Mrówki w domu potrafią uprzykrzyć życie. Warto poznać najlepsze sposoby, aby szybko sobie z nimi poradzić. Do wyboru są zarówno metody domowe, jak i bardziej radykalne środki chemiczne. Który z nich wybrać?

Domowe sposoby na mrówki pozwolą zwalczyć je przy pomocy produktów, które można znaleźć w każdej kuchni. Jeśli jednak inwazja szkodników wymyka się spod kontroli, niezbędne może być użycie mocniejszych środków.

Mrówki w domu – co warto o nich wiedzieć?

Mrówki to pożyteczne i pracowite owady o fascynujących obyczajach. W domach pojawiają się wtedy, gdy szukają pożywienia, stając się jednocześnie prawdziwym utrapieniem dla jego mieszkańców. Warto być czujnym, ponieważ jeden osobnik zauważony przypadkiem na kuchennej szafce może być zapowiedzią prawdziwej plagi.

Owady te tworzą całe społeczności, w których życie każdej mrówki jest podporządkowane wspólnemu dobru całej kolonii. Za jej założenie odpowiada samica, której jedynym zadaniem jest składanie jaj. W zależności od gatunku w jednym gnieździe może być od jednej królowej do nawet czterdziestu, a zdarzają się przypadki, że mogą być ich nawet tysiące. Największą grupą w mrówczym społeczeństwie są robotnice, czyli niepłodne samce. Zajmują się one budowaniem gniazd i ich obroną, a także zbieraniem pożywienia czy opieką nad potomstwem. Porozumiewają się ze sobą za pomocą dźwięku, dotyku, a także zapachu. Trasy wiodące do źródeł pokarmu znaczone są feromonami znacznikowymi, które ułatwiają poruszanie się po danym terenie nocą. Pożywienie dla mrówek stanowi pokarm zwierzęcy i roślinny. Niektóre gatunki są także owadożerne. Kiedy pojawiają się w domu, to głównie po to, by znaleźć tam coś do jedzenia. Mogą je zwabić resztki jedzenia, odpadki organiczne lub pokarmy przechowywane w nieszczelnych opakowaniach. Bałagan w kuchni to zwykle główna przyczyna pojawienia się mrówek w domu. Jak z nimi walczyć?

Sposób na mrówki w domu

  • Profilaktyka – pierwszą linią obrony przed mrówkami jest zapobieganie ich pojawieniu się. Jeśli mrówki nie zwęszą czegoś do zjedzenia, to raczej nie pojawią się w domu. Przede wszystkim należy zadbać o porządek. Jeśli w domu znajduje się pojemnik na odpadki organiczne, trzeba upewnić się, że jest szczelnie zamknięty i że wokół niego nie ma porozrzucanych kawałków owoców czy innych apetycznych dla mrówek kąsków. Po przygotowywaniu każdego posiłku należy sprzątnąć kuchnię, wycierając blaty i stół. Rozlane napoje (zwłaszcza słodkie), różne pachnące desery stojące na wierzchu i nieprzykryte także będą wabić mrówki do domu. Jeżeli jedzenie jest starannie zabezpieczone, wtedy jest nikła szansa, że mrówki się pojawią. Wszelkie szpary i szczeliny powinny być uszczelnione, co uniemożliwi mrówkom przemieszczanie się.
  • Gniazdo – poszukiwanie gniazda to prawdziwe wyzwanie, ale warto to zrobić, jeśli mrówki pojawią się w domu, ponieważ dzięki temu będzie wiadomo, gdzie jest mrówcza matka. Znalezione mrowisko najlepiej przenieść w inne miejsce z dala od domu.
  • Gotowane żółtko – jeśli namierzenie mrowiska okaże się niemożliwe, to warto wykorzystać sposób z gotowanym żółtkiem, które będzie stanowiło przynętę dla mrówek. Dodaje się do niego boraks w proporcji 1:10 (jedna część boraksu na dziesięć części żółtka) i układa na trasie przemarszu owadów. Przynętę należy rozkładać przez kilka dni. Mrówki zaniosą żółtko do mrowiska, a boraks po pewnym czasie doprowadzi do likwidacji całego mrowiska.
  • Cukier z boraksem – kolejny sposób na mrówki również zakłada wykorzystanie boraksu. Wystarczy wymieszać dwie szklanki cukru z dwiema łyżkami tego środka i zagotować ze szklanką wody. Taką mieszankę należy wylać na talerzyk i ustawić na trasie przemieszczania się mrówek. Zadziała podobnie jak wersja z żółtkiem.
  • Odstraszanie zapachem – mrówki nie tolerują niektórych zapachów. Odstraszają je liście czarnego orzecha, pomidorów, czarnego bzu czy majeranku. Na bazie tych produktów można przygotować oprysk lub po prostu rozłożyć je w miejscach, gdzie pojawiają się mrówki. Dobrze działają także wywary z pokrzywy, piołunu i wrotyczu. Mrówki odstraszy także zapach cynamonu, octu i soku z cytryny. Praktycznym rozwiązaniem jest rozłożenie wacików kosmetycznych nasączonych kilkoma kroplami olejku eterycznego o zapachu cytrusów. Należy je umieścić w szafkach z jedzeniem lub w miejscach, gdzie przechadzają się mrówki. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest przyjemny zapach w szafkach, a także odstraszanie innych dokuczliwych owadów, np. moli spożywczych.
  • Środki chemiczne – jeśli domowe i mniej inwazyjne sposoby się nie sprawdzą, wówczas trzeba sięgnąć po chemiczne preparaty, które występują w formie proszku, czy płynu.
  • Ultradźwięki – na mrówki działają także ultradźwięki, które pomogą się ich pozbyć bez szkody dla innych domowników.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach: