Oczyszczacz powietrza ‒ jak wybrać najlepszy?

 

Oczyszczacz powietrza zapewnia utrzymanie świeżości w pomieszczeniach, a także usuwa zanieczyszczenia i zarazki. Dlatego warto wiedzieć, jakie rodzaje urządzeń oczyszczających są dostępne na rynku i które z nich najlepiej wybrać.

Aby utrzymać świeżość w mieszkaniu, nie wystarczy pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczeń. Pomocne są oczyszczacze i nawilżacze, dzięki którym można skutecznie pozbyć się szkodliwych substancji obecnych w powietrzu.

Czym jest domowy oczyszczacz powietrza?

W obecnych czasach jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Jest to szczególnie odczuwalne dla mieszkańców dużych miast, zmagających się z problemem smogu. Znajdujące się w nim związki chemiczne są szkodliwe dla zdrowia i mogą powodować wiele ciężkich chorób. Dlatego warto wyposażyć się w domowe urządzenie oczyszczające, które pomoże skutecznie odświeżyć i nawilżyć powietrze w pomieszczeniu, poprzez oczyszczenie ze szkodliwych substancji. Domowe oczyszczacze powietrza to urządzenia, które działają na zasadzie filtrowania powietrza i usuwania z niego różnego rodzaju zanieczyszczeń. Wiele modeli posiada również funkcję nawilżania i neutralizowania zapachów.

Rodzaje oczyszczaczy powietrza

Na rynku dostępnych jest wiele modeli oczyszczaczy powietrza, które różnią się od siebie między innymi rodzajem zastosowanego filtra. Najnowocześniejsze rozwiązania pozwalają na wielostopniową filtrację powietrza z wykorzystaniem różnego rodzaju filtrów (nie ograniczają się wyłącznie do jednego typu). Dzięki temu są w stanie usunąć niemalże każdy rodzaj zanieczyszczeń, które znajdują się w powietrzu. Jest to szczególnie ważne dla osób zmagających się z alergiami.

Oczyszczacze powietrza z nawilżaczem najlepiej sprawdzą się podczas zimnych pór roku, kiedy w domu włączone jest ogrzewanie. Powietrze jest wtedy bardzo suche i trudno się nim oddycha, co wpływa na podrażnienie górnych dróg oddechowych, obniżenie koncentracji i spadek nastroju. Nawilżacz wbudowany w urządzenie wytwarza mgiełkę z pary wodnej i podnosi wilgotność powietrza w pomieszczeniu, co korzystnie wpływa na ogólne funkcjonowanie organizmu. Popularne są także oczyszczacze powietrza zwalczające smog oraz jonizatory, które neutralizują dodatnie ładunki w powietrzu, ułatwiają opadanie kurzu i innych zanieczyszczeń na podłogę a następnie usuwanie ich. Dzięki temu zapobiegają rozmnażaniu roztoczy, grzybów i wirusów oraz zmniejszają ilość alergenów w powietrzu.

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać i czym się kierować?

Choć wiele osób bagatelizuje ten problem, utrzymanie dobrej jakości powietrza jest bardzo ważne. Dlatego zakup oczyszczacza powietrza do mieszkania jest dobrą decyzją, dzięki której nie tylko pozbędziemy się bakterii i zarazków, ale również poprawi się nasze samopoczucie. Chcąc wybrać dobry oczyszczacz powietrza, powinniśmy kierować się kilkoma kryteriami. Bardzo ważna jest wielkość mieszkania oraz liczba i wielkość pomieszczeń, które decydują o doborze rozmiaru urządzenia. Warto również zwrócić uwagę na to, jaka jest ogólna jakość powietrza w miejscu zamieszkania i czy wśród domowników są alergicy. Kolejną kwestią jest nasza wrażliwość na dźwięki emitowane z domowych urządzeń. Jeśli źle na nie reagujemy, oczyszczacz powietrza w domu może się okazać niekomfortowym rozwiązaniem. Zbyt głośne urządzenia można jednak włączać np. w sypialni lub pokoju dziecka przed snem, z wyprzedzeniem.

Niezależnie od tego, na jaki oczyszczacz powietrza się zdecydujemy, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj filtra. Jest to jego najważniejszy element, który decyduje o skuteczności i wydajności urządzenia. W sprzedaży dostępne są modele z różnymi typami filtrów (filtry wodne, węglowe, fotoelektrostatyczne, fotokatalityczne), ale najpopularniejsze są oczyszczacze powietrza z filtrem HEPA, które w szczególności docenią alergicy.

Podczas wyboru oczyszczacza warto również zwrócić uwagę na jego wydajność. Najczęściej jest ona określona w metrach sześciennych powietrza, które może być przefiltrowane przez urządzenie w ciągu jednej godziny oraz przez powierzchnię (mierzoną w metrach kwadratowych), jaką dany model jest w stanie oczyścić. Sugerując się wydajnością urządzenia, należy dostosować je do wielkości pomieszczenia, w którym ma ono być umieszczone. Często najlepszym rozwiązaniem okazuje się zakup dwóch małych oczyszczaczy powietrza i umieszczenie ich w różnych pokojach, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza.

Nie mniej ważna jest głośność urządzenia. Niestety, zarówno zwykłe oczyszczacze powietrza, jak i te z jonizatorem lub funkcją nawilżania, generują hałas, za który jest odpowiedzialny układ filtracyjny. Warto więc wybrać model z niskim poziomem hałasu i trybem nocnym. Decydując się na zakup oczyszczacza powietrza do domu, należy również mieć na uwadze fakt, że większość filtrów wymaga regularnej wymiany. Dlatego przed dokonaniem ostatecznego wyboru dobrze jest sprawdzić, jakie są ich ceny, a także ile kosztują części zamienne.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu