Coraz więcej Polaków decyduje się na samodzielne pomalowanie ścian i sufitów. Jest to związane głównie z tym, że na rynku są dostępne coraz lepsze farby, które bardzo łatwo się rozprowadza, uzyskują bardzo dokładny efekt, bez zacieków i prześwitów. Dodatkowo malowanie sufitu i ścian jest aktualnie bardzo drogie, jeśli chcielibyśmy zatrudnić do tego fachowca. Wykonanie tej usługi w niewielkim pokoju średnio kosztuje nawet 3000 złotych.

Jak malować sufit, aby uzyskać zadowalający efekt?

Wbrew pozorom malowanie sufitu nie jest takie trudne, jak to się może na początku wydawać. Jeśli zastanawiasz się, jak pomalować sufit w sposób profesjonalny, to pamiętaj, że każdy fachowiec rozpocząłby swoją pracę od odpowiedniego przygotowania podłoża. Ściana powinna być gładka, równa i sucha. Można ją też dodatkowo zagruntować, jeśli planujemy znaczącą zmianę koloru lub tym razem chcemy mieć jasne ściany, choć wcześniej były pokryte farbą w soczystym kolorze.

Malowanie sufitu wałkiem – krok po kroku

Podstawowym krokiem, bez którego nie da się dobrze pomalować ścian, jest oczyszczenie ścian z brudu i kurzu za pomocą wody z płynem do naczyń. Dzięki temu nasze malowanie ścian i sufitów bez smugi będzie wręcz gwarantowane. To najczęściej brud i tłuszcz powodują, że pojawiają się nieestetyczne prześwity. Do malowania sufity najlepszy jest jak najszczerszy wałek.

Po przygotowaniu ściany należy przygotować sobie farbę i narzędzia. Jaki wałek do malowania sufitu będzie najlepszy? Do tego celu warto użyć specjalnego wałka, ponieważ inny (z długą rączką) będzie wygodniejszy w malowaniu ścian.

Warto też wyposażyć się w dodatkowy mniejszy specjalny wałek do malowania przy suficie, który użyjemy do pokrycia farbą trudno dostępnych zakamarków.

Jak dobrze pomalować sufit? W którą stronę malować sufit?

Malowanie sufitu zawsze rozpoczynamy od tej strony sufitu, która znajduje się przy oknie. Przesuwamy wałkiem w stronę wnętrza pomieszczenia, starając się, by dokładnie pokrywać sufit farbą, w sposób równoległy. Po wyschnięciu pierwszej warstwy farby należy powtórzyć całą czynność.

Po pomalowaniu sufitu można przejść do malowania ścian. Przed przystąpieniem do tej czynności należy zaszpachlować ewentualne dziury w ścianach i wygładzić. Wszystkie gniazdka warto usunąć, a po malowaniu ponownie założyć.

Bardzo przydatna jest także taśma malarska, której warto użyć, gdy chcemy pomalować ścianę na inny kolor niż sufit. To pozwoli nam uniknąć większości poprawek, związanych np. z wyjechaniem wałkiem poza obszar, który chcieliśmy pomalować.

Malowanie ścian i sufitów – porady

Niewykorzystanej farby nie warto wyrzucać, bo może nam się w przyszłości przydać do wykonania poprawek. Zazwyczaj puszkę z farbą, która była już otwarta możemy bezpiecznie przechowywać nawet do dwóch lat.

Wybierając farbę, warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę i kolor, ale przede wszystkim na napigmentowanie. Jest to ważne szczególnie w przypadku mocnych kolorów, ponieważ dobrze napigmentowana farba nie powinna wymagać kilkukrotnego malowania, szczególnie jeśli mieliśmy dobrze przygotowane podłoże.

Dobrze jest zwrócić uwagę także na trwałość koloru i odporność na ścieranie, która zawsze podawana jest przez producenta. Jeśli mamy w domu małe dzieci, to dobrze jest dopłacić kilka złotych i wybrać np. farbę zmywalną. Jeśli z biegiem czasu na ścianie pojawią się jakieś plamy, to będziemy mogli je łatwo usunąć ciepłą wodą lub wodą z odrobiną płynu do naczyń lub szarego mydła.