Boazeria to drewniany element dekoracyjny ścian i sufitów, który w Polsce cieszył się szczególnie dużą popularnością w latach 70., 80. i 90. ubiegłego wieku. Mimo że od tamtego czasu minęło już wiele lat, to boazeria wciąż znajduje się w wielu polskich domach. Aby niewielkim kosztem zyskała nowy blask, można ją pomalować. Wcześniej trzeba dowiedzieć się, jakiej farby użyć, jak przygotować podłoże oraz jak krok po kroku powinno wyglądać samo malowanie.

Odświeżenie boazerii poprzez przemalowanie jej na inny kolor może skutkować ciekawym wystrojem wnętrza. Wiele osób decyduje się na malowanie boazerii na biało lub szaro, co ma związek z dużą popularnością urządzania domów i mieszkań w stylu minimalistycznym.

Malowanie starej boazerii – co trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem prac?

Zanim zdecydujemy się na przemalowanie boazerii, należy wybrać jedną z dwóch możliwych opcji: malowanie boazerii bez szlifowania lub z odpowiednim przygotowaniem, czyli ze szlifowaniem. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Jeśli chodzi o pierwsze z nich, to jest ono wygodniejsze i zdecydowanie mniej czasochłonne. Przede wszystkim unika się pracy w dużym kurzu i pyle wytwarzanym podczas szlifowania boazerii. Istotnym minusem jest w tym przypadku cena farb – do tego rodzaju malowania należy stosować farbę kredową do boazerii, która jest droższa od farby do malowania boazerii drewnianej oszlifowanej.

Jeśli jest to możliwe, to przed zakupem farby dobrze jest określić, z jakim rodzajem boazerii mamy do czynienia. Kiedyś drewniane boazerie były wykonywane ze świerku, ale zdarzały się również boazerie z korka czy z polichlorku winylu. Od rodzaju boazerii powinien być uzależniony rodzaj farby do jej pokrycia. Najlepiej sugerować się zaleceniami producentów farb, które znajdują się na opakowaniach. Tam również powinniśmy znaleźć informacje na temat tego, na jaką powierzchnię (w metrach kwadratowych) wystarczy jedno opakowanie.

Przygotowanie i malowanie boazerii krok po kroku

Malowanie starej boazerii można podzielić na kilka etapów. Pierwszy z nich rozpoczyna się jeszcze przed samym malowaniem. Jest to odpowiednie przygotowanie produktów i narzędzi niezbędnych do pracy oraz samego wnętrza. Tak jak w przypadku każdego malowania, przydatne będą następujące akcesoria:

  • folia malarska,
  • taśma malarska,
  • wąski pędzel,
  • wałek do malowania,
  • kuweta do mieszania farby,
  • rozpuszczalnik
  • rękawiczki ochronne

Jeżeli boazeria ma być szlifowana, to konieczny będzie również zakup drobnoziarnistego papieru ściernego. Pozwala on wystarczająco dobrze zmatowić i tym samym przygotować powierzchnię do malowania. Do szlifowania można wykorzystać także szlifierkę. Przed rozpoczęciem prac należy w miarę możliwości usunąć wszystkie przedmioty z pomieszczenia. Włączniki, gniazdka i ościeżnice dobrze jest zabezpieczyć taśmą, a podłogę wyłożyć folią malarską lub tekturą. Po takim przygotowaniu pomieszczenia można przejść do rozpoczęcia właściwych prac.

Boazeria – malowanie krok po kroku

  • Mycie i szlifowanie boazerii – jeżeli podłoże ma być szlifowane, to najlepiej zrobić to za pomocą drobnego papieru ściernego lub szlifierki. Wcześniej należy umyć powierzchnię boazerii wodą z dodatkiem detergentu w celu usunięcia zabrudzeń i kurzu. Taką samą czynność trzeba wykonać po zakończeniu szlifowania (wówczas wystarczy sama woda).
  • Nałożenie podkładu – przed rozpoczęciem malowania boazerii farbą o określonym kolorze dobrze jest pokryć powierzchnię podkładem w formie tzw. farby podkładowej do drewna. Pozwala to zmniejszyć chłonność boazerii, a dzięki temu zmniejszyć zużycie farby podczas właściwego malowania. Podkład zabezpiecza też materiał przed wilgocią. Jeśli do malowania wykorzystuje się farbę kredową, to powierzchnię boazerii należy wcześniej zabezpieczyć woskiem lub bezbarwnym lakierem do drewna.
  • Malowanie boazerii wybranym kolorem – należy je rozpocząć dopiero wtedy, gdy wyschnie podkład. Technika malowania i rodzaj wałka czy pędzla powinien być dobrany do struktury boazerii. Zawsze dobrze jest mieć do dyspozycji mniejsze i większe pędzle oraz wałki. Te pierwsze przydadzą się do pomalowania trudno dostępnych miejsc, takich jak szpary czy szczeliny. Większe pędzle i wałki przyspieszą malowanie prostych i gładkich powierzchni. Przy stosowaniu farby akrylowej jest niemal pewne, że jedno malowanie nie pokryje boazerii w zadowalający sposób boazerii – w zależności od widocznych efektów czynność tę trzeba będzie wykonać dwa lub nawet trzy razy.

Jak widać, malowanie boazerii nie jest na tyle skomplikowaną czynnością, aby nie można było jej wykonać samemu. W zależności od wielkości wnętrza trzeba na to poświęcić zazwyczaj od jednego do dwóch dni.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach: