Kurz domowy – z czego się składa i jak się go pozbyć?

 

Czy można pozbyć się kurzu? Pomimo tego, iż jego obecność przeważnie nie jest odczuwalna (z wyjątkiem osób z alergią na kurz), to jego skład i ilość w pomieszczeniach naszych domów może przyprawić o ciarki na plecach. Mimo częstych porządków i odkurzania kurz w mieszkaniu ciągle powraca.

Czym właściwie jest kurz? Naukowcy potwierdzili, że skład kurzu jest inny w każdym mieszkaniu, które zbadali. Kurz jest między innymi wszystkim tym, co przedostanie się do domu zza okna, przez szczeliny drzwi i co domownicy wniosą do domu na butach. Poza tym kurz jest połączeniem różnych osadów, włókien, sierści zwierząt, włosów, naskórka, piasku, ziemi itp.

Kurz – jak się go pozbyć?

Niestety kurzu nie da się wyeliminować w stu procentach. Niemniej jednak istnieją sposoby, które pomogą ograniczyć jego ilość w domu. Skoro kurz dostaje się do środka przez szczeliny okien i drzwi, to pierwszym krokiem powinno być ich dokładne uszczelnienie. Niestety podczas wietrzenia pomieszczeń czy zwykłego otwierania drzwi kurz znów będzie miał łatwy dostęp do naszego domu. Sposobem na zatrzymanie części kurzu dostającego się z zewnątrz są firanki i zasłony, należy jednak pamiętać o ich częstym praniu – w przeciwnym razie będziemy mieć siedlisko kurzu przy każdym oknie.

Osłonięcie okien nie rozwiąże problemu kurzu w domu. Dobrym rozwiązaniem jest zainwestowanie w nawilżacz powietrza wyposażony w filtr, który oczyści powietrze nawet z zanieczyszczeń. Co więcej, nawilżacz powietrza zapewni idealną wilgotność w mieszkaniu (powinna ona wynosić 30–50%), co również wpływa na wolniejsze zbieranie się kurzu. Przydaje się zwłaszcza w sezonie grzewczym, kiedy okna przez większą część dnia pozostają zamknięte, a także w czasie pylenia, gdy oprócz kurzu w powietrzu unosi się całe mnóstwo alergenów. Najskuteczniejszym sposobem walki z warstwą kurzu jest regularne sprzątanie.

Jeżeli chodzi o usuwanie kurzu z podłogi, najlepszą metodą jest jej częste odkurzanie i zmywanie. Gdy nie ma nas często w domu lub zwyczajnie nie mamy na to czasu, może pomóc samojezdny, zdalnie sterowany odkurzacz. Wystarczy uruchomić odkurzacz przez aplikację w naszym telefonie, niezależnie od tego, gdzie się aktualnie znajdujemy. Urządzenie wyposażone jest w specjalne filtry oraz dodatkowo w opcję zmywania podłogi.

Odkurzanie i mycie podłóg oraz ścieranie kurzu z półek gwarantuje pozbycie się większości kurzu. Do codziennego odkurzania mebli przydadzą się ściereczki z mikrofibry, których struktura zapewnia dokładniejsze zbieranie pyłu z różnych powierzchni. Można nimi wycierać meble na sucho oraz na mokro – w tym drugim przypadku zanieczyszczenia będą lepiej zebrane, a powierzchnia mebla odświeżona. Warto zainwestować w specjalne środki do czyszczenia mebli, które powodują wolniejsze osadzanie się kurzu. Podobny efekt zapewni woskowanie powierzchni drewnianych. Sprzątając warto również pamiętać o kolejności - należy zaczynać od wyższych partii, schodząc ku dołowi. Na koniec warto odkurzyć podłogę.

Siedliskiem kurzu w domu bywają rośliny doniczkowe, a w zasadzie ich liście, dlatego powinno się regularnie przecierać je mokrą ściereczką. Przy większych roślinach lub skomplikowanych formacjach liści wystarczy raz na jakiś czas umyć je pod prysznicem, by zmyć z nich kurz i wszelkie zanieczyszczenia.

Kurz i roztocza

Czym są roztocza? Są to mikroskopijne pajęczaki żyjące w kurzu domowym, które są silnymi alergenami. Roztocza występują wszędzie – w materacach, kocach, a nawet książkach. Siedliskiem roztoczy jest również pościel – chcąc ograniczyć ich ilość, należy często prać kołdry, poduszki i pościel, a najlepiej wymienić je na hipoalergiczne, np. wełniane. Bardzo ważne jest także systematyczne wietrzenie pomieszczeń.

Największym magnesem na kurz jest włochaty dywan, w którego włóknach gromadzą się wszelkie zanieczyszczenia. Z łatwością rozwijają się tam roztocza, których ciężko się pozbyć. W przypadku alergików niestety nie wystarczy tylko jego częste pranie. Najlepiej wymienić taki dywan na model z krótkim włosiem, a jeszcze lepiej w ogóle pozbyć się dywanów z domu.

Zbawienny wpływ na eliminowanie roztoczy mają olejki eteryczne np. olejek eukaliptusowy, który można dodawać do prania. Dodany do uprania wełnianego koca spowoduje zmniejszenie ilości roztoczy aż o 95%. Alergikom zaleca się również stosowanie specjalnych antyalergicznych dodatków do prania, które usuwają alergeny roztoczy i kurzu domowego. Preparaty te zawierają m.in. pyriproxyfen i benzoesan benzylu, a ich działanie polega na rozpuszczaniu alergenów znajdujących się w tkaninach. Pranie należy namoczyć w przygotowanym roztworze, a następnie wyprać jak zwykle. Innym sposobem na walkę z kurzem i roztoczami jest zastosowanie sprayu antyalergicznego, którym spryskuje się obicia mebli lub dywany w domu.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu