Lutownica gazowa – zalety i wady. Czym kierować się przy zakupie?

 

Lutownica jest urządzeniem służącym do lutowania, czyli łączenia metali spoiwem, którego temperatura topnienia jest niższa niż łączonych elementów. Jednym z najbardziej popularnych rodzajów lutownic są lutownice gazowe. Mimo że pod wieloma względami są one wygodniejsze w użytkowaniu od innych typów, to nie nadają się do każdego rodzaju pracy.

Na rynku można znaleźć wiele rodzajów lutownic. Poza gazowymi w sprzedaży znajdują się lutownice grzałkowe, transformatorowe, bateryjne, na gorące powietrze oraz całe stacje lutownicze.

Lutownica gazowa – co warto o niej wiedzieć?

Lutownice gazowe pod względem mocy ustępują innym rodzajom lutownic i głównie z tego względu wiele osób podczas poszukiwania tego typu narzędzi po prostu je pomija. Często niesłusznie, ponieważ lista zalet lutownicy gazowej jest długa, a w przypadku pracy z niewielkimi elementami urządzenie to może okazać się najlepszym możliwym rozwiązaniem.

Do plusów lutownicy gazowej należy zaliczyć:

  • możliwość łatwego przenoszenia i pracy w terenie – dzięki temu, że tego rodzaju lutownice nie są zasilane prądem elektrycznym, można ich używać praktycznie wszędzie niezależnie od warunków;
  • wygoda pracy – lutownice zasilane prądem elektrycznym są wyposażone w kable, które często utrudniają pracę. W przypadku lutownic gazowych ten problem nie istnieje, ponieważ do ich użytkowania nie potrzeba żadnych elementów zewnętrznych. Ponadto w porównaniu do innych rodzajów lutownic te gazowe uchodzą za bardzo proste w użytkowaniu, dzięki czemu bez większych problemów mogą ich używać nawet mniej doświadczeni majsterkowicze;
  • możliwość używania bez grotu – grot jest częścią lutownicy, która ma bezpośredni styk ze spoiwem. Co ciekawe, w przypadku niektórych lutownic gazowych nie trzeba używać grotu, gdyż jego funkcję mogą pełnić gorące gazy spalinowe.

Jeśli chodzi o wady urządzeń zasilanych gazem, to najważniejszą jest stosunkowo słaba moc. Jest ona sporym ograniczeniem w przypadku pracy z dużymi, grubymi elementami, ponieważ urządzenie może okazać się zbyt słabe, aby je połączyć. W zależności od modelu lutownicy trzeba dokupować do niej i wymieniać naboje albo samodzielnie napełniać ją gazem. Niesie to ze sobą nie tylko dodatkowe koszty, ale również częste problemy związane z uszkodzeniami zaworka podczas nabijania gazem. W większości przypadków zaworków nie da się wymienić, co wiąże się z koniecznością zakupu nowej lutownicy.

Najwięcej problemów związanych z użytkowaniem lutownic gazowych może pojawić się na etapie nabijania zbiorniczka gazem. Z tego względu lepszym rozwiązaniem jest wybieranie lutownic na naboje, ponieważ ich wymiana jest szybsza i prostsza. Jeśli jednak ktoś zdecyduje się na zakup lutownicy przeznaczonej do nabijania gazem, to zawsze powinien postępować według instrukcji obsługi producenta produktu. Co szczególnie ważne, przed rozpoczęciem napełniania należy sprawdzić, czy regulator płomienia jest w trybie OFF. Jeśli tak, można przystąpić do uzupełnienia braków w zbiorniczku. Jak już wspomniano, ze względu na ryzyko uszkodzenia zaworka podczas nabijania warto zadbać o to, aby zarówno lutownica, jak i pojemnik z gazem były stabilnie ustawione. Odpowiednie postępowanie na etapie nabijania gazu pozwala nie tylko uniknąć uszkodzeń lutownicy, ale również ograniczyć ryzyko poparzenia ciała.

Gazowa lutownica – czym kierować się przy zakupie?

Jaka lutownica gazowa jest najlepsza? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, do czego ma być wykorzystywane to urządzenie. Lutownice gazowe najlepiej sprawdzają się przy pracy ze stosunkowo niewielkimi elementami. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru zawsze należy zwrócić uwagę na takie kwestie jak:

  • moc lutownicy – zasada jest prosta: im wyższa moc, tym większe elementy mogą być łączone;
  • temperatura pracy – jest ona uzależniona od wybranego spoiwa. W sklepach można znaleźć lutownice z regulacją temperatury oraz bez regulacji. Pierwsze rozwiązanie jest lepsze, ponieważ pozwala dostosować temperaturę do określonej pracy;
  • czas nagrzewania – nie jest to szczególnie istotny parametr, ale jeśli komuś zależy na szybkiej gotowości urządzenia do użycia, to powinien zwrócić na to uwagę. Lutownice gazowe nagrzewają się w czasie od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund. Pod tym względem najlepsze są jednak lutownice transformatorowe, które są gotowe do pracy w ciągu 7–10 sekund;
  • sposób uzupełniania gazu – mogą być to wymienne naboje lub zbiorniczek, który należy samodzielnie uzupełniać gazem.

Jeśli chodzi o ceny lutownic gazowych, to są one bardzo zróżnicowane. Za dobrej jakości urządzenie o maksymalnej temperaturze roboczej ok. 1000–1100℃ trzeba zapłacić około 150 zł.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

  • firmy budowlane Radom

  • firmy budowlane Rybnik

  • firmy budowlane Rzeszów

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu