Pleśń na ścianach - skąd się bierze i jak ją zlikwidować?

Pleśń na ścianie pojawia się z różnych przyczyn. Zanim zaczniemy walkę z plamami pleśni, trzeba je odkryć i usunąć. Dopiero potem można zastosować domowe sposoby na pleśń na ścianie.

Czarny nalot na ścianach to objaw rozwoju grzybów pleśniowych lub groźniejszych od nich grzybów domowych, które mogą działać destrukcyjnie na konstrukcję budynku. Pleśń na ścianie może pojawiać się w domu z wielu powodów.

Skąd się bierze pleśń na ścianie?

Najczęściej pleśń na ścianach jest objawem złej wentylacji, niekiedy w połączeniu z niedogrzaniem pomieszczeń. Pleśń na ścianach najczęściej pojawia się we wnętrzach, w których wytwarzana jest duża ilość pary wodnej (np. w łazienkach, kuchniach, pralniach), a jednocześnie powietrze nie jest wymieniane tak często, jak powinno. Inną przyczyną występowania czarnej pleśni na ścianach są mostki termiczne. Są to miejsca, w których przerwana jest ciągłość izolacji termicznej, przegrody są w nich znacznie chłodniejsze, a rozgrzana para wodna w zetknięciu z nimi wykrapla się, tworząc idealne warunki dla rozwoju grzybów pleśniowych.

Zawilgocenia ścian mogą również wiązać się z usterkami i błędami wykonawczymi, np. przeciekami pokrycia dachowego, źle wykonaną izolacją przeciwwodną, a także z zaniedbaniami użytkowników (np. niedrożnym systemem rynnowym).

Pleśń na ścianie a choroby

Pojawienie się ciemnego nalotu na ścianie to nie tylko problem estetyczny. Poza tym, że grzyby pleśniowe powodują plamy i nieprzyjemny zapach stęchlizny, są także poważnym zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców. Ich zarodniki unoszą się w powietrzu, podrażniają układ oddechowy, powodują stałe uczucie zmęczenia, bóle głowy, problemy z koncentracją i zaburzenia nastroju. Mieszkańcy domów, w których jest pleśń na ścianach, mogą cierpieć na częste infekcje dróg oddechowych, alergie i astmę. Toksyny produkowane przez grzyby mogą też przyczyniać się do rozwoju chorób nowotworowych. Mówi się wręcz o tzw. syndromie chorego budynku, w którym choruje zarówno zaatakowana przez grzyby i pleśnie konstrukcja, jak i mieszkańcy budynku.

Jak zlikwidować pleśń na ścianie?

Jedynym skutecznym sposobem, by powstrzymać namnażanie się grzybów pleśniowych, jest zlikwidowanie bezpośredniej przyczyny ich rozrostu. W zależności od konkretnego przypadku konieczne może być np. ocieplenie przemarzających ścian, zastosowanie osuszacza, by „wyciągnąć” wilgoć znajdującą się w murach, uszczelnienie pokrycia dachowego czy naprawa źle wykonanych elementów domu. W domach podpiwniczonych często widoczna jest pleśń na ścianach parteru – w takiej sytuacji trzeba poprawić (lub wykonać od nowa) izolację przeciwwodną. Do ustalenia przyczyn powstawania pleśni na ścianach warto zatrudnić konstruktora, który fachowo oceni stan domu i podpowie najskuteczniejsze sposoby naprawy usterek.

Niedużym nakładem kosztów można usprawnić wentylację – w łazience w kanale wentylacyjnym wystarczy zamontować wentylator, najlepiej higrosterowalny, czyli taki, który włącza się automatycznie, gdy w powietrzu jest dużo pary wodnej, a wyłącza, kiedy jej poziom spadnie.

Jeśli wentylacja w całym domu nie spełnia swojej funkcji, warto przemyśleć montaż nawiewników w oknach (najlepiej również sterowanych czujnikiem wilgotności) oraz nasad kominowych poprawiających ciąg w kominach wentylacyjnych.

Dopiero kiedy bezpośrednia przyczyna umożliwiająca wzrost grzybów pleśniowych zostanie zlikwidowana, można przystąpić do ich usuwania. Jeśli zarodniki wniknęły głęboko w ściany, a plamy pleśni są duże, konieczne może być mechaniczne usunięcie tynku wraz z kolonią grzybów. Można spróbować zniszczyć kolonię pleśni przy użyciu środków chemicznych. Takie prace najlepiej powierzyć fachowcom, którzy mają wiedzę i doświadczenie w stosowaniu odpowiednich środków grzybobójczych.

Pleśń na ścianie – domowe sposoby

Jak zlikwidować pleśń na ścianie? Jeśli plamy pleśni są niewielkie, można spróbować usunąć je samodzielnie. Najlepiej zrobić to mechanicznie. Na powierzchniach wytrzymałych, np. elewacjach z mocno trzymających się tynków wapiennych, które zostały płytko zaatakowane przez grzyby pleśniowe, można usunąć je za pomocą myjki ciśnieniowej. Jeśli podłoże jest delikatne, lepsze będzie mechaniczne usunięcie plam szczotką o ostrym włosiu.

Można też zastosować tradycyjne domowe sposoby na pleśń na ścianie. Czarny nalot na fugach między kafelkami zwykle daje się usunąć przy użyciu środka myjącego do toalet albo wybielacza na bazie chloru. Sprawdzony sposób na pleśń na ścianie to także spryskanie jej octem, który jest naturalnym środkiem dezynfekcyjnym. Najlepiej wlać go do butelki z atomizerem i spryskiwać miejsca zaatakowane przez pleśń. Zabieg powinno się powtarzać co najmniej dwa razy w tygodniu. Ponieważ ocet ma ostry zapach, można dodać do niego kilka kropli olejku zapachowego.

Polecanym i bezpiecznym środkiem na pleśń na ścianie jest też olejek z drzewa herbacianego, który jest m.in. składnikiem naturalnych preparatów grzybobójczych stosowanych na skórę. Łyżeczkę olejku rozpuszcza się w 250 ml wody i stosuje podobnie jak ocet – spryskuje się plamę i pozostawia do wyschnięcia.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu