Wybór dobrego materiału na podłogi jest niezwykle ważny. Deski podłogowe powinny mieć odpowiednie parametry i być dostosowane do miejsca użytkowania. Coraz częściej, ze względu na jakość drewna naturalnego i wygląd, wybierana jest deska barlinecka. Wizualnie ociepla ona każde wnętrze, bez względu na wystrój.

Deska barlinecka swoją popularność zawdzięcza naturalnemu wyglądowi. Ponadto dobrze wpasowuje się w praktycznie każdy rodzaj wnętrz. Można ją w łatwy i szybki sposób zamontować na różnym podłożu. Nadaje się również do stosowania z ogrzewaniem podłogowym.

Deska barlinecka – co to jest?

To deska wykonana w stu procentach z drewna. Położona na podłodze wygląda bardzo naturalnie i szlachetnie. Ma wielowarstwową konstrukcję, która doskonale przewodzi ciepło i może z sukcesem być wykorzystywana przy ogrzewaniu podłogowym, zarówno elektrycznym, jak i wodnym. To jej ogromna zaleta i przewaga nad deskami z drewna litego. Deska barlinecka jest również odporna na wilgoć, a także, co jest ważne przy ogrzewaniu podłogowym, na zmianę temperatury. To istotne cechy w przypadku podłogi z drewna naturalnego – nie zniszczy się ona od warunków atmosferycznych w krótkim czasie. Co więcej, położenie tej deski jest idealnym rozwiązaniem dla alergików – nie przyciąga kurzu, nie rozwijają się też na niej nadmiernie roztocza. Deska barlinecka jest też alternatywą dla klasycznych ceramicznych podłóg w domu, ponieważ idealnie tłumi hałas. Poddawać ją można kilkukrotnemu lakierowaniu i szlifowaniu.

Deska barlinecka – grubość i montaż

Deska barlinecka, dzięki swojej wielowarstwowości, doskonale sprawdza się z ogrzewaniem podłogowym. Jednak w tym przypadku zawsze pojawia się wątpliwość, czy drewno nie zeschnie się pod wpływem zmiany temperatury. Warto jednak pamiętać, że pracę deski ogranicza warstwowa konstrukcja, która również ma bezklejowe połączenia. W ten sposób krzyżowa konstrukcja zamka deski skutecznie ogranicza pracę produktu. Z powodu bezklejowego montażu deska elastycznie reaguje na zmiany wilgotności i temperatury. Dlatego bez problemu można ją montować na ogrzewaniu podłogowym elektrycznym i wodnym.

Żeby zamontować deskę barlinecką na wodnym ogrzewaniu podłogowym, betonową wylewkę należy systematycznie wygrzewać podczas jej wysychania. Polega to na cyklicznym jej nagrzewaniu, aby wyeliminować wilgoć z wylewki i pozbyć się niebezpiecznych naprężeń. Po wygrzaniu takiego podkładu można przystąpić do montażu podłogi. Inną opcją jest wykorzystanie montażu klejowego, trzeba jednak pamiętać, by takie prace zlecić firmie parkieciarskiej. Można też wykorzystać montaż pływający, który powinien mieć parametry o jak najmniejszym współczynniku utraty ciepła.

W przypadku ogrzewania elektrycznego są dwa sposoby montażu: klejenie deski do podłoża oraz metoda pływająca.

Grubość samej deski to około 14 mm. Do tej wartości należy dodać maksymalnie milimetr kleju (w przypadku montażu klejonego). W przypadku montażu pływającego podkład zajmuje około 3–5 mm grubości, w zależności od rodzaju.

Deska barlinecka czy panele?

Zaletą deski barlineckiej jest naturalny wygląd i przyjemność w dotyku. W porównaniu do drewna litego deska ta nie skrzypi, ponieważ drewno nie kurczy się i nie rozszerza. Jeśli użytkownikowi zależy na szybkim i łatwym montażu, to deska barlinecka jest zdecydowanie odpowiednim wyborem, co więcej – użytkowanie jej jest możliwe zaraz po jej zamontowaniu. Możliwe jest wielokrotne odnawianie i lakierowanie takiej podłogi. Jak zostało wspomniane, mimo że jest to naturalna deska, jak najbardziej nadaje się na ogrzewanie podłogowe. Jedynym minusem jest dość wysoka cena.

Panele podłogowe mogą być laminowane lub drewniane. Różnią się od siebie sposobem użytkowania, wyglądem, ceną, metodą usuwania zabrudzeń. Można je układać praktycznie na każdym podłożu. Dostępna gama kolorów i faktur paneli daje ogromne możliwości dopasowania ich do każdego wnętrza, od klasycznych po nowoczesne. To daje przewagę nad naturalną deską barlinecką. W tej chwili producenci oferują panele, które imitują beton, kamień czy nawet cegłę, a jednak są dużo przyjemniejsze w dotyku od tych autentycznych. Jest to tańsze rozwiązanie w porównaniu do naturalnego drewna. Dzięki różnorodności paneli już sama podłoga może stanowić ozdobę wnętrza. Jednak szczególnie trzeba zwracać uwagę na parametry paneli i stosować je w pomieszczeniach, do jakich są przeznaczone. To znaczy, że warto sprawdzić, jaka jest ich wytrzymałość i ścieralność oraz gdzie mogą być położone, np. czy nadają się do holu, czy tylko do pokoju, gdzie podłoga jest mało użytkowana.