Kamień na ścianę – luksusowa dekoracja każdego wnętrza. Gdzie sprawdzi się najlepiej?

Kamień dekoracyjny na ścianę to doskonały pomysł na podkreślenie wybranej przestrzeni w domu. Ściana z kamienia sprawdzi się zarówno w kuchni czy w łazience, jak i w salonie oraz przedpokoju. Podpowiadamy, jakie są rodzaje dekoracyjnego kamienia i gdzie najlepiej się prezentuje.

Kamień ozdobny na ścianę sprawi, że wnętrze nabierze oryginalnego i eleganckiego charakteru. Zależnie od pomieszczenia można wybierać spośród kamieni naturalnych, betonowych lub gipsowej imitacji kamienia.

Zalety kamienia dekoracyjnego na ścianę

Dekoracyjny kamień to elementy kamieni naturalnych lub produktów imitujących kamień, które stosuje się do ozdoby ścian w salonach, kuchniach, przedpokojach czy łazienkach, a także na zewnętrznej elewacji domu. Jest to bardzo trwały, wytrzymały i odporny na uszkodzenia materiał wykończeniowy. W porównaniu do farb czy tapet, które często pokrywają ściany wewnątrz domów, jest znacznie droższy – inwestorów nie odstrasza jednak wysoka cena, gdyż kamień dekoracyjny na ścianie jest wszechstronny w użyciu i stanowi efektowną ozdobę każdego pomieszczenia. Decydując się na ścianę z kamienia, można wybierać spośród kamieni naturalnych, gipsowej imitacji kamienia lub kamienia wykonanego z betonu. Można go stosować zarówno w przedpokojach, salonach, jak i kuchniach oraz łazienkach.

Kamień ozdobny na ścianę – naturalny, gipsowy czy betonowy?

Jednym z najbardziej luksusowych i eleganckich sposobów na aranżację wnętrza jest zastosowanie kamienia naturalnego na ścianę. Wybór ten wiąże się jednak również z wysokimi kosztami. Ścianę z kamienia można wykonać z piaskowca, trawertynu, granitu, wapienia lub łupka. Znacznie tańszy jest kamień gipsowy na ścianę, który w rzeczywistości jest imitacją kamienia naturalnego wykonaną z gipsu. Gipsowe płytki świetnie prezentują się na ścianach w salonie i w przedpokoju, nie zaleca się jednak ich stosowania w łazienkach i kuchniach ze względu na dużą absorpcję wilgoci przez gips.

Ozdobny kamień wykonany z betonu to rozwiązanie niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także niezwykle estetyczne. Beton architektoniczny w postaci szarego kamienia na ścianie ze względu na swój surowy wygląd bardzo dobrze prezentuje się w aranżacjach loftowych i nowoczesnych. Dzięki wysokiej odporności na wilgoć może być stosowany nie tylko w salonie i pokojach dziennych, ale również kuchniach, łazienkach i pralniach. Kolejną zaletą tego typu kamienia jest możliwość pomalowania go na dowolny kolor pasujący do estetyki wnętrza.

Jak stosować kamień na ścianie w salonie?

Ściany z kamienia w salonie ożywiają wnętrze i stanowią atrakcyjny element dekoracyjny pomieszczenia. Pokrycie wszystkich ścian tak wyrazistym materiałem wykończeniowym jak kamień może jednak przytłaczać, dlatego dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie kamienia tylko na jednej ścianie w salonie. Tym sposobem wybrana powierzchnia stanie się przykuwającą wzrok ozdobą. Efektownym pomysłem jest podkreślenie ściany za telewizorem, na którą zarówno domownicy, jak i goście zwracają swoją uwagę najczęściej. Kamieniem dekoracyjnym można również zaakcentować strefę wypoczynku, ozdabiając nim ścianę bezpośrednio za kanapą i fotelami. W salonie można zastosować każdy rodzaj kamienia. Świetnie sprawdzi się tutaj luksusowy kamień naturalny, surowy beton architektoniczny lub najtańsze płytki gipsowe.

Jak wybrać kamień na ścianie w przedpokoju?

Przedpokój jako wizytówkę domu warto udekorować wyjątkowym materiałem. Kamień w tym przypadku będzie idealny. W niewielkich korytarzach lepiej nie przytłaczać wnętrza ciemnym kamieniem na wszystkich ścianach pomieszczenia. Małe wnętrze nabierze oryginalnego charakteru dzięki białemu kamieniowi na ścianę – może to być np. piaskowiec. Czarny kamień na ścianie to natomiast dobry wybór do dużego przedpokoju, który dzięki takiej ozdobie stanie się elegancki i nowoczesny. Ciekawym pomysłem jest zastosowanie kamienia do wyeksponowania wybranej przestrzeni – w przypadku korytarza może to być ściana ze schodami lub lustrem. Kamień dekoracyjny nawet na niewielkim fragmencie odmieni całkowicie całe wnętrze.

Kamień na ścianie w kuchni i łazience

Ściana z kamienia dekoracyjnego to także świetne rozwiązanie do kuchni i łazienki – należy jedynie zwrócić uwagę na wybór jego odpowiedniego rodzaju. W pomieszczeniach wilgotnych nie należy używać materiałów wchłaniających wilgoć, dlatego w kuchni i łazience nie sprawdzi się gipsowa imitacja kamienia. Miękkimi materiałami, które dobrze absorbują wilgoć, są też piaskowiec, trawertyn i wapień. W ich przypadku warto również wiedzieć, że są podatne na zabrudzenia, co przy użyciu w kuchni będzie się wiązać z koniecznością częstego czyszczenia. Natomiast z powodzeniem sprawdzą się tu twarde rodzaje kamienia naturalnego, takie jak granit i marmur, a także beton architektoniczny.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu