Strelicja królewska – poznaj sekrety jej uprawy i pielęgnacji

 

Strelicja królewska to roślina o wspaniałych kwiatach. Prezentuje się niezwykle okazale, jednak by móc cieszyć się jej walorami, należy najpierw dokładnie poznać tajniki jej uprawy i stosować się do nich. Dzięki temu będzie można zapewnić roślinie wszystko, czego potrzebuje.

Egzotyczne rośliny, takie jak strelicja królewska, są coraz chętniej uprawiane w naszych mieszkaniach. Ich uprawa nie jest jednak łatwym zadaniem, gdyż wymaga stosowania się do ściśle określonych zasad. Warto je poznać przed podjęciem decyzji o uprawie strelicji na własną rękę.

Strelicja królewska – co to takiego?

Roślina o wdzięcznej nazwie strelicja królewska (Strelitzia reginae) należy do rodziny strelicjowatych (Strelitziaceae). Pochodzi z Afryki Południowej, gdzie można ją spotkać przy brzegach rzek. Strelicja jest byliną, która może dorastać nawet do 1,5 metra wysokości. Taką długość osiągają jej intensywnie zielone liście ‒ ich blaszki mają około 30 centymetrów szerokości i nawet 70 centymetrów długości, a ogonki dorastają do 1 metra. Strelicję królewską nazywa się także rajskim ptakiem z uwagi na jej charakterystyczne pomarańczowe kwiaty z granatowymi pręcikami, które można podziwiać od lutego do maja. Owoce strelicji są skórzaste i suche z pomarańczowymi wypustkami. W ich wnętrzu znajduje się wiele nasion.

Strelicja królewska – uprawa

Strelicja królewska to roślina, która nie jest spektakularnie wysoka, jednak ma tendencję do rozrastania się wszerz. Ma solidny system korzeniowy i wytwarza dużo odrostów. Z tego powodu trzeba pomyśleć o odpowiednio dużej donicy, w której będzie mogła swobodnie się rozwijać. Warto wiedzieć, że strelicję zalicza się do gatunków żarłocznych, ponieważ ma wysokie wymagania pokarmowe. Podłoże do uprawy strelicji musi być dość zasobne i ciężkie, żyzne i najlepiej gliniaste. Na dnie donicy, w którym muszą znaleźć się liczne otwory, powinna zostać ułożona warstwa drenażu, która ochroni korzenie rośliny przed gniciem. Do tego celu można użyć keramzytu, który zakupimy na przykład w kwiaciarni. Strelicja w doniczce wymaga także dostępu do światła. Najlepszym miejscem będzie dla niej parapet o wystawie wschodniej lub zachodniej. Można ją również postawić w pobliżu okna wychodzącego na południe. Latem można ją wynieść na taras lub balkon, a nawet posadzić w ogrodzie. Miejsce, w którym strelicja znajdzie się na zewnątrz, powinno być zaciszne, aby jej liście nie zostały połamane przez wiatr. Co więcej, strelicja nie powinna dotykać innych roślin, ponieważ mogą one postrzępić jej delikatne liście.

Pielęgnacja strelicji królewskiej

Ze względu na duże wymagania pokarmowe strelicję królewską należy regularnie nawozić w czasie okresu wegetacji. Powinno się to robić co dwa tygodnie, najlepiej przy pomocy nawozu do roślin o ozdobnych liściach, który zawiera dużą ilość mikroelementów. Nie może to być nawóz organiczny ani azotowy, gdyż zamiast pomóc strelicji, może jej jedynie zaszkodzić i spowodować, że będzie słabiej kwitła. Co kilka lat koniecznie trzeba roślinę przesadzić do większej doniczki. Strelicja przechodzi jesienią w okres spoczynku i warto mieć to na uwadze przy jej podlewaniu, które w tym okresie powinno zostać ograniczone. Nie należy jednak dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej. Przez resztę roku można strelicję podlewać zdecydowanie bardziej obficie. Na czas spoczynku trzeba roślinę przenieść w chłodniejsze miejsce ‒ optymalna temperatura to 10‒15℃. W połowie stycznia można ją z powrotem ustawić w pomieszczeniu, w którym znajdowała się wcześniej. Okres spoczynku to czas na regenerację strelicji przed kolejnym kwitnieniem. Gwarantuje on obfitość kwiatów, natomiast jeśli się go nie przeprowadzi, to roślina może nawet wcale nie zakwitnąć. Strelicje lubią wilgoć w powietrzu, dlatego nie powinny stać w pobliżu kaloryfera. Znacznie lepszym pomysłem będzie ustawienie jej w sąsiedztwie nawilżacza powietrza. W lutym można zacząć strelicję podlewać bardziej obficie, a także wrócić do nawożenia.

Jak rozmnażać strelicję?

Najprostszym sposobem rozmnażania strelicji jest podział rośliny, ale można to zrobić także, wysiewając jej nasiona. Wcześniej trzeba je moczyć przed dzień lub dwa. Ziemia, do której mają zostać wysiane nasiona strelicji, musi być wystarczająco wilgotna i odkażona. Odpowiedni termin siewu to okres od lutego do października. Młode siewki należy pikować, a gdy będą większe, trzeba je przesadzić do właściwych doniczek. Warto wiedzieć, że samodzielnie wyhodowane strelicje zakwitną po 3–4, a czasem dopiero po 7 latach.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu