Garderoba – jak ją urządzić? Pomysły na wyposażenie garderoby

Garderoba na poddaszu mimo swojego niewielkiego rozmiaru i nieco problematycznej, skośnej konstrukcji sufitu wykonana pod wymiar stanie się łatwym w porządkowaniu miejscem na rzeczy całej rodziny. Nawet mała garderoba w postaci przesuwnej szafy doskonale spełnia swoje zadanie – pomieści mnóstwo ubrań i dodatków.

Garderoba – mała czy duża?

Garderoba ma pełnić rolę schowka na różne rzeczy, być przechowalnią ubrań, butów, torebek i wielu innych dodatków. Jeśli tylko wolne miejsce na to pozwala, warto zastąpić nią małą szafę, ponieważ posiadając większą przestrzeń na odzież łatwiej będzie utrzymać porządek. Nawet niewielka garderoba na poddaszu pozytywnie wpłynie na wygodę użytkowania przestrzeni domowej. O takim miejscu powinny pomyśleć o tym szczególnie te osoby, które na co dzień mają problem ze zmieszczeniem odzieży w tradycyjnej szafie – gdy panuje w niej nieporządek a my wpychamy do niej kolejne ubrania z czasem możemy się spodziewać uszkodzenia mebla w tylnej ściance.

Mała garderoba wbrew pozorom daje dużo możliwości. Urządzając ją np. w formie szafy przesuwnej na wymiar, maksymalnie wykorzystujemy każdy wolny centymetr w pomieszczeniu. Jej wnętrze łatwo dostosować do wymagań – na samym dole mogą być wysokie szafki na większe rzeczy, na wysokości pasa najlepiej sprawdzą się półki na ubrania a na samej górze wystarczy zamontować poręcz na wieszaki. Garderoba w sypialni świetnie spełnia swoją rolę – dzięki niej łatwo utrzymamy perfekcyjny porządek w miejscu, gdzie wypoczywamy, a jednocześnie odzież, buty i dodatki mamy pod ręką w różnych sytuacjach, np. podczas przygotowań do wyjścia.

Zabudowa garderoby zmienia się w zależności od dostępnego miejsca. Do jej wykonania często wykorzystuje się bardziej problematyczne w urządzeniu kąty i skosy, w których można umieścić półki lub zamontować przesuwne drzwi, tworząc praktyczny schowek. Gdy do dyspozycji mamy całe pomieszczenie, można pozwolić sobie na pojemne meble do garderoby, a więc szafy, szafki na buty, komody, półki, wieszaki, które ułatwią sortowanie odzieży i pozostałych rzeczy. Obowiązkowe wyposażenie garderoby to także długie poręcze – są proste w montażu i pomieszczą mnóstwo wieszaków (na wieszakach najlepiej wieszać ubrania, które powinny nie być pomięte). Garderoba pod skosem jest trochę trudniejsza w aranżacji, ponieważ wymaga lepszego dopasowania elementów – gotowe meble często nie zdają w takiej przestrzeni egzaminu.

Nowoczesna garderoba

Do stworzenia pojemnego schowka na odzież i dodatki nie jest potrzebne całe pomieszczenie. Nowoczesna garderoba jest złożona z kilku prostych elementów. Mogą ją tworzyć np. same półki i drążki do garderoby. To elementy wystarczające do porządkowania rzeczy, choć dodatkowe akcesoria do garderoby z pewnością zwiększą wygodę jej użytkowania na co dzień. Nowocześnie wykończona przestrzeń na ubrania czy buty nie obejdzie się bez takich dodatków, jak: organizery do butów, wieszaki na spodnie, organizery wiszące na wieszaki, kosze metalowe wysuwane, organizery do szuflad na biżuterię lub krawaty, wieszaki na torebki, stojaki lub półki na buty, pantograf (czyli mechanizm opuszczania drążka z wysokich partii szafy) czy specjalne uchwyty na żelazko lub odkurzacz. Praktyczna aranżacja garderoby powinna być dobrze rozplanowana – między półkami nie powinna być duża odległość, by ubrania nie tworzyły wysokich stosów. Garderoba w pokoju tworzącym oddzielne pomieszczenie może być pozbawiona frontów, by można było łatwiej znaleźć określoną rzecz. System zabudowy garderoby w nowoczesnym stylu musi obejmować również dobrze oświetlające wnętrze lampki. Oświetlenie garderoby to najczęściej system LED – punktowe lub taśmowe, które będzie dawać chłodne i odpowiednio intensywne światło. Praktycznym rozwiązaniem jest listwa z ruchomymi lampkami, które można skierować w dowolną stronę.

Garderoba – aranżacje i inspiracje

Garderoba to miejsce, które znajdzie zastosowanie w różnych lokalizacjach. Kojarzy nam się głównie z oddzielnym pomieszczeniem przy sypialni lub dużą szafą wnękową. Jednak często spotykana jest także garderoba w przedpokoju. Składa się z gotowego systemu wieszaków i szafek, w których przechowuje się ubrania wierzchnie, buty oraz pozostałe dodatki. Miejsce do porządkowania rzeczy może być też umieszczone w bardziej nietypowym miejscu, wtedy najlepszym wyborem jest garderoba z zasłoną, która ją lekko zamaskuje. Jakie aranżacje garderoby są jeszcze godne polecenia? Garderoba z lustrem będzie dodatkowo powiększać optycznie przestrzeń i ułatwiać przymiarki, z kolei garderoba z oknem dostarczy dużej ilości naturalnego światła, dzięki któremu kolory ubrań będą oddawać ich rzeczywisty odcień.

Czytaj dalej:

6 rzeczy, które powinieneś uwzględnić w projekcie domu

Po zakupie działki przychodzi kolej na wybór projektu domu. Zdecyduj, czy podejmiesz współpracę z architektem, czy kupisz gotowy projekt. Oprócz tego ustal powierzchnię i ilość kondygnacji. Weź pod uwagę wielkość działki i jej otoczenie. Przemyśl, czy oprócz domu chcesz zbudować garaż lub pomieszczenie gospodarcze. Poniższej znajdziesz cenne porady, które na pewno pomogą ci podjąć właściwe decyzje.

Pralko-suszarka.jpg

Pralko-suszarka - jak działa? Czy warto kupić zamiast pralki?

Pralko-suszarka to urządzenie, które łączy w sobie dwie funkcje: prania i suszenia, co sprawia, że nie trzeba inwestować w dwa oddzielne sprzęty wykonujące różne czynności. Z pewnością przypadnie ona do gustu osobom mieszkającym na małym metrażu, dla których ważna jest oszczędność w zagospodarowywaniu przestrzeni.

Przedpokj  jak go urzdzi Pomysy na przedpokj.jpg

Przedpokój – jak go urządzić? Pomysły na przedpokój

Przedpokój spełnia wiele ważnych funkcji – od niego zależy pierwsze wrażenie gości, to miejsce przechowywania garderoby wierzchniej i przygotowywania się do wyjścia. Meble do przedpokoju muszą być dopasowane do wygody domowników i nawiązywać do stylu panującego w domu.

Jak zrobic  lozko z palet Instrukcja krok po kroku.jpg

Jak zrobić łóżko z palet? Instrukcja krok po kroku

Łóżko z palet to trend, za którym podążają zwolennicy nietypowych, a jednocześnie ekologicznych wystrojów wnętrz. Łóżko na paletach świetnie spełnia swoją rolę – stanowi dobre podparcie dla materaca, a jednocześnie tworzy przytulną, sprzyjającą wypoczynkowi atmosferę.