Surfinia zwisająca (petunia) – charakterystyka gatunku i pielęgnacja

Surfinia to roślina należąca do odmian petunii ogrodowej. Choć w Polsce pojawiła się dość niedawno, stała się jedną z popularniejszych roślin uprawianych na balkonie. Poznaj najciekawsze odmiany surfinii, zasady ich pielęgnacji oraz najczęściej pojawiające się choroby.

Surfinie to wyjątkowo dekoracyjne rośliny o obfitym kwitnieniu, będące odmianą petunii. Z uwagi na ich zwisające pędy często nazywa się je także surfiniami zwisającymi. Choć przez niektórych traktowane są jako typowe rośliny jednoroczne, można je z powodzeniem przezimować. Surfinie warto sadzić w podwieszanych doniczkach na balkonie lub przy balustradach. Zobacz, jakie odmiany surfinii są najbardziej dekoracyjne i jakie wymagania ma ta roślina.

Surfinia – co warto o niej wiedzieć?

Surfinia to roślina, która w Europie pojawiła się dopiero pod koniec lat 90. XX wieku. Jej naturalnym miejscem występowania jest Japonia. W Polsce uprawia się ją zazwyczaj jako roślinę doniczkową. Jest jednym z najchętniej kupowanych gatunków ozdobnych. Szczególnie pięknie prezentują się egzemplarze surfinii rosnące na balkonie lub na tarasie.

Swoją popularność surfinia zawdzięcza efektownym kwiatom, które w zależności od odmiany mogą mieć kolor biały, jasnoniebieski, różowy, a nawet ciemnopurpurowy. Roślina rozpoczyna kwitnienie pod koniec czerwca, a przy odpowiedniej pielęgnacji kwiaty mogą utrzymywać się aż do początku października. Liście surfinii są delikatne, o owalnym kształcie. W trakcie kwitnienia są praktycznie w całości zasłonięte przez bujnie rosnące kwiatostany. Przez cały okres letni roślina wydziela przyjemny zapach.

Surfinie – na jakie odmiany warto zwrócić uwagę?

Do najciekawszych odmian surfinii należą:

  • Odmiana ‘Neon’ o intensywnie różowych kwiatach;
  • Odmiana ‘Purple Vein’, charakteryzująca się jasnoniebieskimi kwiatami, na których wyraźnie zaznaczone są fioletowe żyłki rośliny;
  • Odmiana ‘Lavender Bouquet’, o jasnofioletowych i niebieskich kwiatach, wyróżniająca się szybkim terminem kwitnienia;
  • Odmiana ‘Raspberry Blast’ o jasnoróżowych kwiatach w białe cienkie paski.

Jak pielęgnować surfinie? Wymagania uprawne

Uprawa surfinii należy do stosunkowo łatwych. Jeśli przestrzega się podstawowych wymagań rośliny, nie powinna stwarzać żadnych problemów.

Surfinia najlepiej kwitnie na stanowiskach słonecznych i ciepłych. Podłoże powinno być żyzne i przepuszczalne ‒ dobrze sprawdzają się mieszanki piaszczysto-gliniaste. Jeśli w doniczkach ma zostać posadzonych kilka egzemplarzy surfinii, warto zadbać o to, żeby poszczególne rośliny znajdowały się w odstępach 20 cm – wtedy prezentują się najpiękniej. Surfinia zwisająca wymaga regularnego podlewania i zasilania nawozami mineralnymi (o podwyższonej zawartości żelaza). Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest systematyczne usuwanie przekwitniętych pąków kwiatowych.

Zimowanie surfinii

Surfinie można przezimować w chłodnym i jasnym pomieszczeniu, w którym panuje temperatura około 10℃. W tym czasie nie należy zaprzestawać podlewania sadzonek, trzeba je jednak ograniczyć. Podłoże nie może być wilgotne, ale nie może też przesychać.

Na początku marca zaleca się przeniesienie doniczek z rośliną do nieco cieplejszego pomieszczenia (o temperaturze maksymalnie do 16℃), a następnie przycięcie starych i zniszczonych części rośliny. W tym czasie można już rozpocząć bardziej obfite podlewanie. Po kilku tygodniach, kiedy pojawią się nowe pędy, można także wrócić do zasilania roślin nawozami wieloskładnikowymi. Jeśli temperatura na to pozwala, to już w kwietniu lub maju doniczki z surfiniami można umieścić na balkonie lub tarasie.

Surfinie – jakie choroby atakują te rośliny?

Wśród najczęściej występujących chorób surfinii wymienia się choroby o podłożu grzybowym, które zazwyczaj wywołane są przez nieprawidłową pielęgnację sadzonek. Rozwojowi chorób grzybowych sprzyja przede wszystkim zbyt wysoka wilgotność podłoża.

Na surfiniach może pojawiać się mączysty nalot w kolorze białym lub brunatnym. Początkowo widoczny jest wyłącznie na blaszce liściowej, z czasem może przenosić się także na pozostałe części rośliny, prowadząc do wyschnięcia poszczególnych fragmentów, a w rezultacie do zamierania surfinii. Są to objawy mączniaka prawdziwego. Do jego zwalczania stosuje się specjalne preparaty. Warto także usuwać porażone części rośliny.

Inną dość częstą chorobą surfinii jest mączniak rzekomy, który także objawia się nalotem na liściach rośliny, przeważnie atakuje on jednak tylko dolną część blaszki liściowej. Na górze widoczne są przebarwienia. Mączniak rzekomy powoduje więdnięcie i opadanie liści. W ramach walki z chorobą stosuje się środki chemiczne.

Jednym ze szkodników najczęściej atakujących są mszyce, które stopniowo prowadzą do całkowitego wyniszczenia rośliny. Szkodniki wysysają z rośliny soki i pozostawiają na powierzchni liści lepiącą się wydzielinę. Mszyce na surfinii zwalcza się przy użyciu specjalnych preparatów mszycobójczych.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

  • firmy budowlane Olsztyn

  • firmy budowlane Poznań

  • firmy budowlane Radom

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu