Jakie są warte uwagi sposoby obudowania wanny w łazience?

Zabudowa wanny to osłona z tworzywa sztucznego lub kafelków. Można wykonać ją samodzielnie lub zlecić to zadanie fachowcom.

Zabudowa wanny jest bardzo popularnym sposobem na ukrycie przestrzeni, która się pod nią znajduje. Innym sposobem jest pozostawienie wanny postawionej swobodnie, co jest bardziej designerskim rozwiązaniem, także posiadającym swoich zwolenników.

Zabudowa wanny - podstawowe informacje

Wanna, która jest stylowa, a także funkcjonalna, jest bardzo ważnym elementem wyposażenia każdej łazienki. Można zdecydować się na model tradycyjny wanny w kolorze białym lub poeksperymentować ze stylizacją. Wanna może być ustawiona narożnikowo lub znajdować się w innym miejscu, które będzie jeszcze bardziej wymagające. W przypadku chęci obudowy wanny wiele działań jest zdeterminowanych przez jej kształt. Najpowszechniejszym rozwiązaniem jest obudowa wanny styropianem. Zabudowa wanny styropianem jest wykonywana w taki sposób, że odpowiednio dopasowane panele styropianu przykleja się na specjalnym kleju do wanny, a całość zostaje pokryta tynkiem. Na to aplikuje się warstwę wyrównującą i często kładzie się płytki w tożsame wzory jak płytki na ścianie lub podłodze w łazience. Możliwe jest również obudowanie wanny poprzez zakupienie gotowej zabudowy, przykładowo ze szkła czy płyt marmurowych lub innych. Takie gotowe zabudowy są jednak kosztowne i nie zawsze pasują do płytek i kolorystyki danej łazienki.

Jak przeprowadzić obudowanie wanien różnych typów?

Przy zabudowie wanny najlepiej wykorzystać specjalne płyty kartonowo- gipsowe koloru zielonego, które są odporne na wilgoć. Dodatkowo zaleca się zabezpieczyć płyty po stronie wewnętrznej odpowiednim preparatem gruntującym lub płynną folią. Na zamontowanych płytach przy pomocy kleju układa się płytki lub inny wybrany materiał.

Wanny prostokątne to najprostszy do obudowania typ, ale istnieją także inne kształty wanien. Przykładowo spotykane są wanny narożne półokrągłe lub wanny asymetryczne. Najczęściej zabudowa wanny narożnej odbywa się poprzez umieszczenie jej dwoma bokami do ścian, które mają kąt prosty. Zabudowa wanny półokrągłej jest dużo bardziej czasochłonna od zabudowy wanny prostokątnej płytkami. Ważne jest wyznaczenie obrysu, który w tym przypadku będzie zaokrąglony. Następnie wykonuje się stelaż, który obudowuje się płytami g-k i następnie układa płytki. Obudowę można również wykonać z zastosowaniem bloczków betonowych. Po wymurowaniu obudowy trzeba nadać jej opływowy kształt przy pomocy np. pilnika do betonu.

Aby lepiej zagospodarować przestrzeń w łazience, która często jest mała, można zdecydować się i postawić na nietypową zabudowę. Jest to zabudowa wanny z szafkami. W szafkach mogą być umieszczone różne przedmioty, dzięki czemu pod powierzchnią wanny będzie można dodatkowo zmieścić to, co nie musi być codziennie na widoku osób wchodzących do łazienki. Zabudowa wanny ze schowkiem nie jest trudna do wykonania, należy jednak zrobić zamaskowane drzwiczki, które będzie można łatwo otworzyć. Jest to sprytne rozwiązanie, które pozwoli na oszczędność miejsca, a także podniesie poziom estetyczny łazienki.

Ile kosztuje zabudowa wanny?

Zabudowa wanny prostokątnej bądź narożnej wcale nie musi być nadmiernie kosztowna. W przypadku, kiedy inwestor zakupi materiały do obudowy wanny i prace wykona samodzielnie, poniesienie wydatek na poziomie maksymalnie kilkuset złotych. Wielu producentów wanien oferuje zabudowy do konkretnych modeli. Jednak obecne obudowy mają bardzo uniwersalny charakter i mogą być stosowane do wielu wanien. Koszt gotowej zabudowy jest uzależniony oczywiście od materiału, z którego jest wykonana zabudowa. Najczęściej jednak taka gotowa zabudowa stanowi około 20-30% rynkowej wartości wanny. 

Praktyka pokazuje, że najniższy koszt poniesie inwestor, gdy dokona zabudowy wanny prostokątnej styropianem, choć w tym przypadku ostateczny koszt uzależniony jest od ceny wybranych płytek. Zabudowa wanny asymetrycznej będzie najdroższa ze względu na nakład pracy związanej z podcinaniem i profilowaniem zabudowy.

Zabudowa wanny może być obecnie - jak widać powyżej - zrealizowana na przynajmniej kilka sposobów. Wciąż jednak najbardziej powszechne jest położenie na wannie styropianu, a kolejno płytek. To rozwiązanie uniwersalne, ale i praktyczne. Wanna, która jest obudowana płytkami identycznymi, jak te w łazience, dobrze się prezentuje, a w całej przestrzeni łazienki panuje harmonia. Dobrym rozwiązaniem jest, przy angażowaniu architekta wnętrz do urządzania domu czy mieszkania, poproszenie go o przygotowanie autorskiego, oryginalnego pomysłu obudowy wanny.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

  • firmy budowlane Rzeszów

  • firmy budowlane Szczecin

  • firmy budowlane Warszawa

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu