Kiedy i jak należy wykonać wertykulację trawnika?

Wertykulacja trawnika to proces usunięcia obumarłych elementów roślinnych z trawnika. By osiągnąć oczekiwany efekt, wertykulacja musi być przeprowadzana przy użyciu odpowiednich narzędzi.

Czym jest wertykulacja trawnika?

Wertykulacja trawnika to usuwanie z niego darni lub innych obumarłych elementów roślinnych. Istotne jest, aby to usuwanie było przeprowadzane w pionie do nawet 30 mm głębokości. Tak przeprowadzona wertykulacja to właściwy sposób na stymulację trawnika do wzrastania. Gleba jest wtedy odpowiednio nawilżona i przygotowana na otrzymanie nawozu. Często w toku wertykulacji z trawnika usuwa się:

● obumarłe elementy roślinne,

● mchy,

● nadmiar filcu.

Po przeprowadzeniu wertykulacji gleba, na której rośnie trawnik, zyskuje lepszy dostęp do wody i światła. Zostają usunięte elementy roślinne, które dotychczas hamowały wzrost trawnika, czy chwasty, które to całkowicie uniemożliwiały.

Wertykulacja trawnika – kiedy należy ją przeprowadzić?

Wertykulacja trawnika powinna być po raz pierwszy przeprowadzona po upływie dwóch lat od dnia, kiedy trawę siano. W ciągu roku ten proces powinien być realizowany dwukrotnie, najlepiej wiosną (kwiecień – czerwiec) i późnym latem (sierpień – połowa września). Ważne i rekomendowane przez ogrodników jest powiązanie wertykulacji trawnika z procesem aeracji (nakłuwanie trawnika w celu wpuszczenia powietrza). Te procesy powinny być wykonywane w bliskim czasie – najpierw wertykulacja, potem aeracja. Należy wiedzieć, kiedy wertykulować trawnik, a także mieć świadomość, że powinien on być wilgotny – dzięki temu będzie jeszcze lepiej pobudzony do wzrostu.

Gdy pojawiają się wątpliwości, czy należy już przeprowadzić wertykulację, zaleca się najpierw obserwację trawnika. Jeśli okaże się, że jest nadmiernie zbity (nie wygląda jak piękny zielony dywan), przerośnięty suchymi mchami czy chwastami, powinno się natychmiast przystąpić do wertykulacji.

Wertykulacja trawnika – na jaką głębokość ją wykonać?

Głębokość wertykulacji trawnika zależy od tego, czy ma być wykonywana po raz pierwszy czy kolejny. Wykonując wertykulację po raz pierwszy, zasadne jest przeprowadzać te działania na głębokości do 5 mm. To wystarczy, by pozbyć się mchu czy najpoważniejszych obumarłych elementów roślinnych z trawnika. Jeśli zabieg jest powtarzany, przeprowadzany chociażby po raz drugi, głębokość wykonywanych prac należy zwiększać, do 10 mm lub więcej. Wszystko zależy od tego, jak bujna trawa interesuje właściciela trawnika. Ważne, aby kolejne przejazdy odbywały się prostopadle do kierunku poruszania się ostatniego wertykulatora. Istotne jest to, że wertykulator ma wałki zakończone ostrzami, które poruszają się tylko w jedną stronę – do przodu. Dlatego nie wolno podczas wertykulacji wykonywać manewru cofania, ponieważ grozi to uszkodzeniem maszyny.

Jakich narzędzi użyć do wertykulacji trawnika?

Dawniej do tych czynności używano głównie wertykulatora na kółkach. Użytkownik pchał maszynę, chodząc po trawniku. W ten sposób wertykulator, zwykle na głębokości 5–7 mm, usuwał martwe elementy roślinne. Z biegiem czasu stosowanie tego urządzenia, zwłaszcza do trawników na dużych powierzchniach, okazało się męczące. Wtedy na rynek wprowadzono wertykulatory mechaniczne, napędzane spalinowo albo elektrycznie, które bardzo szybko i sprawnie przeprowadzają wertykulację trawnika nawet na dużych powierzchniach. Przy zastosowaniu takiego urządzenia siła nacisku i głębokość oczyszczania trawnika są wysokie. W ostatnim czasie powszechne jest również stosowanie do pielęgnacji traw, np. na murawach boisk czy placach zielonych w centrach miast, wertykulatorów traktowych. Jest to wertykulator w postaci specjalnej przystawki doczepianej do traktora. Ponieważ proces wertykulacji ma poprzedzać aerację, producenci sprzętu ogrodniczego oferują do tych czynności również urządzenie 2 w 1 – o dwóch wałkach w systemie combi, które są jednocześnie i wertykulatorem, i aeratorem.

Wertykulacja jest przydatnym procesem w pielęgnacji trawnika. Dzięki niej usuwane są obumarłe elementy roślinne, które zaburzały dotychczasowy wzrost trawnika i jego dalszy rozwój. Po wertykulacji zasadne jest szybkie przeprowadzenie aeracji, a nawet nawożenia. Połączenie tych procesów to gwarancja, że trawnik będzie tworzył jednolity zielony dywan i dalej intensywnie rósł. Do wertykulacji warto stosować nowoczesne narzędzia i przeprowadzać ten proces starannie o odpowiednich porach roku.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu