Elewacja drewniana - projekty, ile kosztuje wykonanie elewacji z drewna?

Domy z drewnianą elewacją wyglądają bardzo elegancko i stylowo. Nawet jeśli budynek jest zniszczony, stosując drewno na elewacji, możemy ciekawie go odnowić, zyskując imponujące rezultaty. Decydując się na elewację z elementami drewna mamy do wyboru kilka rodzajów komponentów. Najpopularniejsze z nich to: panele i płyty elewacyjne drewnopodobne, deska elewacyjna drewniana oraz deska elewacyjna drewnopodobna.

Elewacja drewniana i drewnopodobna cieszy się coraz większym uznaniem. Drewno na elewacje zewnętrzne kojarzy się nie tylko z przytulnością i ciepłą atmosferą, ale również z bezpieczeństwem i ekologią, która w ostatnich latach jest bardzo modna. Ponadto domy z elewacją z drewnem mają swoisty urok, charakter i są eleganckie, co sprawia, że z wielką przyjemnością chcemy w nich przebywać. Współczesne rozwiązania pozwalają na to, by w różnorodny i pomysłowy sposób wykorzystać drewno elewacyjne. Dlatego warto wcześniej zapoznać się z projektami i zasięgnąć wiedzy, jak przebiega montaż elewacji drewnianej.

Powrót do natury, czyli elewacja z dodatkiem drewna

Drewno na elewacji wzbudza pozytywne skojarzenia z naturą. Kiedyś elewacja drewniana charakteryzowała jedynie domy wybudowane z prawdziwego drewna. Współcześnie jednak coraz częściej spotykamy się z tym rodzajem wykończenia fasad zewnętrznych – zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i handlowych czy biurowych. Wyraźnie widać tendencję do zwracania się ku rozwiązaniom bliższym naturze niż bardzo popularnym kiedyś zamiennikom z tworzywa sztucznego. Podnosi to nie tylko walory estetyczne, ale także użytkowe, zdrowotne i ekonomiczne.

Najstarsza i najbardziej popularna metoda na obłożenie budynku to deska elewacyjna drewniana. Jej drewnopodobne odpowiedniki nie cieszą się aż tak dużym zainteresowaniem, ale ze względu na niższe koszty, również są stosowane, często osiągając zbliżone efekty wizualne. Drewno na elewacji domu może być piękną dekoracją samą w sobie, ale aby wyglądało okazale, należy o nie odpowiednio zadbać. Dlatego warto zwrócić uwagę na jego właściwe suszenie, struganie i przechowywanie oraz takie właściwości jak: odporność na działanie promieni UV, pleśni i grzybów, struktura, wilgotność oraz skład. Na drewno elewacyjne najczęściej wykorzystywane są takie gatunki drzew, jak: dąb, modrzew, świerk i sosna. Coraz większą popularność zyskuje także elewacja z drewnem egzotycznym, np. merenti, tatajuba, cedr czerwony oraz okoume.

Pomysły i inspiracje na elewację domu z drewnem

Elewacja drewniana coraz częściej spotykana jest nie tylko w starych, inspirowanych wiejskim stylem domach, ale również w awangardowo zaprojektowanych budynkach, tworząc połączenie klasyki z nowoczesnością. Dostępne obecnie rozwiązania pozwalają na tradycyjne wykończenie za pomocą paneli, płyt lub desek elewacyjnych oraz spełnienie dodatkowych funkcji, takich jak urozmaicenie fasady i korygowanie kształtu budynku. Takie możliwości daje nam okładzina drewniana elewacyjna, dzięki której w prosty sposób można połączyć drewno z tynkiem.

Jeśli chodzi o projekty dla elewacji drewnianej, to wystarczy zdać się na naszą wyobraźnię, ponieważ inspiracje możemy znaleźć dookoła siebie. Drewno można połączyć z różnymi rodzajami kamienia, co oryginalnie wygląda na budynkach o nietypowej bryle konstrukcyjnej. Elewacja domu drewnianego może również być podzielona na dwie części, z których każda jest jasno wyodrębnionym elementem – z jednej strony są to wstawki drewniane na elewacji, z drugiej zaś tynk dekoracyjny. Kolejny pomysł to elewacja drewniana pionowa. To dość odważne rozwiązanie, które się sprawdzi jedynie w określonych konstrukcjach, ponieważ nie wszystkie typy budynków dobrze się prezentują z deską w układzie pionowym.

Ile kosztuje wykonanie elewacji domu z drewnem

Na koszty wykonania domu z elewacją drewnianą składa się nie tylko cena głównych komponentów, ale również ruszt (podkonstrukcja) i elementy dodatkowe, niezbędne do przeprowadzenia wszystkich prac (wkręty do drewna, impregnaty, lazury, systemy mocowań). Wycena przygotowywana jest na podstawie kosztu na jeden metr kwadratowy i wynosi średnio od kilkudziesięciu złotych do nawet kilku tysięcy. Wszystko zależy od rodzaju użytych materiałów – czy będzie to prawdziwe drewno, czy będą to jedynie deski, panele lub płyty elewacyjne drewnopodobne. Na całościowy koszt wykonania elewacji z drewnem składa się także ocieplenie. Jeśli chcemy skorzystać z dodatkowej izolacji, musimy się liczyć z tym, że elewacja drewniana na styropianie podniesie ogólną wycenę. Średni koszt samej robocizny wynosi od 70 do 140 zł za m2.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu