W domu czasem pojawiają się nieproszeni goście, którzy najczęściej pomieszkują w meblach, ubraniach i pościeli. Pasożyty w postaci insektów domowych potrafią szybko się rozprzestrzeniać, dlatego warto dowiedzieć się, jak je wytępić.

Kiedy w mieszkaniu pojawią się „robaki” (jest to określenie potoczne), należy podjąć środki, aby je wypędzić. Przede wszystkim warto dowiedzieć się, gdzie najczęściej mogą się pojawić. Sprawdź, jak pozbyć się pluskiew oraz innych insektów.

Skąd się biorą pluskwy w domu?

W każdym mieszkaniu mogą się zalęgnąć różnego rodzaju robaki i owady. Najczęściej spotykanymi insektami są pluskwy i karaluchy. Właściciele domów mogą również spotkać mrówki, które przychodzą z pól i ogrodów. Powszechnie przyjęła się opinia, że insekty przyciąga brud, ale w rzeczywistości przenoszą je ludzie lub same dostają się do domu przez nieszczelności (np. szpary w drzwiach i oknach). Jest wiele źródeł pochodzenia nieproszonych gości. Mogą się przyczepić do odzieży, np. podczas nocowania w zapluskwionym miejscu. Można więc je przynieść zarówno z hoteli, jak i od znajomych, którzy borykają się z podobnym problemem.

Karaluchy i małe robaczki w domu mogą być przyniesione również w wyniku wcześniejszego pobytu w miejscach, w których znajdują się tapicerowane meble oraz z dużych skupisk ludzi, np. z kin, teatrów, opery oraz środków transportu publicznego. Insekty przenoszone są nieświadomie, zazwyczaj w ubraniach, na których bardzo łatwo jest im się zaczepić. Inną przyczyną pojawienia się w domu owadów mogą być przeprowadzki. Może się zdarzyć, że zmiana lokum niesie ze sobą ryzyko zamieszkania z niechcianymi lokatorami, którzy już wcześniej zasiedlili to miejsce.

Domowe sposoby na pluskwy i karaluchy

Niestety wypędzenie z domu pluskiew nie jest proste, ponieważ robaki te umiejętnie chowają się w kryjówkach. Czasem trudno nawet stwierdzić ich obecność. Można ją rozpoznać po charakterystycznym zapachu oraz po pozostawionych odchodach w postaci brunatnych plamek. Jeśli zauważysz takie ślady, natychmiast podejmij środki zwalczające. Przed przystąpieniem do walki z robactwem warto wiedzieć, że jaja pluskiew mogą znajdować się dosłownie wszędzie, dlatego ważne jest dokładne wyczyszczenie mebli, pościeli, zasłon i odzieży. Insekty potrafią sprytnie się schować i pozostawać w uśpieniu nawet przez rok. Wszystkie przedmioty, które można prać w pralce, należy wyprać w jak najwyższej temperaturze, a w przypadku pluszaków zaleca się umieszczenie ich w zamrażarce na okres dwóch tygodni. Aby skutecznie pozbyć się pluskiew domowych, należy dokładnie odkurzyć każdą szczelinę w mieszkaniu. Trzeba tę czynność wykonać bardzo precyzyjnie ‒ czasem będzie to wymagało rozkręcenia mebli, aby dotrzeć do trudno dostępnych zakamarków. Po czyszczeniu i odkurzaniu można przystąpić do kolejnego etapu, czyli szorowania. W tym celu należy przygotować ciepłą wodę z mydłem, która oderwie złożone przez robaki jaja. Przedmioty, których nie da się umyć, warto zawinąć w worek foliowy i wynieść z domu.

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się owadów domowych, należy pamiętać o codziennym utrzymywaniu czystości. Ważne jest nie tylko częste odkurzanie podłogi, ale również jej pastowanie, trzepanie i wietrzenie dywanów i zasłon oraz odkurzanie tapicerek. Ponieważ robaki lubią się zagnieżdżać pod boazerią i tapetą, ważne jest ich bieżące naprawianie i uszczelnianie. Nie bez znaczenia jest higiena miejsca do spania. Warto często wymieniać i wietrzyć pościel oraz czyścić materace, koce i narzuty. Jeżeli po kilku dniach zauważysz, że w mieszkaniu pluskwy znów się pojawiły, posmaruj wszystkie podejrzane miejsca substancjami odstraszającymi, np. spirytusem denaturowanym, olejem lawendowym lub mieszanką maści rtęciowej i nafty. Jeśli zajdzie konieczność, zerwij listwy podłogowe i odkurz znajdującą się pod nimi powierzchnię.

Chemiczne zwalczanie pluskiew i innych insektów

Wiele osób zastanawia się, jak się pozbyć pluskwy i innych robaków. Jeśli domowe sposoby zawiodą, można skorzystać z usług profesjonalnej ekipy, która zastosuje odpowiednie środki chemiczne. Najpopularniejsze metody walki z insektami to opryskiwanie i zamgławianie, które przeprowadza się kilkakrotnie. W obydwu technikach najważniejsza jest cykliczność działań oraz stosowanie różnorodnych związków chemicznych. Do dezynsekcji pluskiew i robaków wykorzystuje się środki kontaktowo-pokarmowe, co oznacza, że owady umierają w wyniku spożycia trującego preparatu lub poprzez kontakt z miejscem, na którym był naniesiony środek na pluskwy.

Zwalczanie pluskwy domowej metodą zamgławiania polega na wytworzeniu chemicznej zawiesiny za pomocą specjalistycznych urządzeń rozpylających. Powstała w ten sposób kropla może nie tylko dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, ale również wznieść się pod sufit oraz wniknąć w głąb tapicerowanych mebli lub szpar i szczelin. Ważne, aby podczas stosowania tej metody schować produkty spożywcze, zabawki oraz naczynia, aby uniknąć zakażenia trucizną. Odrobaczane pomieszczenie należy opuścić na kilka godzin, pamiętając o zamknięciu okien i uszczelnieniu wentylacji.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach: