Wilgoć w domu - skąd się bierze i jak można się jej pozbyć?

 

Wilgoć w domu jest dużym problemem, który może nieść za sobą kolejne, takie jak wykwity pleśni pojawiające się na ścianach. Przyczyn zawilgocenia może być wiele. Najczęściej jest nią zła wentylacja w domu, ale także nieodpowiednio przygotowana warstwa hydroizolacyjna w fundamentach czy ścianach.

Jeżeli tylko zauważymy, że w domu zbiera się wilgoć, należy jak najszybciej podjąć kroki mające na celu jej usunięcie. Jak skutecznie pozbyć się wilgoci w domu?

Jakie są przyczyny wilgoci w domu?

Jest kilka powodów pojawiania się wilgoci w domu. Najczęstszym z nich jest źle wykonana warstwa hydroizolacyjna – nieodpowiednio dobrany materiał izolacyjny lub błędy wykonawcze, które powodują powstawanie nieszczelności izolacji. Dlatego izolacja przeciwwilgociowa ścian fundamentowych powinna być wykonana przez fachowców, którzy specjalizują się w tego rodzaju pracach. Zawilgocenie powoduje także za szybkie pokrycie warstwą wykończeniową zarówno żelbetowych jak i murowanych elementów. Dotyczy to także ścian już otynkowanych. Bardzo prozaiczną przyczyną powstawania wilgoci jest zalanie pomieszczenia lub całego budynku zarówno na etapie wznoszenia budynku jak i użytkowania. Warto pamiętać, że wilgoć znajduje się nie tylko w gruncie, ale i w powietrzu, dlatego może pojawić się w domu nawet przy dobrej hydroizolacji ścian. W takiej sytuacji wina może leżeć po stronie nieodpowiedniej wentylacji. Najczęstszym błędem, który doprowadza do powstania wilgoci z powodu nieodpowiedniej wentylacji są zbyt szczelne okna (fabrycznie bez wywiewek lub zatkanych przez użytkownika). Wskazuje się, że optymalny poziom wilgoci w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie, to ok. 35–65% (przy temperaturze powietrza ok. 20–22℃). Przy większej wilgotności może dojść do rozwoju mikroorganizmów, takich jak grzyby czy pleśń, które mogą mieć niekorzystny wpływ na nasze zdrowie, a także na konstrukcję budynku.

Poziom wilgoci w pomieszczeniach może wzrastać podczas wykonywania czynności związanych z gotowaniem, praniem czy długimi kąpielami. Wydzielanie się pary wodnej w połączeniu ze złą wentylacją może doprowadzić do pojawiania się wilgoci na oknach i ścianach. Czasem towarzyszy temu pojawienie się charakterystycznego zapachu wilgoci w domu.

W sezonie grzewczym, kiedy występuje duża różnica temperatur pomiędzy powietrzem na zewnątrz i wewnątrz budynku, może dochodzić także do skraplania się wilgoci na szybach okien, a także w okolicach mostków termicznych lub szczelin w izolacji.

Jak pozbyć się wilgoci z domu?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak pozbyć się wilgoci ze ścian. Przed przystąpieniem do usuwania wilgoci z domu należy przede wszystkim dowiedzieć się, jaka jest jej przyczyna, gdyż mogą być wymagane różne działania. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac warto dokładnie sprawdzić stan ścian – zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Chodzi tutaj o stan izolacji przeciwwilgociowej, ale także uszkodzenia w konstrukcji ściany. Dobrze jest też sprawdzić przy pomocy specjalistycznego sprzętu, czy w domu nie ma mostków termicznych.

Kiedy przyczyna pojawiania się wilgoci zostanie określona i wyeliminowana, można przystąpić do czynności mających na celu osuszanie ścian. Jeżeli poziom zawilgocenia nie jest wysoki, można zastosować nieinwazyjne usuwanie wilgoci ze ścian. Do takich metod zalicza się między innymi:

  • Nagrzewanie pomieszczeń – w pomieszczeniu podwyższa się temperaturę do ok. 35℃, co ma na celu odparowanie wilgoci ze ścian. Przy tego rodzaju osuszaniu ścian niezbędna jest sprawnie działająca wentylacja. Metoda ta sprawdzi się jedynie w przypadku powierzchniowego zawilgocenia;
  • Osuszanie kondensacyjne – polega na skraplaniu pary wodnej unoszącej się wewnątrz pomieszczeń. Urządzenia do osuszania kondensacyjnego mają wbudowany wentylator wtłaczający powietrze do komory chłodzącej, gdzie następuje proces kondensacji pary wodnej;
  • Osuszanie absorpcyjne – w absorpcyjne pochłaniacze wilgoci do pokoju wyposażone są wkłady pochłaniające wilgoć. Z reguły są one wykonane z żelu silikonowego lub chlorku litu. Taki pochłaniacz wilgoci do mieszkania bardzo często stawiany jest przy oknach albo w miejscach, gdzie występuje duża koncentracja wilgoci, np. w narożnikach pomieszczeń szczytowych. Taki osuszacz powietrza to inaczej pochłaniacz wilgoci;
  • Osuszanie mikrofalowe – jest bardzo skuteczną, ale zarazem stosunkowo drogą metodą osuszania ścian. Z uwagi na szkodliwość fal mikrofalowych nie należy przebywać w pomieszczeniu podczas tego sposobu osuszania.

Warto pamiętać, że nawet niewielka wilgoć na ścianie powoduje ryzyko pojawienia się wykwitów w postaci grzybów lub pleśni. Jeżeli tak się stanie, należy zastosować specjalistyczne środki usuwające wykwity z powierzchni ściany i penetrujące ją w głąb. W przypadku, gdy grzyb na ścianie jest duży, może być konieczne usunięcie warstwy wykończeniowej, zlikwidowanie wykwitu i wykonanie nowego wykończenia. Przy większym zawilgoceniu można także stosować inwazyjne metody osuszania budynków, takie jak iniekcja krystaliczna czy iniekcja termiczna.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu