Siatka ogrodzeniowa - rodzaje i sposoby montowania

 

Obecnie nie jest wymagane pozwolenie na postawienie siatki, czasem jednak potrzebne jest zgłoszenie budowy ogrodzenia do starostwa powiatowego. Dotyczy to sytuacji, gdy budowane lub remontowane ogrodzenie ma wysokość powyżej 2,2 m. W większości przypadków siatka nie przekracza jednak tej wielkości.

Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów siatki ogrodzeniowej.

Siatka ogrodzeniowa powlekana

Ten rodzaj siatki powlekany jest dodatkowo warstwą polichlorku winylu (PCV). Tworzywo zabezpiecza ogrodzenie przed korozją, uszkodzeniami mechanicznymi oraz wilgocią. W ofertach sklepowych dostępnych jest w tym momencie wiele kolorów takiej siatki, dlatego też można ją idealnie wkomponować w stylistykę otoczenia.

Dobrze jest wiedzieć, że pewnym momencie mogą pojawić się ubytki iw tworzywie PCV, co z kolei prowadzi do rdzy. Zdarzają się również przypadki, gdy kolor blaknie – warto jednak pamiętać, że – aby do tego doszło – musi upłynąć trochę czasu. Ponadto przy siatce ogrodzeniowej powlekanej drut jest cieńszy niż w cynkowanej. Decydując się na takie ogrodzenie, należy przy zakupie zwrócić uwagę również na to, czy wymiary dotyczą grubości samego drutu czy też jego grubości razem z powłoką, ponieważ można łatwo się pomylić.

Siatka ogrodzeniowa ocynkowana

Decydując się na wybór takiej siatki, należy pamiętać, że nie ma ona powłoki wykonanej z PCV, pokryta jest natomiast warstwą cynku. Siatka ocynkowana jest tańsza od siatki powlekanej o około 30%. . To z kolei pozwala na wybranie drutu o większej grubości, w wyniku czego może się zwiększyć sztywność całego ogrodzenia, będzie ono również wtedy bardziej odporne na odkształcenia.

Sama korozja może, w przypadku tej siatki, wystąpić w miejscach zarysowań, tworzywo może utlenić się, a wtedy już prosta droga do pojawienia się rdzy – warto jednak pamiętać, że w dużej mierze zależy to od producenta oraz jakości drutu. Ważną rolę odgrywa tu także otoczenie: w zależności od tego, czy mieszkamy w mieście, przedmieściach, czy na wsi, inna może być agresywność rozmaitych czynników na materiał, z którego skonstruowana jest siatka. Dodatkowym minusem jest brak możliwości wyboru koloru.

Warto wiedzieć, że w marketach budowlanych nieraz dostępne są także siatki ogrodzeniowe ocynkowane powlekane, które mają dwie różne warstwy ochronne.

Siatka ogrodzeniowa zgrzewana

To siatka, która jest prosta w montażu, a jednocześnie można ją łączyć z innymi materiałami, np. drewnem. Wyróżnia się tym, że jest wyjątkowo sztywna, w przeciwieństwie do siatek tkanych i z oczkiem sześciokątnym. Z pewnością docenią ją osoby, które cenią elegancję i wysoką jakość. Zwykle jest bardzo odporna na korozję i czynniki atmosferyczne, dlatego też nie ubywa jej na wyglądzie nawet po upływie wielu lat – często takie modele mają też długą gwarancję. Siatka świetnie sprawdzi się zarówno do ogrodzenia zwykłego ogrodu, jak i w gospodarstwach, przy hodowli zwierząt. Dostępna jest w wersji ocynkowanej i powlekanej.

Siatka ogrodzeniowa pleciona

Siatka ogrodzeniowa pleciona to klasyczna siatka wykonana z drutu, którego oczka są splecione, tworząc w ten sposób wzór. Najczęściej są to romby. Świetnie sprawdzi się do ogrodzeń miejsc mniej wyeksponowanych, gdzie nie musi wszystko wyglądać reprezentacyjnie, np. od tylnej strony podwórka lub do odgrodzenia od działki sąsiada. Jest ona elastyczna, więc aby dobrze ułożyła się wzdłuż słupków, trzeba ją odpowiednio naciągnąć.

Siatka ogrodzeniowa – montaż

Montaż siatki ogrodzeniowej nie jest zbyt skomplikowany, jedyny problem może pojawić się z nierównością terenu. Warto pamiętać jednak o pewnych podstawowych czynnościach.

1) Wyrównywanie terenu

Przed wykonaniem całej operacji należy oczyścić teren ze wszystkich zbędnych elementów, a następnie wyznaczyć granicę ogrodzenia. Następnie należy wykopać dołki, w których zostaną umocowane słupki.

2) Osadzanie słupków i zalewanie betonem

Słupki należy rozstawić na tej samej wysokości i głębokości. Następnie należy zalać je betonem. W przypadku lekkiego ogrodzenia, nie trzeba wykonywać pełnych fundamentów – wystarczą punktowe, do umocowywania słupków. Zwykle rozstawia się je na odległość około 2 – 2,5 m oraz betonuje na głębokość około 0,3 – 0,5 m. Przy montażu warto wykorzystać zaprawę cementową z piaskiem i żwirem oraz całość rozrobić wodą.

Niektórzy decydują się wcześniej na wykonanie podmurówki, w celu wzmocnienia konstrukcji całego ogrodzenia. Wówczas trzeba wykopać fundamenty na głębokość około 1 m, a następnie wykonać cokół, który powinien wystawać na 30 cm ponad powierzchnię gruntu.

Zanim beton się zwiąże, warto sprawdzić pion. Kiedy zależy nam na bardzo stabilnej konstrukcji, warto do słupków początkowych dołączyć jedną przyporę, a do pośrednich – dwie. Sam beton schnie około 3-4 dni. Aby nie pojawiły się uszkodzenia, warto przykryć całość folią izolacyjną.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu