Jak urządzić funkcjonalne pomieszczenie gospodarcze w domu?

Funkcjonalne pomieszczenie gospodarcze powinno znaleźć się w każdym domu. Dzięki umieszczeniu w nim pralki, suszarki i kosza na pranie oszczędza się miejsce w łazience. Przechowuje się w nim także środki czystości, odkurzacz, miotłę i mopa, które dla estetyki domu nie powinny znajdować się w widocznym miejscu. Jak urządzić pomieszczenie gospodarcze, aby dobrze spełniało swoje funkcje?

Właściwie zaprojektowane pomieszczenie gospodarcze w domu lub budynek gospodarczy na działce to nieoceniona przestrzeń, która ułatwi utrzymanie porządku, składowanie i korzystanie z urządzeń niezbędnych do prowadzenia domu i ogrodu.

Definicja pomieszczenia gospodarczego

Pomieszczenie gospodarcze to miejsce, gdzie domownicy przechowują przedmioty potrzebne do prac w domu i ogrodu. W takim oddzielnym pomieszczeniu można składować odkurzacz, mop, wiadra na wodę, miotły, łopaty, środki czystości, kosiarkę, rower, drabinę, a niekiedy pralkę i suszarkę. Funkcję pomieszczenia gospodarczego w domu często pełni garaż, piwnica, strych lub inna przestrzeń w domu wydzielona do przechowywania niezbędnych sprzętów i przedmiotów. Może to być również usytuowany na działce budynek gospodarczy. W pierwszym przypadku jest to pomieszczenie gospodarcze bez pozwolenia na budowę, jednak jeśli w planach jest budowa osobnego budynku gospodarczego na działce, należy ją zgłosić, a w niektórych przypadkach wystąpić o pozwolenie na budowę.

Projekt pomieszczenia gospodarczego – wskazówki

Aby pomieszczenie gospodarcze w domu nie zamieniło się w graciarnię, warto poświęcić nieco czasu na przemyślenie jego projektu. Warto pomyśleć o wytrzymałym regale z metalu, dzięki któremu wszystkie potrzebne przedmioty staną się łatwe do odnalezienia i sięgnięcia. Jeśli pomieszczenie jest większe, można umieścić w nim kilka regałów obok siebie. Przed wyborem konkretnego produktu dobrze jest sprawdzić jego maksymalny udźwig. Na regałach można przechowywać środki czystości, wszelkiego rodzaju narzędzia do napraw w domu, a także puste słoiki, które przydadzą się do przygotowania przetworów. Przy umieszczaniu przedmiotów na regałach trzeba zwrócić uwagę, by najcięższe z nich znalazły się na dolnych, a najlżejsze – na górnych półkach. Jeśli w pomieszczeniu gospodarczym znajdują się głębokie wnęki, warto wykorzystać je do zabudowania półkami lub szafkami. W tzw. składziku powinno znaleźć się miejsce na co najmniej jedną zamykaną szafkę, w której można schować rzeczy, które nie powinny się kurzyć i brudzić. Z kolei puste miejsca na ścianie warto wykorzystać na przechowywanie przedmiotów, które można powiesić na wieszakach czy haczykach (np. drabiny, składane krzesła, rower czy narzędzia). Z odkurzacza, mopa i środków czystości zazwyczaj korzysta się dość często, powinny być zatem ustawione w łatwo dostępnej części pomieszczenia gospodarczego, np. we wnęce zaraz przy wejściu.

Pomieszczenie gospodarcze w domu i pralnia w jednym

Osobne pomieszczenie na pralnię i suszarnię w domu to świetne rozwiązanie. Jeszcze lepszym pomysłem jest połączenie pralni z pomieszczeniem gospodarczym, w którym można przechowywać wszelkie niezbędne urządzenia i przedmioty przydatne w domu. Oprócz miejsca do przechowywania wymienionych sprzętów, w pralni połączonej z pomieszczeniem gospodarczym musi oczywiście znaleźć się miejsce dla pralki i ewentualnie suszarki. W pobliżu tych urządzeń można umieścić kosz na pranie, proszki i płyny do prania. Aby pokój mógł być jednocześnie suszarnią, powinno się w nim znajdować okno lub wywiew, które zapewnią odpowiednią wentylację. Przyda się również stojąca suszarka na pranie i blat roboczy, na którym będzie można składać wyschniętą odzież. Blatem roboczym można przykryć pralkę i stojące szafki, a także kosz na pranie. Idealnie, jeśli pomieszczenie będzie na tyle duże, by móc w nim przechowywać i rozłożyć deskę do prasowania i żelazko. Pralnia stanie się bardziej funkcjonalna, jeśli zamontuje się w niej również zlew.

Pomieszczenie gospodarcze na działce

Posiadacze większych działek nie muszą decydować się na urządzanie pomieszczenia gospodarczego wewnątrz budynku. Co prawda środki czystości i urządzenia do utrzymania porządku w domu najlepiej mieć pod ręką w domu, jednak rowery, sprzęt narciarski, urządzenia do pielęgnacji ogrodu czy narzędzia do majsterkowania mogą się znaleźć w osobnym budynku gospodarczym na działce. Takie pomieszczenie gospodarcze do 35 m2 można wybudować bez pozwolenia, co pozwala na pewną dowolność w projektowaniu i nie wymaga gromadzenia wielu dokumentów urzędowych. Postawienie takiego obiektu na działce niezabudowanej lub w zabudowie innej niż zagrodowa, czyli np. gdy stoi na niej dom jednorodzinny, odbywa się po wcześniejszym zgłoszeniu zamiaru budowy do urzędu. Takie udogodnienie znacznie zmniejsza obowiązki administracyjne inwestora i przyspiesza budowę.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu