Drewniana podłoga – jaką warto wybrać?

Podłogi z drewna od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Drewno uchodzi bowiem za bardzo trwały materiał wykończeniowy. Podpowiadamy, na jaki rodzaj tego surowca warto się zdecydować.

Podłogi drewniane różnią się przede wszystkim wielkością elementów użytych do ich stworzenia. Od wybranego rodzaju elementów zależy także ostateczny koszt całego przedsięwzięcia. Popularne rozwiązania przy wykańczaniu podłogi to lita deska lub panele. Przedstawiamy wady i zalety obu rozwiązań.

Rodzaje podłóg drewnianych

Deski podłogowe drewniane to materiał w postaci największych elementów, które produkuje się z drewna litego. Poszczególne typy desek różnią się od siebie przede wszystkim krawędziami, które mogą pozostać gładkie bądź być zakończone piórem lub wpustem. Ten typ wykończenia jest stosowany najczęściej jako wierzchnia warstwa przybijana do drewnianych legarów zaizolowanych przeciwwilgociowo. W przypadku wykańczania podłogi z betonu lub jastrychu cementowego elementy najczęściej są mocowane za pomocą kleju.

Inny rodzaj podłogi z dużych elementów to panele drewniane. Składają się one zwykle z trzech sklejonych ze sobą warstw drewna. Drewno najlepsze gatunkowo jest wykorzystane jako nawierzchnia pojedynczego elementu. Jego środek natomiast składa się z listewek ułożonych pod kątem 90 stopni do usłojenia warstwy górnej. Niskogatunkowe drewno wykorzystuje się natomiast do spodniej warstwy paneli. Po ułożeniu tego typu podłogi nie jest wymagane cyklinowanie oraz lakierowanie. Paneli drewnianych nie należy mylić z popularnymi panelami laminowanymi.

Z elementów drobnowymiarowych układane są parkiety. Tworzące je klepki układa się jako parkiety tradycyjne (z jednego gatunku drewna), dekoracyjne (stworzone z różnych gatunków) oraz lamelowe (klejone na styk do podłoża). Poszczególne elementy są układane za pomocą pióra i wpustu. Parkiet może być układany na podłożu betonowym, posadzce cementowej lub anhydrytowej, deskach bądź płytach drewnopochodnych. Podłoga drewniana może być stosowana na ogrzewanie podłogowe.

Mozaika drewniana na podłogę to prostsza wersja parkietu. Składa się z deszczułek przyklejonych do papieru lub siatki. Przy układaniu tego typu podłogi można różnicować je pod względem kolorystycznym i gatunkowym. Ten typ elementów drewnianych jest zwykle klejony do podłoża betonowego lub jastrychu cementowego. Ochronną warstwę kleju lub siatki usuwa się po ułożeniu całości podłogi.

Drewno na podłogę

Do podłóg drewnianych najczęściej wykorzystywane jest drewno dębowe. Za jego popularnością stoją parametry wytrzymałościowe oraz trwałość. Parkiety wykonane z tego materiału charakteryzują się twardością oraz odpornością na ścieranie.

Szeroka gama barw to jedna z zalet drewna jesionowego. Oprócz tego jest ono twarde i trwałe.

Akacja sprawdzi się natomiast w pomieszczeniach narażonych na zmiany wilgotności. Również charakteryzuje się znaczną twardością, wytrzymałością oraz stabilnością.

Wśród gatunków egzotycznych popularny jest merbau, jatoba, orzech amerykański, teak oraz doussie. Gatunki egzotyczne są znacznie droższe od szeroko dostępnego drewna krajowego.

Drewniana podłoga czy panele?

Przy wyborze materiału na wykończenie podłogi wiele osób zadaje sobie pytanie: co wybrać – podłogę drewnianą czy panele? Należy pamiętać, że panele stanowią warstwową alternatywę drewna i z tego powodu nie mają takich parametrów trwałościowych jak lita deska. Ich zaletą jest natomiast fakt, że przy ich zastosowaniu nie ma konieczności przeprowadzania znaczących prac konserwacyjnych. Nie wymagają również fachowej pomocy podczas układania, które przebiega bardzo szybko. Wadą paneli jest to, że zniszczonej powierzchni paneli nie da się odnowić.

Wysoką cenę desek podłogowych czy parkietu rekompensuje ich szlachetny wygląd. W razie konieczności istnieje także możliwość naprawy zniszczeń na ich powierzchni poprzez cyklinowanie. Natomiast wybór metody konserwacji (lakierowanie lub olejowanie) daje możliwość wydobycia różnych cech tego materiału i osiągnięcia ciekawych efektów wizualnych. Stosując odpowiednie preparaty, można bez problemu dopasować kolor podłogi do mebli, uzyskując na przykład białą podłogę drewnianą.

Jaki rodzaj podłogi drewnianej wybrać?

Podłoga drewniana w kuchni czy łazience jest możliwa do wykonania, należy jednak pamiętać o wybraniu gatunków odpornych na działanie wody i wilgoci. Najlepiej sprawdzą się podłogi z drewna egzotycznego. Do takich pomieszczeń warto także wybrać drewno olejowane, które zabezpieczone jest przed szkodliwym wpływem wilgotnego środowiska. Z kolei w pomieszczeniach narażonych na intensywną eksploatację głównym parametrem przy wyborze rodzaju drewna powinna być jego twardość. Miękkie odmiany surowca nadają się do stosowania w sypialniach lub pokoju gościnnym.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu