Wrzosiec – najciekawsze odmiany, uprawa i rozmnażanie

 

Wielu osobom zdarza się pomylić wrzosiec z wrzosem ze względu na ich podobieństwo. Po czym poznać wrzośce? Warto dowiedzieć się więcej o tych roślinach i znaleźć dla nich miejsce w swoim ogrodzie.

Wrzosiec będzie na pewno ciekawą ozdobą ogrodu. Roślina ta jest dostępna w wielu odmianach i kolorach, które pozwolą na stworzenie niezwykłej kompozycji. Do jego uprawy trzeba się jednak należycie przygotować.

Co to jest wrzosiec?

Wrzosiec (Erica) to roślina, która należy do rodziny wrzosowatych (Ericaceae), podobnie jak np. wrzosy, azalie, borówki czy kalmie. Wrzośce i wrzosy łączy bardzo bliskie pokrewieństwo. Obie rośliny są do siebie bardzo podobne z wyglądu i przez to często ze sobą mylone. Wrzośce występują naturalnie w Afryce Południowej, a w mniejszym stopniu w Azji i Europie. Wrzośce i wrzosy są roślinami charakterystycznymi dla wrzosowisk, które można odtwarzać w ogrodach przydomowych.

Wrzośce to zimozielone krzewy i krzewinki, które osiągają wysokość około 30–40 centymetrów. Wiosną lub latem, a niekiedy już zimą na roślinie pojawiają się bardzo drobne i liczne kwiaty, które mogą być białe lub różowe. Ciekawostką może być fakt, że wrzośce to rośliny miododajne, a korzeń jednego z gatunków jest używany do produkcji fajek.

Wrzosiec ‒ uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

Uprawa wrzośców nie jest skomplikowana. Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku odpowiednie podłoże, a konkretnie jego pH. Gleba, w której będą uprawiane wrzośce, podobnie jak w przypadku innych roślin wrzosowatych powinna być kwaśna. Podłoże nie powinno być mokre ani ciężkie. Planując uprawę wrzośców, najlepiej zaopatrzyć się w specjalny rodzaj podłoża przeznaczony dla roślin wrzosowatych. Oprócz tego należy im zapewnić słoneczne stanowisko, ewentualnie półcień.

Pielęgnacja wrzośców ogranicza się zazwyczaj do ich nawożenia, do którego najlepiej przystąpić na wiosnę. Służą do tego specjalne mieszanki przeznaczone dla wrzośców. Nie należy przesadzać z podlewaniem tych roślin, ponieważ są wrażliwe na nadmiar wilgoci i w przypadku jej nadmiaru mogą zacząć gnić. Rośliny wrzosowate wymagają ściółkowania na przykład przy użyciu kory. Późną jesienią trzeba je okrywać gałązkami roślin iglastych. Każdego roku po przekwitnieniu wrzośce powinny być przycinane, co sprawi, że będą lepiej rosły i utrzymają krzewiasty pokrój. Zaleca się robić to w maju.

Wrzośce rozmnaża się przez podział sadzonek, do czego najlepiej przystąpić z końcem lipca lub początkiem sierpnia. Używa się do tego pędów jednorocznych. Inną metodą jest kopczykowanie, czyli usypywanie niedużego kopca przy podstawie rośliny. Jeśli jednak ktoś nie czuje się na siłach, by robić to samodzielnie, szybciej i prościej będzie zakupić rośliny od zaufanego sprzedawcy.

Wrzośce – odmiany, które warto znać

  • Wrzosiec krwisty (Erica carnea) – gatunek wrzośca o wzniesionym pokroju, który osiąga od 10 do 30 centymetrów wysokości. Roślina kwitnie od lutego do kwietnia na biało, różowo lub fioletowo.
  • Wrzosiec krwisty „Golden Starlet” (Erica carnea „Golden Starlet”) – ciekawa odmiana wrzośca krwistego, która kwitnie na biało od marca do kwietnia. Roślina osiąga około 15 centymetrów wysokości przy 25 centymetrach szerokości.
  • Wrzosiec krwisty „Rubinteppich” (Erica carnea „Rubinteppich”) – szybko rosnąca odmiana o ciemnozielonych liściach, dorastająca do 20 centymetrów wysokości. Kwitnie obficie od lutego do kwietnia – na początku na biało, a potem na różowo.
  • Wrzosiec krwisty „Vivelli” (Erica carnea „Vivelli”) – zimozielona krzewinka, która dorasta do 15 centymetrów wysokości i 40 centymetrów szerokości. Wyróżnia się ciekawym, czerwonopurpurowym zabarwieniem kwiatów, które pojawiają się w okresie od stycznia do maja.
  • Wrzosiec bagienny „Ken Underwood” (Erica tetralix „Ken Underwood”) – ta odmiana wrzośca kwitnie od czerwca do września na intensywnie różowy kolor o łososiowym odcieniu. Rośnie powoli, osiągając do około 30 centymetrów wysokości. Na uwagę zasługują szarozielone liście o niebieskawym zabarwieniu.
  • Wrzosiec darlejski „Kramer Rote” (Erica xdarleyensis „Kramer Rote”) – dorasta do około 50 centymetrów wysokości. Okres jego kwitnienia przypada na marzec i kwiecień. W tym czasie na roślinie pojawiają się drobne rubinowoczerwone kwiaty. Szybko rośnie i może być wykorzystywany jako roślina okrywowa.
  • Wrzosiec drzewiasty (Erica arboreta) – jest to jeden z najwyższych gatunków wrzośca, gdyż może dorastać nawet do 2 metrów wysokości. Na roślinie w marcu pojawiają się białe, delikatnie pachnące kwiaty. Drewno tego gatunku służy do wyrabiana fajek.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu