Granitowy blat kuchenny i łazienkowy – zalety, montaż i cena

 

Blat granitowy do kuchni i łazienki to materiał trwały, solidny i odporny na uszkodzenia. Poza pełnieniem funkcji praktycznej nadaje wnętrzu elegancji i wyjątkowego charakteru. Blaty z granitu są łatwe do utrzymania w czystości, dobrze znoszą wysokie temperatury i wilgoć i można je samodzielnie zamontować.

Granit to najpopularniejszy kamień na blat kuchenny lub łazienkowy. Do wyboru jest blisko 200 odmian granitu. Dzięki tak szerokiej palecie łatwo dopasujemy rodzaj i kolor kamienia do wystroju oraz pozostałych elementów wykończenia kuchni lub łazienki.

Blat granitowy do kuchni i łazienki – zalety

Kuchnia i łazienka to pomieszczenia, w których panuje wysoki poziom wilgoci i zmienne temperatury. Granitowy blat to dobre rozwiązanie, ponieważ jest to surowiec trwały i solidny. Bez obaw można przygotować na nim posiłki, ustawiać sprzęty kuchenne czy gorące naczynia. Nie nagrzewa się, więc nadaje się też do montażu w pobliżu kuchenki gazowej. W przypadku pojawienia się na nim rys po cięciu nożem bez trudu odnowimy płytę, wykorzystując kamień szlifierski. Granitowy blat w kuchni o niewielkim metrażu może też pełnić funkcję niewielkiego stolika, z którym dobrze będą komponować się wysokie krzesła typu hoker. Blaty kamienne są łatwe w utrzymaniu czystości i mają wysoką wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Granit jest odporny na odbarwienia, nie absorbuje tłuszczów ani pary wodnej. Poza trwałością granitowe blaty cechują się bogatą kolorystyką oraz ponadczasowym wyglądem. W zależności od naszych upodobań i stylistyki wnętrza granit może mieć wykończenie gładkie lub matowe. To pierwsze jest łatwiejsze w czyszczeniu, a drugie ma bardziej naturalny wygląd i dobrze pasuje do wnętrz w stylu industrialnym.

Jak czyścić blat granitowy?

Blaty z kamienia, m.in. granitowe, warto impregnować preparatami ochronnymi przeznaczonymi do kamienia naturalnego, najlepiej raz na dwa lata. Dzięki nim łatwiej utrzymamy powierzchnię płyty w czystości. Na co dzień granitowy blat w kuchni i łazience najlepiej zmywać czystą wodą. W przypadku, gdyby pojawiły się na nim tłuste plamy, można użyć łagodnego środka myjącego. Do pielęgnacji blatu z granitu nie powinno się stosować chemicznych preparatów usuwających osad z rdzy i kamienia, ponieważ mogą uszkodzić jego wierzchnią warstwę. W sprzedaży dostępne są produkty przeznaczone specjalnie do pielęgnacji wyrobów z kamienia.

Blat granitowy – cena

Ile kosztuje blat granitowy? Zależy to przede wszystkim od tego, jaki typ kamienia wybierzemy. Przeciętnie ceny oscylują w granicach od 500 do 2000 zł za metr kwadratowy. Im rzadszy i mniej spotykany jest kolor i wzór granitu, tym cena jest wyższa. Koszt blatu z granitu do kuchni lub łazienki będzie niższy, gdy zdecydujemy się na samodzielny montaż.

Jak zamontować blat granitowy?

Granitowy blat będzie dobrze prezentować się w kuchni lub łazience, o ile jego wymiary zostaną prawidłowo dopasowane do mebli i ścian. Dokonując pomiaru, powinniśmy mierzyć długość od jednej do drugiej krawędzi z obydwu stron. Przy planowaniu rozmiaru blatu należy uwzględnić fakt, że blat powinien wystawać około 5 cm poza linię mebli. Indywidualne pomiary wykonują zwykle firmy zajmujące się produkcją blatów z granitu. Po dokładnym wymierzeniu mebli i kuchni wykonywany jest szablon blatu, który uwzględnia otwory, np. na zlewozmywak, umywalkę czy kuchenkę. Kolejnym krokiem montażu jest poziomowanie mebli i próba dopasowania blatu do powierzchni, na której ma zostać osadzony. Pozwala to mieć pewność, że płyta granitowa bez problemu wejdzie na swoje miejsce, a blat nie zostanie uszkodzony. Montując granitową płytę na meble, których poziom nie został skorygowany, narażamy się na nierównomierne rozłożenie naprężenia, co może prowadzić do pęknięcia blatu. Podczas montażu płyty granitowej w kuchni lub łazience powinniśmy usunąć wszelkie przeszkody, które mogą utrudniać ruch w pomieszczeniu. 1m² granitu może ważyć około 30 kg, a każda niedogodność zwiększa ryzyko uszkodzenia kamienia. Granitowy blat jest ciężki i często nie wymaga już klejenia. Zastosowanie silikonu do kamienia zaleca się jednak w przypadku niewielkich wysp kuchennych lub szafek łazienkowych. Klej należy wówczas nałożyć dopiero po ułożeniu granitu. Blat lekko unosimy w górę, wyciskamy silikon na kilka punktów styku szafki z blatem, ostrożnie kładziemy na nich kamienną płytę i lekko dociskamy. Miejsca łączeń warto zamaskować silikonem w kolorze kamienia, dzięki czemu staną się niewidoczne i nie będzie się w nich gromadzić brud. Po nałożeniu preparatu powinniśmy wyrównać go szpachelką.

Montując blat granitowy w kuchni lub łazience, powinniśmy zwrócić uwagę na kolejność układania elementów. Jeśli pominiemy ten krok, może się okazać, że nie mamy możliwości ułożenia ostatniego elementu, w związku z czym zachodzi konieczność zdemontowania całości i rozpoczęcia pracy na nowo. Każda taka ingerencja zwiększa ryzyko uszkodzenia kamienia i naraża nas na dodatkowe koszty.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu