Jak założyć siatkę na krety? Rodzaje i montaż siatek

Charakterystyczne kopce tworzone przez krety są naprawdę uciążliwe dla właścicieli ogrodów. Siatka na krety to jeden z najlepszych sposobów na zabezpieczenie trawnika przed tymi szkodnikami. Sprawdź, jak wygląda jej montaż i jaki rodzaj siatki najlepiej wybrać.

Siatka na krety często okazuje się jedynym skutecznym rozwiązaniem w walce ze szkodnikami niszczącymi trawnik. Krety poszukują jedzenia pod ziemią, a podczas polowania na drobne gryzonie oraz owady mogą nieodwracalnie uszkodzić korzenie roślin, co negatywnie odbija się na wyglądzie całego ogrodu. Pozostawione przez kreta kopce również nie prezentują się atrakcyjnie, nic zatem dziwnego, że wiele osób stara się zabezpieczyć swoje wypielęgnowane działki przed tym gryzoniem. Zobacz, jak wygląda zakładanie siatki na krety i jak je poprawnie wykonać.

Siatka na kreta – dlaczego warto się na nią zdecydować?

Krety to ssaki, które w Polsce objęte są częściową ochroną, co sprawia, że w celu pozbycia się ich z ogrodu można stosować wyłącznie bezpieczne, nieinwazyjne metody. Jednym ze sposobów cieszących się dużą popularnością i skutecznością jest właśnie siatka na krety. Odstraszające rośliny zapachowe, pułapki na krety (z których złapane zwierzę należy bezwzględnie wypuścić) czy odstraszacze akustyczne mogą sprawdzić się równie dobrze co siatka, a koszt ich sprowadzenia do ogrodu jest zwykle o wiele niższy. Jednak w przypadku częstych wizyt kretów w ogrodzie warto zastanowić się nad inwestycją w bardziej wytrzymałe rozwiązanie.

W poszukiwaniu jedzenia krety potrafią wykopać naprawdę sporej długości tunel, który uszkadza podziemne części roślin. Nadmiar wykopanej pod powierzchnią ziemi zostaje wypchnięty do góry, co przyczynia się do powstawania dziur w trawniku. Siatki na krety pozwalają zabezpieczyć rabaty przed rozkopaniem oraz chronić całą powierzchnię ogrodu przed pojawieniem się kopców, które w ciągu kilku dni potrafią zniszczyć miesiące starannej uprawy i pielęgnacji roślin.

Siatka na krety – metalowa czy plastikowa?

Wybierając siatkę na krety, można zdecydować się na jeden z kilku jej rodzajów. W sprzedaży dostępne są zazwyczaj siatki wykonane z metalu lub z tworzywa sztucznego.

Metalowa siatka na krety charakteryzuje się większą wagą i wyższą ceną, ale także znacznie lepszą wytrzymałością. Obie rodzaje siatek pokryte są specjalną warstwą ocynkowanego materiału, który chroni je przed wilgocią i korozją, a także zwiększa ich mrozoodporność.

W ogrodzie można zamontować tradycyjną siatkę poziomą lub siatkę pionową (nazywaną także siatką poprzeczną). Pierwsza z nich zakładana jest pod powierzchnią ziemi na całej działce, natomiast drugą umieszcza się jedynie na obrzeżach działki (przy czym powinna być ona zamontowana z każdej strony, aby uniemożliwić kretom przedostanie się na teren ogrodu).

Przy wyborze siatki na krety należy zwrócić uwagę także na wielkość oczek. Standardowy rozmiar oczek polecany do ogrodów to 10×10 mm lub 16×16 mm. Mniejsze rozmiary mogłyby utrudnić wzrost uprawianych roślin ze względu na brak możliwości rozwoju korzeni. Większe z kolei nie stanowią przeszkody dla małych kretów.

Na jakiej głębokości montuje się siatkę na krety?

W zależności od rodzaju siatkę pod trawnik na krety umieszcza się na różnych głębokościach. Tradycyjną, poziomą siatkę montuje się około 10 cm pod warstwą trawnika, natomiast w przypadku rabat głębokość powinna zostać zwiększona o kolejne 10–20 cm. Siatkę pionową umieszcza się na granicy działki na głębokości co najmniej 70 cm, przy czym około 15 cm siatki powinno jeszcze wystawać nad ziemią, tak aby w pełni zabezpieczyć ogród przed szkodnikami. Na siatkę należy wysypać ziemię, a następnie zasiać cały ogród trawą lub wyłożyć trawnik z rolki.

Siatka na krety – montaż

Zakładanie siatki na krety jest stosunkowo łatwe, zwłaszcza jeśli teren jest równy. Pierwszym krokiem w przypadku siatki poziomej jest rozłożenie jej na całej powierzchni ogrodu, a następnym – wykopanie ziemi na około 10 cm głębokości (podnosząc i opuszczając siatkę co kilka metrów, kiedy dany obszar zostanie już rozkopany). Wykopaną ziemią przysypuje się siatkę, a na wierzch wysiewa się trawę.

Montaż pionowej siatki na krety jest jeszcze prostszy, ponieważ wymaga on jedynie wykopania ziemi dookoła ogrodu, na samej granicy działki, zazwyczaj tuż obok płotu. Taki rodzaj siatki na krety polecany jest zwłaszcza na istniejący już trawnik. Zabezpieczenie dookoła ogrodu powinno być wystarczającą ochroną przed szkodnikami, a jednocześnie nie wymaga rozkopywania całej powierzchni działki i ściągania wysianej wcześniej trawy.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu