Czym jest deska barlinecka? Porównanie z panelami

Wybór właściwego materiału na podłogi jest niezwykle ważny. Deski podłogowe powinny mieć odpowiednie parametry i być dostosowane do miejsca użytkowania. Coraz częściej, ze względu na jakość drewna naturalnego i wygląd, wybierana jest deska barlinecka. Wizualnie ociepla ona każde wnętrze, bez względu na wystrój.

Deska barlinecka swoją popularność zawdzięcza naturalnemu wyglądowi. Ponadto dobrze wpasowuje się w praktycznie każdy rodzaj wnętrz. Można ją w łatwy i szybki sposób zamontować na różnym podłożu. Nadaje się również do stosowania na ogrzewaniu podłogowym.

Deska barlinecka – co to jest?

To deska wykonana w stu procentach z drewna. Położona na podłodze wygląda bardzo naturalnie i szlachetnie. Ma wielowarstwową konstrukcję, która doskonale przewodzi ciepło i może z sukcesem być wykorzystywana przy ogrzewaniu podłogowym, zarówno elektrycznym, jak i wodnym. To jej ogromna zaleta i przewaga nad deskami z drewna litego. Deska barlinecka jest również odporna na wilgoć, a także, co jest ważne przy ogrzewaniu podłogowym, na zmianę temperatury. To istotne cechy w przypadku podłogi z drewna naturalnego – nie zniszczy się ona od warunków eksploatacyjnych i termicznych w krótkim czasie. Co więcej, położenie tej deski jest idealnym rozwiązaniem dla alergików – nie przyciąga kurzu, nie rozwijają się też na niej nadmiernie roztocza. Deska barlinecka jest też alternatywą dla klasycznych ceramicznych podłóg w domu, ponieważ idealnie tłumi hałas. Poddawać ją można kilkukrotnemu lakierowaniu i szlifowaniu.

Deska barlinecka – grubość i montaż

Deska barlinecka, dzięki swojej wielowarstwowości, doskonale sprawdza się na ogrzewaniu podłogowym. Jednak w tym przypadku zawsze pojawia się wątpliwość, czy drewno nie zeschnie się pod wpływem zmiany temperatury. Warto jednak pamiętać, że kurczenie się deski ogranicza jej warstwowa konstrukcja. Z powodu bezklejowego montażu deska elastycznie reaguje na zmiany wilgotności i temperatury. Natomiast dzięki bezklejowemu montażowi deska elastycznie reaguje na zmiany wilgotności i temperatury na swojej powierzchni. Dlatego bez problemu można ją montować na ogrzewaniu podłogowym elektrycznym i wodnym.

Żeby zamontować deskę barlinecką na wodnym ogrzewaniu podłogowym, betonową wylewkę należy systematycznie wygrzewać podczas jej wysychania. Polega to na cyklicznym jej nagrzewaniu, aby wyeliminować wilgoć z wylewki i pozbyć się niebezpiecznych naprężeń. Po wygrzaniu takiego podkładu można przystąpić do montażu podłogi. Do wyboru mamy dwie możliwości instalacji desek. Pierwsza opcja to wykorzystanie montażu klejowego. W tym przypadku ważne jest aby odpowiednio dobrać rodzaj kleju, który nie straci właściwości przy znacznych wahaniach temperatur. Najlepiej zlecić ten rodzaj montażu firmie parkieciarskiej. Można też wykorzystać montaż pływający. Przy tej opcji powinniśmy się z kolei skupić na wyborze właściwego podkładu podpodłogowego oraz folii izolacyjnej.

W przypadku ogrzewania elektrycznego sposób montażu zależy przede wszystkim od jego wersji. Przy kablach grzewczych sytuacja jest analogiczna jak przy ogrzewaniu wodnym. Natomiast jeśli mamy do czynienia z matami grzewczymi to są one montowane bezpośrednio pod deską.

Grubość samej deski to około 14 mm. Do tej wartości należy dodać maksymalnie milimetr kleju (w przypadku montażu klejonego). W przypadku montażu pływającego podkład zajmuje około 3–5 mm grubości, w zależności od rodzaju. Modułowe szerokości desek to zazwyczaj 130, 155, 180 i 207 mm. Najbardziej popularna długość paneli to 2200 mm.

Deska barlinecka czy panele?

Zaletą deski barlineckiej jest naturalny wygląd i przyjemność w dotyku. W porównaniu do drewna litego deska ta nie skrzypi, ponieważ drewno nie kurczy się i nie rozszerza. Jeśli użytkownikowi zależy na szybkim i łatwym montażu, to deska barlinecka jest zdecydowanie odpowiednim wyborem, co więcej – użytkowanie jej jest możliwe zaraz po jej zamontowaniu. Możliwe jest wielokrotne odnawianie i lakierowanie takiej podłogi. Jak zostało wspomniane, mimo że jest to naturalna deska, jak najbardziej nadaje się na ogrzewanie podłogowe. Jedynym minusem jest dość wysoka cena.

Panele podłogowe laminowane różnią się od siebie sposobem użytkowania, wyglądem, ceną, metodą usuwania zabrudzeń. Można je układać praktycznie na każdym podłożu. Dostępna gama kolorów i faktur paneli daje ogromne możliwości dopasowania ich do każdego wnętrza, od klasycznych po nowoczesne. To daje przewagę nad naturalną deską barlinecką. W tej chwili producenci oferują panele, które imitują beton, kamień czy nawet cegłę, a jednak są dużo przyjemniejsze w dotyku od tych autentycznych. Jest to tańsze rozwiązanie w porównaniu do naturalnego drewna. Dzięki różnorodności paneli już sama podłoga może stanowić ozdobę wnętrza. Jednak trzeba zwracać szczególną uwagę na parametry paneli i stosować je w pomieszczeniach, do jakich są przeznaczone. To znaczy, że warto sprawdzić, jaka jest ich wytrzymałość i ścieralność oraz gdzie mogą być położone, np. czy nadają się do holu, czy tylko do pokoju, gdzie podłoga jest mało użytkowana.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu