Rybiki cukrowe w łazience. Jak się ich pozbyć?

Rybik cukrowy nazywany jest inaczej srebrzykiem. Na miejsce żerowania najczęściej wybiera łazienki, ale może pojawić się także w kuchni bądź sypialni. Lubi miejsca wilgotne i ciepłe. Jak pozbyć się rybików cukrowych?

Rybik cukrowy żywi się resztkami jedzenia, okruchami i martwymi owadami. Spożywa również artykuły higieniczne, dokumenty, nawet książki, ponieważ trawi papier. Rybiki cukrowe w kuchni jedzą okruchy, w łazience papier toaletowy, a w pokoju tapetę.

Najważniejsze informacje o rybiku cukrowym

Rybiki cukrowe pochodzą z tropików. Ich długość nie przekracza 10 mm. Można rozpoznać je po długich czułkach, zwinności oraz srebrzystej łusce, która pokrywa ich ciało (stąd wymienna nazwa srebrzyk). Rybiki cukrowe uznawane są za szkodniki – niszczą dokumenty, tapetę, książki. To również bardzo zwinne owady. Złapanie ich jest niezwykle trudne. Niełatwo także je zauważyć w ciągu dnia – nie lubią światła i z tego względu żerują nocą.

Srebrzyki, mimo złej sławy, nie są jednak niebezpieczne, ponieważ nie przenoszą chorób i nie kąsają.

Skąd się bierze rybik cukrowy?

Rybiki cukrowe bardzo lubią wilgotne i ciepłe pomieszczenia. Często można je znaleźć w starym budownictwie, gdzie jest słaba wentylacja, a w mieszkaniach panuje wilgoć. Dobrze czują się także w domach, w których sprzątanie nie jest priorytetem – zjadają bowiem wszelkie okruchy, nieczystości, nawet pleśń.

Jak pozbyć się rybika cukrowego?

Chociaż nie stanowi niebezpieczeństwa dla człowieka, jego obecność wywołuje negatywne emocje. Nie jest wymarzonym lokatorem, dlatego warto wiedzieć, jak się go pozbyć. Najważniejszą zasadą jest zadbanie o dobrą wentylację w mieszkaniu. Jeżeli rybik cukrowy w domu nie znajdzie bardzo ciepłego i wilgotnego miejsca, wyprowadzi się. Inną metodą na pozbycie się tych owadów jest regularne sprzątanie całego mieszkania, zwłaszcza kuchni i łazienki. Sporadyczne czyszczenie pomieszczeń nie jest skuteczne, ponieważ rybiki mogą przeżyć bez jedzenia nawet rok i są bardzo cierpliwe. Porządki należy zatem robić dokładnie i często.

Jeśli nie pomagają zabiegi higieniczne, można zastosować pewne preparaty odstraszające lub pułapki.

Czego nie lubią rybiki cukrowe?

Srebrzyki nie wprowadzą się do mieszkania, w którym:

  • dba się o czystość – rybik nie żeruje w mieszkaniach i domach, w których nie ma łatwego dostępu do pożywienia. Podłogę należy często i dokładnie odkurzać i myć, aby nie znajdowały się na niej okruchy jedzenia;
  • jest dobra wentylacja – wilgoć w bloku lub domu to jedna z głównych przyczyn pojawienia się rybików cukrowych. Najczęstszym miejscem ich żerowania jest łazienka. Warto ją dokładnie przewietrzyć po każdej kąpieli;
  • dba się o odpowiednią temperaturę – rybiki żerują w bardzo ciepłych miejscach. Jeżeli temperatura w mieszkaniu nie będzie zbyt wysoka, owady je opuszczą;
  • nie ma szczelin – w mieszkaniach po kilku latach użytkowania mogą pojawić się szczeliny, tapeta się odkleja, a w fugach robią się ubytki – właśnie takie miejsca przyciągają rybika cukrowego. Z tego powodu wszystkie szczeliny warto na bieżąco zaklejać i wypełniać;
  • nie ma pleśni – może pojawić się ona na ścianach, ale też w różnych spoinach. Jest o tyle niebezpieczna, że stanowi pożywienie dla tych owadów. Należy ją jak najszybciej usunąć, używając chemicznych środków.

Rybiki cukrowe posiadają także naturalnych wrogów. Są nimi sroki, a w domowych warunkach pająki, koty i psy.

Chemiczne środki na rybiki cukrowe

Srebrzyków pozbyć się można, stosując się do podstawowych zasad higienicznych. Zdarza się jednak czasem, że one zawodzą. Wówczas można wypróbować chemiczne środki na te owady. Oto najpopularniejsze:

  • domowa pułapka na rybiki cukrowe – jedną ze skutecznych metod zwalczania rybików jest przyrządzenie mieszanki z cukru pudru i kwasu borowego w proporcji 1:2. Można ją wylać na papier toaletowy i umieścić na podłodze, tam, gdzie występują szkodników. Aby je zwabić, można wylać tam także miód. Stanie się dla nich pułapką, z której trudno będzie się wydostać;
  • lep i preparaty na rybiki – walcząc z rybikami w domu, można zdecydować się na zakup preparatu w aerozolu. Jest ich na rynku wiele. Dostępny jest także lep przeznaczony do łapania małych i zwinnych owadów.

Jeżeli żaden preparat na rybiki cukrowe nie pomoże, pozostaje skorzystanie z usług firm profesjonalnie zajmujących się zwalczaniem insektów. Należy jednak pamiętać, że zabieg ten okaże się skuteczny tylko wtedy, gdy praktykować się będzie regularne zabiegi higieniczne i wyeliminuje się problem dużej wilgotności.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu