Poprawnie zamontowane schody strychowe dobrze izolują część strychową od reszty domu. Zapobiega to zbędnym utratom ciepła, które ucieka przez górę budynku. Dobrze dobrane schody strychowe ułatwiają domownikom korzystanie ze strychu.

Strych to przestrzeń znajdująca się nad mieszkalną częścią domu, którą warto dobrze zagospodarować. Można przechowywać tam sezonowy sprzęt oraz chwilowo niepotrzebne przedmioty. Aby z niego wygodnie korzystać, należy dobrać odpowiedni rodzaj schodów na strych. Na rynku do wyboru są np. schody metalowe lub drewniane, składane lub wysuwane.

Jakie są rodzaje schodów strychowych?

  • Schody strychowe metalowe

Strych ma tę zaletę, że nie musi być pomieszczeniem reprezentacyjnym – podobnie prowadzące na niego schody. Metalowe schody są przede wszystkim bardzo wytrzymałe, nie niszczą się oraz są odporne na zabrudzenia. Schody metalowe mogą być np. nożycowe, czyli takie, które składa się harmonijkowo. Dla niektórych mogą okazać się mało wygodne, ale z drugiej strony można regulować ich długość, co pozwala na ich bardziej precyzyjne dopasowanie do wysokości pomieszczenia. Schody tego typu zajmują mało miejsca przy rozkładaniu i składaniu. Innym wariantem schodów metalowych są schody w kształcie drabiny, które składa się na zasadzie segmentowego składania oraz wysuwania.

  • Schody strychowe z poręczą

Poręcz w schodach strychowych przyda się niejednemu domownikowi, zwłaszcza że schody te mogą być dość strome. Poręcz można zamontować zarówno w schodach ruchomych, jak i stacjonarnych. W przypadku schodów składanych segmentowo poręcz składa się na takiej samej zasadzie. Jeśli schody na strych są zamontowane stacjonarnie, to poręcz jest w nich założona na stałe. Stacjonarne schody strychowe to rozwiązanie dla poddasza, które jest dobrze ocieplone i użytkowane jako pokój. Ocieplenie jest w takiej sytuacji szczególnie istotne, ponieważ przestrzeń strychu i reszty domu nie jest wówczas oddzielona szczelną klapą schodów. W przypadku złej izolacji będzie dochodzić do znaczącej utraty ciepła w domu. Schody stacjonarne są wykonywane z drewna lub metalu.

  • Schody strychowe na zamówienie

W przypadku każdego typu schodów można zdecydować się na zamówienie spersonalizowanego projektu, który będzie przeznaczony do konkretnego miejsca. Klient może wówczas wybrać rodzaj schodów, materiał, z jakiego będą wykonane oraz kolor. Można również wybrać dodatki, takie jak stopnie antypoślizgowe czy ognioodporny materiał.

  • Schody strychowe termoizolacyjne

Oferta schodów na rynku jest obecnie bardzo rozwinięta. Te najcieplejsze łączą wygodę użytkowania, bardzo dobrą izolacyjność termiczną oraz szczelność. Ich dużą zaletą jest zamontowana klapa o warstwowej budowie. Między warstwami znajduje się wypełnienie z polistyrenu, które im jest grubsze, tym cieplejsza jest klapa. Drugim ważnym elementem tego typu schodów jest system uszczelnienia przestrzeni między ich konstrukcją a stropem. Ciepłe schody posiadają dwie uszczelki – jedna z nich znajduje się w skrzyni, a druga w klapie, które zapobiegają filtracji powietrza oraz utraty ciepła.

Ocieplenie schodów na strych

Ocieplenie schodów strychowych jest kwestią, której warto poświęcić trochę uwagi, ponieważ dobrze wykonane zapobiega utracie ciepła. W pokrywie schodów montowane są uszczelki oraz warstwa styropianu, który stanowi ocieplenie. Innym rozwiązaniem jest zamontowanie skrzyni zrobionej na wymiar włazu. Jeżeli potrzeba mocniejszego materiału zewnętrznego, skrzynia oklejona jest dodatkowo płytą pilśniową.

Jak zamontować schody strychowe?

Przed montażem schodów strychowych należy koniecznie upewnić się, czy schody mają wystarczającą ilość miejsca, by swobodnie się otwierać. Schody nie wysuwają się w linii prostej, lecz częściowo obracają się wokół własnej osi. Rozkładana część schodów zakreśla łuk w powietrzu – wyznacza on przestrzeń, która musi zostać wolna. Schody nie mogą się znaleźć blisko balustrady ani ściany, ponieważ nie da się na nie wtedy wejść. Otwór w stropie również musi mieć odpowiednie wymiary. Jeżeli okaże się za mały, należy go odpowiednio powiększyć. Natomiast gdy otwór okaże się za duży, można go zmniejszyć przez dokręcenie drewnianych belek dookoła otworu.

Montaż schodów strychowych rozpoczyna się od skrzyni z drabinką. Klapę od schodów montuje się na samym końcu. Łaty montażowe przykręca się do krawędzi otworów, na których opierają się schody strychowe. Szczeliny wokół skrzyni schodów należy wypełnić wełną mineralną, aby odpowiednio docieplić to miejsce. Na koniec nóżki drabinki docina się odpowiednio na wysokość pomieszczenia.