurzanie i mycie podłóg oraz ścieranie kurzu z półek gwarantuje pozbycie się większości kurzu. Do codziennego odkurzania mebli przydadzą się ściereczki z mikrofibry, których struktura zapewnia dokładniejsze zbieranie pyłu z różnych powierzchni. Można nimi wycierać meble na sucho oraz na mokro – w tym drugim przypadku zanieczyszczenia będą lepiej zebrane, a powierzchnia mebla odświeżona. Warto zainwestować w specjalne środki do czyszczenia mebli, które powodują wolniejsze osadzanie się kurzu. Podobny efekt zapewni woskowanie powierzchni drewnianych.

Siedliskiem kurzu w domu bywają rośliny doniczkowe, a w zasadzie ich liście, dlatego powinno się regularnie przecierać je mokrą ściereczką. Przy większych roślinach lub skomplikowanych formacjach liści wystarczy raz na jakiś czas umyć je pod prysznicem, by zmyć z nich kurz i wszelkie zanieczyszczenia.

Kurz i roztocza

Czym są roztocza? Są to mikroskopijne pajęczaki żyjące w kurzu domowym, które są silnymi alergenami. Potocznie mówi się, że to kurz uczula – jednak odpowiedzialne za to są głównie odchody roztoczy wchodzące w jego skład. Roztocza występują wszędzie – w materacach, kocach, a nawet książkach. Siedliskiem roztoczy jest pościel – chcąc ograniczyć ich ilość, należy często prać kołdry, poduszki i pościel, a najlepiej wymienić je na hipoalergiczne, np. wełniane.

Największym magnesem na kurz jest włochaty dywan, w którego włóknach gromadzą się wszelkie zanieczyszczenia. Z łatwością rozwijają się tam roztocza, których ciężko się pozbyć. W przypadku alergików uczulonych na kurz lub roztocza niestety nie wystarczy tylko jego częste pranie. Najlepiej wymienić taki dywan na model z krótkim włosiem, a jeszcze lepiej w ogóle pozbyć się dywanów z domu.

Zbawienny wpływ na eliminowanie roztoczy ma olejek eukaliptusowy, który można dodawać do prania. Dodany do uprania wełnianego koca spowoduje zmniejszenie ilości roztoczy aż o 95%. Alergikom zaleca się również stosowanie specjalnych antyalergicznych dodatków do prania, które usuwają alergeny roztoczy i kurzu domowego. Preparaty te zawierają m.in. pyriproxyfen i benzoesan benzylu, a ich działanie polega na rozpuszczaniu alergenów znajdujących się w tkaninach. Pranie należy namoczyć w przygotowanym roztworze, a następnie wyprać jak zwykle. Innym sposobem na walkę z kurzem i roztoczami jest zastosowanie sprayu antyalergicznego, którym spryskuje się obicia mebli lub dywany w domu.