Kiedy przeprowadzić wapnowanie trawnika? Jakie wapno warto stosować?

 

Utrzymanie idealnego ogrodu wymaga dużo pracy. To samo dotyczy przydomowego trawnika. Duży wpływ na jego stan i wygląd ma rodzaj i pH gleby. Zakwaszona gleba powoduje wyrastanie mchu lub skrzypu polnego i uniemożliwia prawidłowy wzrost trawy. Aby poprawić kondycję trawy, warto przeprowadzić wapnowanie?

Wapnowanie trawnika to zabieg, który wykonuje się, aby podwyższyć pH gleby, czyli wtedy, gdy gleba jest zakwaszona. Stosowanie wapna do trawnika powoduje poprawę jego stanu i prowadzi do usunięcia chwastów, takich jak mech czy skrzyp polny. Odczyn podłoża można sprawdzić samodzielnie, podobnie jak przeprowadzić zabieg wapnowania. Producenci oferują szeroką gamę produktów do walki z chwastami i podnoszenia pH gleby, więc bez problemu znajdziemy odpowiedni preparat. Przed zabiegiem wapnowania warto sprawdzić, kiedy najlepiej go przeprowadzić i w jakiej ilości dawkować preparat.

Wapnowanie trawnika ‒ skąd wiadomo, że jest potrzebne?

Odczyn pH gleby silnie wpływa na kondycję roślin oraz aktywność mikroorganizmów glebowych. W zależności od jego poziomu należy odkwaszać albo zakwasić glebę. Trawa najlepiej czuje się na lekko kwaśnych glebach (pH od 6,0 do 7,0). Jeżeli gleba jest zbyt kwaśna, wówczas pojawia się mech i chwasty, a trawa traci swe walory estetyczne. Miejscami trawa może całkowicie zniknąć, a na jej miejscu pojawia się niepożądany skrzyp. Przeprowadzanie zabiegu wapnowania trawnika ma na celu podwyższenie pH gleby, poprawę jakości trawy oraz pozbycie się mchu i chwastów. Zabieg ten stosuje się tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy gleba pod trawą jest zbyt kwaśna. Wskazaniem do wapnowania jest odczyn gleby poniżej 6,0 pH. W innym wypadku zaaplikowane wapno na trawnik może przynieść wiele szkód.

Jak zmierzyć pH gleby pod trawnikiem? Najprostszym sposobem, aby zmierzyć poziom pH, są pH-metry paskowe, które można kupić w cenie kilkudziesięciu złotych. Cały pomiar polega na włożeniu papierowego paska do mokrej ziemi. Na pasku znajduje się skala określona kolorami. Określony kolor oznacza dany poziom pH. Uzyskane zabarwienie określi przybliżoną wartość pH podłoża. Można również oddać próbkę z glebą do stacji badawczej, aby zlecić bardziej kompleksowe badanie oraz zaczerpnąć profesjonalnej opinii.

Kiedy wapnować trawnik?

Jeżeli po sprawdzeniu pH gleby okaże się, że nasz trawnik wymaga wapnowania, należy wybrać dogodny termin na wykonanie tego zabiegu. Rosnące już trawniki wapnuje się wyłącznie poza okresem wzrostu trawy i wtedy, gdy umożliwiają to warunki pogodowe, czyli wczesną wiosną (luty-marzec) podczas topnienia śniegu. Drugim terminem jest jesień, gdy trawa przestaje rosnąć ‒ od października do początku listopada.

Jakie wapno na trawnik wybrać?

Do wapnowania trawnika używa się nawozu wapniowego węglanowego, na przykład dolomitu lub kredy nawozowej. Dolomit to surowiec, który zawiera około 30% tlenku wapnia (CaO), natomiast kreda nawozowa aż 50% tlenku wapnia. Warto pamiętać, że ten drugi rodzaj nawozu aplikuje się w mniejszych ilościach w porównaniu do dolomitu. Przy zakwaszonej glebie problemem jest mech, która można zwalczyć specjalnym nawozem. Przeważnie jest to mieszanka wapniowo-magnezowa przeznaczona do trawników z mchem. Do walki ze skrzypem polnym, który pojawia się na mocno zakwaszonej glebie, można stosować specjalne naturalne nawozy, które skutecznie wyrównują pH oraz niwelują niepożądane rośliny. Warto wiedzieć, że w takich przypadkach nie można stosować nawozów tlenkowych takich jak wapno budowlane palone oraz gaszone, ponieważ mogłoby to uszkodzić rośliny w ogrodzie.

Jak dawkować wapno na trawnik?

Wapnowanie trawnika powinno być wykonane z zastosowaniem odpowiedniej ilości nawozu, którą dobiera się w zależności od jakości gleby, a także używanego rodzaju wapna. Poszczególne preparaty charakteryzują się różną zawartością tlenku wapnia. W praktyce na lekkie gleby (piaszczyste) stosuje się do 8 kg CaO na 100 m² raz na 3‒4 lata. W zależności od stosowanego nawozu stosuje się od 17 do 27 kg dolomitu lub 10‒16 kg kredy nawozowej. Ciężkie gleby wymagają większej ilości nawozu: 8‒12 kg CaO na 100 m², czyli 27‒40 kg dolomitu lub 16‒22 kg kredy nawozowej. W przypadku wapna na trawnik z mchem producenci przeważnie zalecają około 14‒60 kg na 100 m². Szczegółowe dawkowanie każdego preparatu zawarte jest w instrukcji na opakowaniu. Przed zastosowaniem każdego nawozu trzeba upewnić się, że jest on dobrze rozdrobniony, a następnie należy równomiernie rozsypać go po trawniku.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

  • firmy budowlane Białystok

  • firmy budowlane Bydgoszcz

  • firmy budowlane Częstochowa

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu