Czyszczenie fug – środki chemiczne i domowe sposoby

 

Czyszczenie fug, szczególnie w miejscach mocno wilgotnych, to zabieg, który powinien być wykonywany regularnie. Istnieje wiele środków chemicznych i urządzeń, a także domowych sposobów, które pomagają w walce z osadami.

Brud gromadzący się na fugach trzeba regularnie czyścić, w przeciwnym razie zbiera się tam bardzo dużo bakterii. Panująca w łazience wilgoć w połączeniu z chropowatą, trudną do czyszczenia fugą, nie tylko potęguje zabrudzenia, ale może doprowadzić do tego, że na fugach pojawi się pleśń i grzyb. Warto znać sposoby, aby temu zapobiec. Jak i czym wyczyścić fugi?

Środki do czyszczenia fug

Istnieje wiele środków do czyszczenia fug, które powinny być używane zgodnie z zaleceniami producenta. Przeważnie zaleca się nałożenie preparatu na fugi i pozostawienie na 40–60 minut. Po upływie tego czasu należy jeszcze wyszorować fugi szczotką (możemy do tego użyć np. starej szczoteczki do zębów, najlepiej półtwardej lub miękkiej), a następnie spłukać preparat wodą. Nanotechnologia zastosowana w tego typu produktach pozwala na szybkie i łatwe usuwanie zabrudzeń fug. Po zmyciu produkt pozostawia powłokę, która chroni płytki oraz fugi. Przy stosowaniu tego typu środków do czyszczenia fug należy zachować ostrożność, gdyż zazwyczaj nie są one przyjazne dla skóry, a także materiałów takich jak drewno, tekstylia i metale.

Urządzenie do czyszczenia fug

Do usuwania zanieczyszczeń można wykorzystać specjalne urządzenie parowe do czyszczenia fug. Mycie fug parą jest wyjątkowo proste i szybkie, a co najważniejsze skuteczne. Co więcej, nie używamy do tego żadnych środków chemicznych. Przy okazji ograniczone jest zużycie wody. Oprócz mycia fug parownica świetnie radzi sobie z czyszczeniem kabiny prysznicowej oraz ceramiki łazienkowej.

Innym urządzeniem, które idealnie nadaje się do czyszczenia fug, jest szczotka elektryczna. Może mieć regulowaną rączkę oraz różne końcówki, które z łatwością dotrą we wszystkie zakamarki. W tym wypadku stosujemy wybrany środek do czyszczenia fug, wspomagając się szczotką.

Czym jeszcze wyczyścić fugi? Można wykorzystać wiertarkę lub wkrętarkę, jeżeli posiadamy ją w domu, tym samym oszczędzając na kupnie kolejnego urządzenia. Potrzebna będzie jedynie dodatkowa nasadka ze szczotką. Napęd wiertarki czy wkrętarki sprawi, że skutecznie wyczyścimy wszystkie spoiny. Wielofunkcyjna nasada sprawdzi się nie tylko do czyszczenia fug, ale przyda się do każdej szczeliny w domu.

Jak wyczyścić fugi? Domowe sposoby

Oprócz specjalistycznych preparatów do czyszczenia fug równie skuteczne mogą okazać się sprawdzone domowe sposoby. Jednym z bardziej skutecznych jest czyszczenie fug roztworem octu i sody oczyszczonej. Tak przygotowany płyn pozwoli zwalczyć uporczywe zabrudzenia, rdzę, a także nalot z tłuszczu i kamienia. Aby przygotować roztwór, należy zmieszać 100 ml wody, 100 ml octu i opakowanie sody oczyszczonej. Najwygodniej przelać powstałą ciecz do butelki po płynie do mycia szyb. Pojemnik zakończony sprayem ułatwi dotarcie do fug i najmniejszych zakamarków między płytkami. Preparat rozprowadza się i zostawia na około 40 minut.

Można też użyć roztworu wody i detergentu zawierającego chlor, na przykład takiego, którego używa się do czyszczenia toalet. Wystarczy połączyć 0,5 litra detergentu z taką samą ilością wody. W przygotowanej mieszance należy zamoczyć szczotkę do czyszczenia i szybkimi ruchami szorować nią zanieczyszczone miejsca, uważając przy tym, żeby płynem nie chlapać po całej podłodze czy ścianie. Roztwór może zniszczyć dłonie, należy więc założyć gumowe rękawice ochronne

Wyjątkową pielęgnacją należy objąć jasne fugi. Jak wybielić fugi? Dobrym sposobem jest użycie soku z cytryny, który ma właściwości wybielające. Sok należy wylać na powierzchnię, pozostawić na około 15 minut, a następnie zmyć go mokrą szmatką. Sok z cytryny nie jest jednak skuteczny przy usuwaniu tłuszczu.

W walce z osadami może pomóc proszek do pieczenia, który usuwa osad z rdzy, kamienia, a nawet tłusty nalot. Fugi należy posypać proszkiem, odczekać 30 minut, a następnie zmyć wszystko wodą.

Innym środkiem przydatnym do czyszczenia fug jest pasta do zębów. Należy nanieść ją na spoiny szczoteczką, pozostawić na około 20 minut i zmyć letnią wodą. Pomimo że nie jest tak skutecznym sposobem na czyszczenie fug, jak ocet czy soda, to z pewnością dobrze je odświeży.

Może się zdarzyć, że pomimo starań i stosowania różnych sposobów czyszczenia fug – tych domowych oraz chemicznych – żaden ze środków nie przynosi zadowalających rezultatów. W takiej sytuacji należy rozważyć wykonanie nowej spoiny. Wbrew pozorom nie jest to nic trudnego. Stare fugi należy usunąć, wydłubując je przy użyciu noża, wąskiego dłuta czy specjalnego skrobaka. Jeśli mamy spoiny z masy silikonowej, należy posłużyć się rozpuszczalnikiem przeznaczonym do tego materiału. Po usunięciu dotychczasowych fug należy starannie oczyścić pozostałości i nałożyć nowy materiał.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu